TOPlist

Oracle žaluje Google

google-android-oracle

Jak už možná víte, na obzoru se objevuje další velký soudní spor mobilního světa. Společnost Oracle totiž podává žalobu na firmu Google za to, že operační systém Android a zařízení, která ho používají, porušují a poškozují intelektuální vlastnictví společnosti Oracle, související s jejich platformou Java. Oracle doslova uvádí, že tak Google činí „vědomě, přímo a opakovaně“. Společnost Google se k této žalobě zatím nijak nevyjádřila.

Bude jistě zajímavé sledovat, jak se celá situace vyvine. Osobně se ale domnívám, že se Android nemá příliš čeho obávat. Google se bude velice pravděpodobně hájit tím, že Dalvik není Java (hádal bych dokonce, že právě tohle bylo jedním z důvodů, proč rozdíly mezi Javou a Dalvikem vůbec vznikly) a troufal bych si tipovat, že půjde o obhajobu úspěšnou. Samozřejmě se ale celá situace může vyvinout i nějakým naprosto jiným směrem. Záměry společnosti Oracle jsou zřejmě více než jasné – jde velice pravděpodobně o pokus přiživit se na stále rostoucí popularitě systému Android.

Doplněno 13.8.2010 22:30

Společnost Google vydala oficiální prohlášení, v němž na žalobu firmy Oracle reaguje. Mimo jiné v něm stojí toto:

“ Je nám velice líto, že se společnost Oracle rozhodla touto neopodstatněnou žalobou zaútočit jak na Google, tak i na celou open-source komunitu. Ta se ani v nejmenším neomezuje na pracovníky jedné konkrétní firmy a neustále pracuje na tom, aby byl internet lepším místem. Jsme rozhodnuti pevně hájit zájmy svobodného software a budeme společně s našimi partnery dále rozvíjet možnosti Android platformy.“

[Zdroj: Cnet, TechCrunch ]

Martin
O Autorovi - Martin "Case" Fiala

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)