O2 začíná v ČR testovat 5G s milimetrovými vlnami

O2 5G milimetrové vlny testování

Český operátor O2 pokračuje v budování moderních 5G sítí a aktuálně se v tuzemsku jako první začíná věnovat také testování nejvyspělejší technologie s milimetrovými vlnami. Díky tomu bude moct v budoucnu nabídnout rychlosti bezdrátového připojení srovnatelné s optickými sítěmi, tedy několik gigabitů za vteřinu. Kromě vysokých rychlostí nabídnou tyto 5G sítě také násobně vyšší kapacitu a nízkou odezvu.

“5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech, které nyní jako první operátor testujeme, bude dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – ať už se jedná o připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě,” popisuje technologický ředitel O2 Jan Hruška a dodává, že 5G s využitím milimetrových vln pomůže v budoucnu vyřešit připojení i tzv. poslední míle nejen v domácnostech, ale také veřejných institucích, jako jsou školy, knihovny či nemocnice nebo v menších firmách, které potřebují vyšší kapacitu připojení než domácnosti.

O2 využívá vysílací technologii v pásmu 26,5 – 27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Operátor milimetrové vlny na těchto frekvencích dočasně testuje na několika vysílačích ve svém sídle a jeho okolí na pražské Brumlovce a také na Chodově, kde O2 provozuje své největší datové centrum. Během testovacího provozu se podařilo dosáhnout rychlostí až 5 Gb/s.

Jak jsou na tom 5G sítě ve vašem okolí?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)