SvětAndroida doporučuje: kalendáře a aplikace na organizaci času

sa-doporucuje-organizaci-casu-ico

Android s aplikacemi Google nabízí svým uživatelům velmi komfortní způsob organizace času. Díky Kalendáři Google můžete mít své schůzky, akce a události přístupné na jakémkoli zařízení, přihlášeném pod vaším účtem. Vzhledem k otevřenosti platformy se ale nemusíte spoléhat jen na jednu aplikaci – existuje nespočet alternativ, které vám mohou lépe vyhovovat po stránce grafické i funkční. V tomto kole cyklu SvětAndroida doporučuje jsme se tedy zaměřili na plánování a organizaci času. Redaktoři měli za úkol doporučit kalendáře, seznamy úkolů, GTD, a další aplikace, které nějakým způsobem pomáhají při plánování rozvrhu dne, plnění úkolů apod.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Do tohoto kola nominovalo pět redaktorů celkem pět aplikací pro plánování a organizaci času. Více nominujících se tentokrát shodlo jen na dvou programech.

SvětAndroida doporučuje: kalendáře a aplikace na organizaci času SvětAndroida doporučuje: kalendáře a aplikace na organizaci času

Kalendář Google

Vítězem redakčního hlasování o nejlepší aplikaci pro organizaci času se stal tak trochu symbolicky Kalendář Google. Hlasoval pro něj redaktor Daniel Macho, který říká: „Kalendář Google je v podstatě jediným kalendářem a diářem, který aktivně používám. V administraci jednotlivých událostí vyplním všechny potřebné detaily, jako místo události, přesný čas od – do, nastavím si upozornění, jak se mi bude hodit, pozvu další lidi, kterých událost týká, a nakonec si ji pro odlišení charakteru obarvím jednou z mnoha barev. Kalendář Google nabízí přehled v jednotlivých dnech, pracovním týdnu (tedy 5 dní), týdnu či měsíci. Celá aplikace je jednoduchá a přehledná, což jen podtrhuje její užitečnost.“

Druhým nominujícím je David Trlica: „Naštěstí toho nemám tolik, abych potřeboval nějakou speciální službu nebo aplikaci pro organizaci času. Pro mé účely mi zcela dostačuje Kalendář Google, u kterého je největší plus propojení s dalšími službami od Googlu. Nedávno byl také přidán widget s měsíčním přehledem, takže už nemusím využívat ani externí widget.“

V oficiálním popisku v Obchodě Play jsou jako hlavní výhody zmíněny:

  • Různé způsoby zobrazení kalendáře – Můžete rychle přepínat mezi zobrazením měsíce, týdne a dne.
  • Události z Gmailu – Rezervace letů, hotelů, koncertů, restaurací a podobné události se do vašeho kalendáře přidají automaticky.
  • Činnosti – Pomocí Připomenutí můžete seznam činností vytvářet a zobrazovat společně se svými událostmi.
  • Cíle – Přidejte si do Kalendáře osobní cíle (například „jít běhat třikrát týdně“) a aplikace vám je automaticky naplánuje na vhodný čas.
  • Rychlé vytváření událostí – Chytré návrhy názvů událostí, míst a lidí vám při vytváření událostí šetří čas.
  • Všechny kalendáře na jednom místě – Kalendář Google umí pracovat se všemi kalendáři ve vašem telefonu, včetně služby Exchange.

Kalendář Google se může chlubit více než 100 miliony instalací a má průměrnou známku 4,1. 23 MB velký program může fungovat na Androidu 4.2 a vyšším.

The new Google Calendar app for Android and iPhone

The new Google Calendar app for Android and iPhone

Google Calendar
Google Calendar

Business Calendar 2 – Kalendář

Pomyslnou stříbrnou medaili mezi programy pro organizaci času dostává alternativní aplikace Business Calendar 2 – Kalendář, kterou nominoval Vašek Švec: „Business Calendar jsem si oblíbil pro snadné ovládání a řadu funkcí. Vedle povedeného rozhraní aplikace nabízí také několik widgetů. Samozřejmostí je pak podpora více účtů od různých poskytovatelů (Google, Microsoft, atd…) a zobrazení státních svátků. V současnosti lze na Google Play nalézt hned několik povedených kalendářů, které jsou buď zcela zdarma, nebo za pár korun. 120 Kč za odemknutí všech funkcí Business Calendar se tak možná bude někomu zdát hodně, osobně bych za něj však byl ochotný dát i vyšší sumu, jelikož se jedná o jeden z nástrojů, bez kterého bych se neobešel. Na druhou stranu věřím, že velké části uživatelů bude aplikace vyhovovat i ve své základní, bezplatné verzi.“

Dalším příznivcem této aplikace je Karel Kilián, který dodává: „Kalendář Google je pro mne naprosto nepřekonatelná platforma, která mi nabízí vše, co potřebuji, počínaje jednorázovými událostmi, přes opakované úkoly až po možnost plánovat akce s partnerkou. Aplikace pro Android mi však nevyhovuje svým zpracováním, takže jsem postupně zkoušel nejrůznější alternativy. Nakonec to u mne vyhrál doslova na celé čáře Business Calendar 2, u kterého jsem si pořídil placenou verzi. Za jeho hlavní výhodu považuji především praktické a strohé, ale i přesto příjemné grafické rozhraní. Zejména oceňuji pěkně provedený pohled v režimu agendy, který používám nejčastěji. Dalším praktickým prvkem je widget, který mám na domovské obrazovce a používám ho především pro rychlé spuštění navigace do místa události.“

Jako zásadní funkce autoři jmenují:

  • plánovač událostí a správy úloh
  • měsíční, týdenní a denní náhled
  • agenda s Live Search
  • roční náhled
  • použití Android Calendar Sync využívá synchronizaci například s Google Calendar nebo Exchange
  • podporuje místní termíny a události
  • pokročilé připomínání událostí
  • zahrnuje narozeniny osob z vlastních kontaktů
  • měsíční, týdenní, denní agenda a widgety pro úkoly

Po více než milionu instalací má tento program známku 4,5. 11 MB velký balík můžete instalovat na tablety a telefony s Androidem 4.1 a novějším.

Business Calendar 2 Planner
Business Calendar 2 Planner

Trello

Pokračovat budeme aplikací, která sice není přímo kalendářem, nicméně najde využití při správě a plánování času. Pro organizaci svého nabitého programu používá Trello Jan Dolejš: „Používám již delší dobu GTD metodu pro svou správu času. Obrovským pomocníkem je mi aplikace Trello, ve které mohu organizovat veškeré svoje úkoly a projekty. Aplikace pro Trello je jednoduchá, přehledná a perfektně se synchronizuje s webovou verzí Trella. Navíc je zcela zdarma. Doporučuji všem, kteří hledají aplikaci pro své úkoly s přehledným zobrazením.“

Co můžete s Trellem dělat? Zde je seznam tak, jak ho publikují sami autoři:

  • Vytvářet nástěnky a organizovat vše, na čem pracujete.
  • Používat je samostatně, nebo pozvat kolegy, přátele a rodinu ke spolupráci.
  • Přizpůsobovat pracovní postupy různým projektům.
  • Přidávat do karet zaškrtávací seznamy úkolů.
  • Přiřazovat úkoly sobě i spolupracovníkům.
  • Komentovat položky s vašimi přáteli.
  • Připojovat soubory z Google Drive a Dropboxu.
  • Nahrávat fotky a videa.

Trello pro Android má po více než milionu instalací průměrnou známku 4,4. Instalační soubor velký 13 MB lze instalovat na zařízení s Androidem 4.2 a vyšším.

Trello For Android

Trello For Android

Trello: Manage Team Projects
Trello: Manage Team Projects

Přibližný čas

Čtvrtou aplikaci dnešního přehledu nominoval Daniel Macho: „Aplikace Přibližný čas dělá přesně to, co říká její název. Na displeji svého smartphonu tak neuvidíte přesný čas, např. 9:12, ale přibližný, tedy „čtvrt na deset“. Jak moc ale bude přibližný, je jen na vás. Nastavit si také můžete zobrazení jen aktuální hodiny, dne, měsíce nebo dokonce roku. Je to taková „srandička“, která vás ale naučí orientovat se v čase bez stresu, že něco nestíháte.“

Autor Pavel Vaněček popisuje své dílko následovně: „Kam ten spěch? Přestaňte používat všechny hodiny přesnější než tyto a uspokojení z vašeho života se zvedne o 83.57 %.

Aplikace přidá do vašeho telefonu widget, který si můžete přidat na plochu nebo na zamykací obrazovku.“

Po více než pěti tisících instalacích má aplikace Přibližný čas průměrnou známku 4,3. Jen 633 KB velký soubor můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a novějším.

Přibližný čas
Přibližný čas

Toggl Time Tracker, Timesheet

Jako pátý programem pro organizaci času nominoval Honza Dolejš Toggl: „Stál jsem trochu před rozhodnutím, zda do tohoto výběru Toggl vlastně zařadit, když neorganizuje čas, ale spíš jej zaznamenává. Pak jsem si ale uvědomil, že i právě Toggl je v mém plánování velký pomocník. Díky němu totiž stopuji čas veškerým svým činnostem a vím tedy, jak dlouho konkrétní úkoly zaberou. Díky tomu je pak mohu snáze naplánovat do příště. Toggl je jednoduchá aplikace do telefonu, která spolupracuje v cloudu s webovou službou. Díky ní můžete zaznamenávat nejrůznější činnosti a projekty a sledovat statistiky, nad čím strávíte nejvíce času. Oceňuji export do PDF souboru s výslednými přehledy. Free verze nabízí základní funkčnost zcela bez omezení.“

Autoři popisují Toggl takto: „Přední aplikace pro sledování pracovní doby. Použijte časovač pro sledování času stráveného nad jednotlivými úkoly a získejte podrobné zprávy o využití času. Po celou dobu měření jsou protokoly synchronizovány do cloudu. Měření času lze sledovat ve webové verzi, aplikaci pro desktop, přes rozšíření prohlížeče Chrome či hodinky s Android Wear. Všechna data jsou bezpečně uložena pod jedním účtem.“

Toggl pro Android má na svém kontě více než sto tisíc instalací a průměrnou známku 4,0. 24 MB velký instalační balíček můžete použít na Androidu 4.0.3 a vyšším.

Toggl Time Tracker, Timesheet
Toggl Time Tracker, Timesheet

Čtenáři doporučují: kalendáře a aplikace na organizaci času

Uvědomujeme si, že ani při sebevětší snaze nedokážeme vyjmenovat všechny kalendáře a programy na organizaci času. Tím spíše, když nominace jsou založeny na tom, jaké aplikace redaktoři sami vyzkoušeli a používají. Právě proto dáváme na konci každého dílu slovo vám – našim čtenářům – abyste doplnili seznam o aplikace, které v něm dle vašeho mínění chybí.

Nominovat můžete například:

  • Kalendářové aplikace.
  • Aplikace pro jiné pojetí plánování času (GTD, „co můžeš udělat dnes, odlož na zítra“ a jiné)
  • Informační widgety, přinášející naplánované události na plochu či odemykací obrazovku.
  • Programy pro organizaci nějaké akce, události a s tím souvisejících věcí.

Uzávěrka je ve čtvrtek 26. ledna v 6:00, proto své nominace neodkládejte!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.

[gravityform id=“110″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)