Nová generace LCD displejů s miniLED podsvícením slibuje velký krok vpřed

Nová generace LCD displejů s miniLED podsvícením slibuje velký krok vpřed

Analytici jsou přesvědčeni, že budoucnost displejů patří microLED technologii. Vyrobit ale microLED displej pro využití v telefonech je zatím oříšek. Kdy přijdou plnohodnotné mLED displeje nevíme, ale aktuálně na scénu přichází nová generace LCD panelů s miniLED podsvícením.

MiniLED podsvícení – o krok blíž k microLED displeji

U microLED displeje jsou svítivé diody tak malé, že každý pixel je tvořen samostatnou micro diodou. To ale není snadné vyrobit. Však jen takové Full HD rozlišení znamená použití více než dvou milionů micro diod (bodů). Výrobci displejů přichází s mírně odlišným využitím svítivých diod. Miniaturní diody budou použity nikoliv pro jednotlivé pixely, nýbrž “jen” pro dokonalejší podsvícení stávajících LCD krystalů. Tato technologie ponese jméno miniLED podsvícení.

TCL MiniLED Backlight 4K TV Prototype [4K UHD]

TCL MiniLED Backlight 4K TV Prototype [4K UHD]

Pro ilustraci 4K televizor, který využívá stejnou LCD technologii s miniLED podsvícením

Stávající podsvícení LCD panelů se skládá z maximálně několika desítek svítivých diod. Nové miniLED podsvícení se naopak skládá z několika tisíc miniaturních diod. Zdroj hovoří o 9000 až 10 000 diodách. LCD panely s novým podsvícením prý své starší předchůdce překonávají rozdílem třídy. Výrobci slibují lepší jas, kontrast, barevné podání, srovnatelnou tloušťku displeje a dokonce i nižší spotřebu. LCD panel s miniLED podsvícení prý dokáže konkurovat OLED displejům, ale zároveň si udrží nižší výrobní náklady.

Výroba nových LCD displejů s miniLED podsvícení je prý již v plném proudu. S telefony je využívající, bychom se měli setkat již brzy. Dostali jsme se tak o další evoluční krok blíže k dokonalejším microLED displejům.

Bude nové miniLED podsvícení tak dobré, jak slibují výrobci? 

Zdroj: gsmarena.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)