Nokia chystá návrat na trh smartphonů v roce 2016

nokia_ico

Finská společnost Nokia Technologies údajně chystá svůj návrat na trh mobilních telefonů. Nové zařízení této značky bychom měli spatřit koncem roku 2016.

Připomeňme, že v roce 2013 Nokia prodala svou mobilní divizi firmě Microsoft, přičemž dle dohody nesměla vyrábět zařízení pod vlastní značkou do poloviny roku 2016. Podle posledních zpráv se tak po vypršení této lhůty dočkáme chytrého telefonu Nokia. Otázkou je, jaký operační systém někdejší finský gigant zvolí – dovolíme si tvrdit, že Android by byl volbou, na kterou někdejší fanoušci této značky čekají již dlouho. Po koupi Microsoftem totiž mobilní průmysl ztratil hlavního hráče v tomto segmentu.

V loňském roce Nokia oznámila tablet N1, určený pro čínský trh – jednalo se o konkurenta iPadu s konektorem USB Type C a Androidem 5.0 Lollipop. Součástí softwarové výbavy byla například vlastní aplikace pro správu domovské obrazovky Z Launcher, která se dá stáhnout i z Obchodu Play. Výrobce se také zkusil prosadit s telefony Nokia X a Nokia X2, na kterých běžel značně upravený OS Android. Poté, co Microsoft dokončil fúzi, bylo ale další úsilí na tomto poli ukončeno.

Je zřejmé, že v této fázi by volba alternativní platformy pro nové telefony nedávala v případě Nokie příliš velký smysl. Úspěšné telefony současnosti nabízejí svým uživatelům širokou nabídku aplikací a služeb ekosystému. Například jihokorejský Samsung se snaží prosadit s vlastním OS Tizen, nicméně zatím můžeme hovořit spíše o paběrkování a k případnému úspěchu povede ještě dlouhá cesta.

Lze tedy předpokládat, že Nokia pravděpodobně použije Android jako základní platformu a zkusí přidat vlastní inovativní software, jako je Z Launcher a další aplikace. V jistém smyslu by mohla použít podobnou strategii jako Motorola, která instaluje v podstatě čistý s užitečným softwarem navíc. Tento model zjevně funguje – Motorola v posledním čtvrtletí roku 2014 prodala 10 milionů telefonů. Snad se Nokii bude dařit přinejmenším podobně dobře.

Zdroje: Cheza Site, ZDNet, Android Headlines.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)