Některé Nokia telefony odesílaly data uživatelů do Číny

nokia 7 plus cina

Finská média v těchto dnech informuje o tom, že některé Nokia 7 Plus telefony používané v Evropě odesílají uživatelská data do Číny. To mimo jiné může znamenat porušení GDPR a mohlo by to znamenat “mastnou” pokutu pro HMD Global, společnost, která stojí za Nokia telefony.

Nokia telefony odesílaly data, podle výrobce šlo o chybu

S informací poprvé přišla norská veřejnoprávní stanice NRK, hlavně se ale rozšířila až ve Finsku, což je mimo jiné domovská země společnosti Nokia. Problém je v tom, že některé telefony Nokia 7 Plus odesílaly data čínskému serveru. Podle původní zprávy se telefony připojovaly k serveru vnet.com, který vlastní čínská státem vlastněná telekomunikační společnost.

Obsah balení Nokia 7 Plus

Pokud jde o samotná data, tak se odesílalo číslo SIM karty, umístění telefonu a sériové číslo. A co hůř, data byla údajně odesílána bez šifrování. Nokia 7 Plus byla uvedena na trh ve většině Evropy a zároveň v Číně. Je pochopitelné, že čínská verze může sdílet informace s čínským operátorem. Evropské modely by tohle ale rozhodně dělat neměly, navíc v nezašifrované formě.

Společnost HMD Global tvrdí, že v některých zařízeních Nokia 7 Plus byla identifikována chyba, která tohle způsobovala. Údajně již byla opravena. Nicméně i tak již evropské orgány vyšetřují, co se stalo. V případě pochybení, může hrozit společnosti HMD Global velká pokuta od EU. Situace se navíc může zhoršit, pokud se objeví informace o tom, že i jiné Nokia telefony tohle prováděly. Přeci jen už Nokia smartphonů není tak málo.

Vadilo by vám, kdyby výrobce sdílel osobní informace s čínskou státem vlastněnou společností?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)