Naši operátoři #3: Nový operátor na obzoru a Vodafone tarify s více daty

nový operátor

V uplynulém týdnu se o největší rozruch postaral Český telekomunikační úřad. Ten totiž zveřejnil zájemce o aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz. Celkem jich je sedm, jeden z nich by mohl být nový operátor. Dále vyvolaly ohlas i nové tarify Vodafonu, které se zaměřují na data.

Nové tarify RED Naplno nabídnou mnohem více dat

Doba se mění, dnes už si velmi těžko dokážeme představit mít tarif bez dat. Bohužel ale objem dat u většiny tarifů není dostatečný. To se nyní snaží změnit Vodafone u tarifu RED. Ten nově přináší až 5krát více dat.

Jedná se o nové tarify RED. Základní RED tarif Naplno 5 GB bude stát se závazkem měsíčně 777 Kč, bez závazku pak 971 Kč. K tomuto tarifu máte v základu 5 GB dat a neomezené volání a SMS. Druhý RED tarif Naplno 10 GB vyjde se závazkem na 1077 Kč a bez závazku 1346 Kč. K dispozici je v základu 10 GB dat a rovněž neomezené volání a SMS. Posledním tarifem je RED Naplno 20 GB, který s měsíčním závazkem stojí 1777 Kč, bez závazku pak 2221 Kč. V základu je pak k dispozici 20 GB dat a také neomezené volání a SMS. K těmto tarifům pak Vodafone nabízí dárek v podobě 2 GB dat, zákazníci dvou dražších tarifů navíc mají 1000 minut do zahraničí. Do druhé poloviny roku se také chystá tarif RED Naplno 60 GB za 2777 Kč.

Vodafone-Logo_6

Spolu s tímto se chystá také několik novinek. Zvětšení datového balíčku nově nabídne více variant, a to do výše až 10 GB. Další změna probíhá při vyčerpání datového objemu, kdy se již nezpomalí data, ale automaticky se dokoupí po balíčcích 100 MB za 25 Kč nebo 500 MB za 49 Kč. Záležet bude na zvoleném tarifu, upozorňovat se bude při 75, 90 a 100 % objemu dat. S nekontrolovanou útratou má pomoci tzv. DataStrop, která po dosažení zvolené částky data úplně zablokuje.

Přijde s 5G sítí i nový operátor?

Český telekomunikační úřad v tiskové zprávě oznámil, že v termínu podalo přihlášku o aukci kmitočtů celkem 7 společností. Kromě Vodafonu, T-Mobile a O2, to jsou také společnosti PODA a.s., Suntel Net s.r.o., Nordic Telecom 5G a Radio Spectrum CZ s.r.o.

VERONICA McCORMACK with the T Mobile mast on top of Carlyle House,Hawksley Court Estate, Stoke Newington. The residents have banded together to resist further mast being erected. Pic:Keith Waldegrave 28/11/02 Ilustrační foto, Pic:Keith Waldegrave

Předmětem výběrového řízení je celkem 5 kmitočtových bloků, každý má velikost 40 MHz. Zároveň je nastaveno, že nový zájemce může získat příděl až 80 MHz, stávající operátoři mají ale limit 40 MHz. Souhrnná vyvolávací cena kmitočtových bloků je stanovena podle jiných evropských zemí na 145 milionů korun. Všichni uchazeči, kteří splní podmínky účasti, se „utkají“ v aukci, která by se měla uskutečnit v úterý 13. června 2017.

Aukce o tyto kmitočty se už několikrát odložila, nyní už by ale nemělo nic bránit. Sítě 5G by se měly dostat to telefonů během tří let, operátoři plánují takové sítě od roku 2020. Oproti LTE by se měla samozřejmě změnit i rychlost, která už by se měla počítat v řádu Gbit/s. Návrh počítá s tím, že pět let od spuštění by už mělo být pokryto rychlým internetem celkem 40 procent menších obcí.

Myslíte, že se v Česku objeví nový operátor?

Zdroj: TZ.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)