Nové Mapy.cz fungují i bez Internetu!

mapy_cz_ico

Pokud by někdo ještě nedávno tvrdil, že Mapy.cz ze stáje Seznamu dokážou alespoň v něčem deklasovat Mapy Google, patrně by se setkal v lepším případě s nechápavým kroucením hlav, v tom horším možná i s nepříliš lichotivým komentářem. Jenže poslední aktualizace produktů Google se často nesetkávají s pozitivní odezvou uživatelů a velmi rozmrzelého přijetí se dočkaly také nové Mapy, které přišly o celou řadu funkcí, případně byly tyto funkce přesunuty pod Google+.

Asi nejabsurdnějším výjevem bylo záhadné zmizení možnosti uložení map, po kterém následoval komický objev: výsek mapy šlo uložit zadáním “OK Maps” do vyhledávacího pole. V následné verzi se offline mapy opět objevily pod nabídkou, odpovídající racionálnímu uvažování, nicméně pořád nejsou takové, jaké bychom si je coby uživatelé přáli. Vždyť i poslední symbianové Nokie uměly navigovat offline po celé Evropě!

Dostáváme se k tomu, v jakém směru Seznam předběhl Google: Mapy.cz umí fungovat kompletně offline (jak správně upozornil čtenář KarlosK: “Offline je pouze standardní/obecná mapa. Plánování a vyhledávání informací o okolní lokalitě bez netu prostě nejde.”). Stačí si jednorázově stáhnout 324 MB velký balík dat a můžete vyrazit do terénu bez Internetu. Uvedené platí pouze pro Českou republiku – jiné státy Mapy.cz neumí. I tak to ale většinu času bude stačit i těm náročnějším.

Jak to funguje v praxi? Aplikace se při spuštění dotáže, zda si přejete stáhnout mapu celé ČR a doporučí připojení přes bezdrátovou síť. V tomto bodě bychom ocenili ještě možnost volby cílového úložiště. Během stahování budete ve čtyřech “slajdech” seznámeni s několika zásadními funkcemi. V případě, že je na interní kartě méně místa než vyžadují mapové podklady, stažení map aplikace nenabídne a funguje pouze v online módu.

Pojďme se zatím podívat do Obchodu Play na novinky, které přináší verze s číslem 2.4.0:

  • Nyní aplikace Mapy.cz nabízí možnost stažení mapy celé České republiky přímo do vašeho mobilního telefonu.
  • Nové uživatelské rozhraní.
  • Zajímavé turistické cíle.
  • Optimalizována rychlost.
  • Pěší plánovač.

Mapy.cz proti konkurenci od Googlu nabízejí navíc například turistické a cyklistické mapy včetně vrstevnic a turistických značek či katalog firem s více než 570 000 záznamy.

OQe By9EODXEt 7hhTtLzRtbm7HXiz1h9xS7TTofAJOmR7HPPETuURwTrvJpxxWS4as=w300 rw
Mapy.cz
Seznam.cz, a.s.
Verze 2.4.0
Velikost 8,4 MB
2.3+

fvXf7GVl8mbHm3dAAAAAElFTkSuQmCC
zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)