Společnost Google prohrála velký spor proti Oraclu

google-android-oracle

Již čtvrtým rokem se táhne spor, který započal softwarový gigant Oracle proti Googlu. V roce 2010 se Oracle rozhodl zažalovat Google z důvodu okopírování 37 Java API, neboli rozhraní pro programování aplikací. Po čtyřech letech konečně soud v USA vynesl rozsudek, ve kterém se Google tohoto činu opravdu dopustil a Oracle tak získal autorská práva k ochraně svého softwaru.

google-android-oracle

V polovině procesu, tedy v roce 2012, to však vypadalo zcela opačně, protože soud rozhodl ve prospěch Googlu s odůvodněním, že struktura Java API nemůže být patentována a v soudním sporu tak ztrácí využitelnost. Avšak tento verdikt byl tento rok zrušen a naopak vše připadlo do rukou Oraclu. Podle tří soudců, kteří vynesli verdikt, obsahuje rozhraní některé kódy, které se dají patentovat. Tento prohřešek by nakonec mohl stát Google až 1 miliardu dolarů, o které je nyní Oracle zažaluje za porušení implementace některých Java API do jejich operačního systému.

Java, coby programovací jazyk, spadá do vlastnictví Oraclu právě od roku 2010, kdy se začal soudit s Googlem, když v témže roce Oracle vyplatil podíl Microsystems a po nedávném rozsudku může Google žalovat za použití 37 Java API.

Měli by být všeobecně API patentovatelné nebo by se tomuto odvětví patentování mělo zamezit a umožnit tak rychlejší a kreativnější vývoj? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi.

Zdroj: phonearena, aauthority

Jan Tipmann
O Autorovi - Jan Tipmann

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)