Ušetřete spoustu dat a peněz díky kompresi dat

opera max náhledový obrázek

Zatímco obliba datového připojení a tedy i možnosti používat internetové připojení kdekoliv a kdykoliv razantně stoupá, velikost datových balíčků českých operátorů se stále drží při zemi. Taková situace se samozřejmě nelíbí uživatelům, kteří musí za překročený objem dat platit navíc, případně jim operátoři “sešlápnou” datový tok na mnohdy nepoužitelně nízkou rychlost. Jak z toho alespoň částečně ven?

Kompresí dat ušetříte spoustu megabajtů

Pokud se vám stává, že datový balíček překračujete pravidelně vždy jen o pár megabajtů, komprese dat spolehlivě tento problém vyřeší. Princip je velmi snadný – dříve, než jsou data (obrázky a videa zejména) stažena do vašeho přístroje, jsou na serveru nejprve zkomprimována (zmenšena) a až následně zaslána do vašeho telefonu. Sami jistě cítíte, že díky tomu ušetříte spoustu dat, obzvlášť pokud patříte mezi nadšené surfaře z vod internetu. Nic ale není zadarmo a je potřeba počítat také s neduhy tohoto řešení – komprese dat není povětšinou bezztrátová a narazíte tedy na fakt, že obrázky či videa jsou v mobilním telefonu reprodukována s horší kvalitou. To povětšinou na malém displeji nebývá velký problém a snadno jej vyváží ušetřené peníze za data. Rychlost surfování a načítání stránek se rovněž může o nějakou chvilku zpomalit právě kvůli kompresi na serveru.

opera max-compression

Opera Max – zdařilý pomocník s šetřením dat

Opera je známa spíše z řad prohlížečů, kde se jí ale nedaří tolik jako konkurenci v podobě Chromu či Firefoxu. Možná právě proto tento název uživatele spíše odrazuje, protože pod tím vidí opět pouze prohlížeč. Chyba lávky, přátelé. Opera Max za vás nebude vyhledávat a zobrazovat webové stránky, ale tvoří jakési spojení mezi vaším telefonem a internetem. Právě v tomto uzlu totiž sleduje veškerý datový provoz (chápeme jisté bezpečnostní riziko a možnost zneužití dat) a pomáhá velikost dat rapidně snížit. Důležitý poznatek – Opera Max běží na pozadí a vy můžete dále používat internet tak, jak jste zvyklí.

V nové verzi přibývá komprese videa

Opera Max již sídlí na Google Play delší dobu a unikala naší větší pozornosti. To se změnilo v momentě, kdy autoři prozradili novou funkci, která komprimuje rovněž videa, a to v aplikacích YouTube a Netflix. Druhá zmíněná služba není v našich končinách hojně využívána, YouTube si ovšem vydobyl neochvějné místo v našich přístrojích. Nemá smysl připomínat, že videa jsou oproti jinému obsahu na webu obrovská a spolehlivě zatočí s datovým balíčkem. Zde je tedy komprese dat na místě a ušetří spoustu dat i financí.

Opera Max - YouTube

S nastavením opatrně

Ve výchozím stavu Opera Max neblokuje žádnou aplikaci, ale zároveň se snaží šetřit data u všech nainstalovaných programů. Taková volba nejspíše vyhoví většině uživatelů, mohou ale nastat výjimky. Není ale vůbec žádný problém v nastavení zajistit, aby byly některé aplikace z šetření vyloučeny. Rovněž můžete nechtěné programy od internetu (mobilního či Wi-Fi) úplně odstřihnout, což se může třeba u her či jednoduchých aplikací hodit.

Míra komprese udává, jak velká bude úspora dat, zároveň se ale podepíše na kvalitě videí a obrázků. Nutno podotknout, že ve výchozím nastavení je komprese maximální a například u YouTube videí je tento fakt vidět. Je tedy potřeb zvážit, vyzkoušet a případně nastavit kompresi menší. Úspora dat sice nebude tak velká, zvýší se ale kvalita přehrávání.

Opera Max – závěr

Úspora dat při použití aplikace Opera Max je razantní, zvláště pak při každodenním používání. Při vhodném nastavení zároveň nedochází ke znatelné degradaci prohlížení multimédií a webových stránek, což je jistě vítané. Opera Max přichází jako velmi zajímavý pomocník, který je navíc k dispozici zdarma. Nic tedy nebrání vyzkoušení.

Samsung Max VPN & Data Saver
Samsung Max VPN & Data Saver
Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)