Menu

Nokia zvažuje prodej své mapové divize HERE

Rok po prodeji své mobilní divize údajně Nokia zvažuje možnost odprodeje své mapové služby HERE. Podle informací zpravodajské agentury Bloomberg hodlá finská společnost ukončit aktivity v tomto segmentu, aby se mohla více koncentrovat na práci v oboru bezdrátových sítí. Dle Bloombergu již Nokia jedná s několika potenciálními kupci, mezi kterými je i Uber Technologies Inc., zakladatel stejnojmenné “amatérské taxislužby”, nebo blíže nejmenovaná německá automobilka (mohlo by se jednat o BMW, Mercedes-Benz, nebo koncern Volkswagen). V současnosti jsou mapy HERE ceněny na 2,1 miliardy dolarů, což je výrazně méně, než 8,1 miliard, za které Nokia v roce 2008 na začátku celého projektu koupila NAVTEQ Corp..

Mapy HERE byly původně dostupné pro telefony Nokia Lumia. V loňském roce se objevily v Obchodě Play a počet jejich stažení překonal hranici dvou a půl miliónu. V březnu tohoto roku se pak navigace od Nokie objevila také v App Store pro iOS. Služba HERE poskytuje data dalším partnerům, mezi které patří Amazon.com, Microsoft, Yahoo! a čtyři z pěti systémů automobilových navigací.

Dle Bloombergu Nokia HERE prodá jen tehdy, dostane-li dostatečně zajímavou nabídku. V opačném případě zůstane tato služby v rukách finské společnosti.

Mapy HERE poskytují na Androidu bezplatnou automobilovou i pěší navigaci, která může fungovat zcela bez připojení k Internetu. Z redakčního testování můžeme konstatovat, že se jedná o jednu z nejlepších dostupných offline navigací pro tuto platformu. Podrobně jsme ji našim čtenářům představili v recenzi Navigace Nokia HERE (beta) v praktickém testu.

Používáte Mapy HERE? Pokud ano, myslíte si, že je dobrý nápad, aby se Nokia zbavila této divize? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: 4PDA, Phone Arena, Blomberg.

 

Komentáře

Jirka2014

z aplikace
13.4.2015 8:10

Už aby to bylo

Ilfirin

Ilfirin

13.4.2015 8:34

Jediná věc, kvůli které můžu mít Nokii stále rád. Je tedy logické to prodat. Z Nokie nesmí zbýt nic, co by stálo za řeč.

jakub

jakub

13.4.2015 11:58

Měl jsem takovou konstrukci, že se Nokia za rok vrátí s telefony na androidu a dá do nich zdarma HERE. Obecnou verzi pak třeba zpoplatní. Docela bych si i takový telefon koupil. (Pokud by stál rozumné peníze).
Ale asi jsem se mýlil a Nokia je opravdu odepsaná. Tohle by byl podle mě trumf oproti konkurenci. No nic asi.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

13.4.2015 12:22

Takhle to vypadá, když se cpou peníze do něčeho co absolutně nemá smysl, je nekonkurenceschopné a vedení firmy se rozhodne zbavit se produktu dříve, než nebude mít cenu vůbec žádnou. Komu to není jasné a dává Nokii nabídky, je s prominutím opravdu hloupý.

T.dvorak332@gmail.com

Tomáš Dvořák 0

z aplikace
13.4.2015 16:13

Byla by to určitě škoda, kdyby je Nokia prodala, protože mám tyto mapy velmi rád a také je považuji za jedny u nejlepších pro Android.

Martin Novotný

z aplikace
13.4.2015 16:39

at si proda ,kdyz zustanou sluzby jak jsou proc ne….

Martin Novotný

z aplikace
13.4.2015 16:46

jinak osobne by to mohl koupit Google,aspon by z toho udelal poradne offline mapy!

Štěpán

Štěpán

z aplikace
13.4.2015 21:06

Doufám, že Nokia svoji mapovou divizi neprodá. Používám ji a jsem naprosto spokojený. Tady je vidět, jak nejznámější firmy historie vždy jednou krachnou jako Nokia.

anonforever550

anonforever550

14.4.2015 14:36

Martin Novotný: Offline mapy? Jaké offline spíš blbé online mapy které musí být neustále připojené na mobilních datech ať seš kde seš.

RSS (komentáře k článku)