Menu

Office Lens: Jednoduchý převod dokumentů z fotek

Určitě jste někdy zažili situaci, kdy jste potřebovali přenést nějaký papírový dokument do digitální podoby a neměli jste po ruce skener, tak jste použili váš telefon, dokument vyfotili a jeho fotku přenesli do Wordu nebo ji s někým sdíleli. Kromě toho, že je toto řešení poměrně zdlouhavé a složité, samotný dokument měl alespoň na jedné straně ošklivé rámečky, kterých jste se mohli zbavit jen oříznutí, jež vám poskytla aplikace třetí strany. Jestli vám to vše připadá zmatené, zbystřete, protože aplikace Office Lens od Microsoftu udělá všechnu tuhle práci za vás. Po zmáčknutí pouště se vám na displeji zobrazí samotný dokument bez žádných nepřesností nebo chyb.

Office Lens vám ušetří čas

Na našich stránkách jste mohli na tuto aplikaci narazit v našem seriálu Nejnovější Android aplikace z Google Play #84, kde jsme se na ni zběžně podívali. Dnes to napravíme a podíváme se na ni podrobně. V Obchodu Play je aplikace dostupná jako většina aplikací zdarma. Těší se vysoké oblíbenosti, má již přes milion stáhnutí a průměrné hodnocení 4,6 hvězdičky. Dost řečí o aplikaci, pojďme se podívat, jak funguje.

OCR dělá divy

Při spuštění se musíte přihlásit Microsoft účtem, potom se dostanete do jednoduchého rozhraní, jež vypadá jako obyčejná fotoaplikace. Avšak po namíření čočky fotoaparátu na dokument, tabuli, vizitku nebo fotku se začnou dít věci. Okolo skenovaného textu se na obrazovce vytvoří bílý rámeček, podle nějž bude výsledná fotografie oříznuta. Na uživateli je jen zmáčknout spoušť a počkat, než se fotka vytvoří. Pokud jste jako my fotili nakřivo, aplikace vám fotku narovná, aby text vypadal co nejpřirozeněji. Když nevyfotíte roh stránky, ve výsledném snímku se zobrazí bílý trojúhelník. Výsledek je velice přesný i díky přítomné funkci OCR (Optical Character Recognition), jež rozpozná jednotlivé znaky a převede je do textu.

Konečný produkt za to stojí

Výsledek vypadá opravdu dobře, hlavně když fotíte kolmo. My jsme fotili zešikma, abychom prověřili, zda si i s náklonem dokáže aplikace poradit, ale výsledek byl jen ten, že jedna část textu byla správně zaostřená, druhá ne. Nezmínili jsme funkci, kdy si můžete vybrat, zda budete fotit dokument, tabuli, vizitku nebo fotku. Vybrat si můžete i rozlišení, jež je zpočátku nastaveno na 5,8 Mpx (3200×1800 px), ale vybrat si můžete od 2 Mpx až do maxima vašeho fotoaparátu. Výsledek můžete uložit mnoha způsoby, nabízí se přímo do OneDrive, Word, PowerPoint, OneNote, ale i PDF nebo do galerie telefonu.

Office Lens je aplikace určená pro převod skutečných dokumetů do virtuální podoby bez nutnosti ořezu obrázků nebo složitého nastavování. Svou úlohu plní znamenitě a musíme uznat, že ji budeme využívat i v budoucnosti.

Office Lens
Office Lens
Price: Free
 

Komentáře

MikkyX3

z aplikace
6.3.2016 13:29

Lens je dobrá aplikace. Já ještě také používám CamScanner, který dělá to samé a taky dobře.

Qels

z aplikace
6.3.2016 14:48

OCR není moc dokonalé. Ale jinak aplikace je své jednoduchosti a díky Microsoftímu účtu i synchronizace do Windows (pokud ho máte pod účtem) velice užitečná a s dalším vývojem i mocná.

CiMSTER

z aplikace
6.3.2016 16:27

Používam Genius Scan, tiež je super..

bicista

6.3.2016 17:15

az to pujde bez toho MS uctu tak ho mozna zkusim.
Jinak pouzivam CamScanner. Asi nejlepsi co dobre vycisti vyfocenou bilou.

Rikardoso

rikardoso 0

6.3.2016 19:38

@Bicista: to je problém si ho založit?Nějak nechápu…

Jinak používám full verzi Genius scan+ a stačí mi v pohodě…

Lolo26

6.3.2016 20:15

První článek co má nějakou hodnotu, opravdu první :-(

JSvoboda

z aplikace
6.3.2016 21:04

Ja pouzivam CamScaner full na vse. Vyfoti naskenuje zarovna okraje a ulozi do pdf ci jineho dokumentu a sdili cim chci.

inkvizition

6.3.2016 23:01

Aplikace super, ale u WP uměla vyfotit několik stránek a uložit v jednom souboru jako pdf, v android / iOS verzi to neumí a chce ukládat každou stránku zvlášť, nebo jste našli jak na to? Díky za reakci.

Bobo

z aplikace
6.3.2016 23:34

Tím “Při spuštění se musíte přihlásit Microsoft účtem” pro mne článek skončil, kvůli tomu si ho vážně zakládat nebudu…

mirhaus

7.3.2016 8:55

Kde je k dispozici to OCR?

RSS (komentáře k článku)