Zajímavost: Nexusy nebo Nexy? Jak správně skloňovat oblíbený smartphone

Nexusy vs Nexy – náhleďák

Už hezkou řádku let se vedou nekonečné diskuse na téma „jak správně skloňovat slovo Nexus“. Netýká se to jen našich článků a komentářů k nim. Naprosto stejné diskuse se už roky vedou i na nejrůznějších českých fórech. V redakci nás napadlo udělat tomu všemu humbuku kolem gramatiky a cizích slov přítrž a zjistit, jak je to tedy doopravdy.

Nexusy nebo Nexy?

Pro zaručeně správnou odpověď jsme museli kontaktovat odborníky „na české slovo vzaté“. Obrátili jsme se na Ústav pro jazyk český (Akademie věd České republiky), aby nám vysvětlili, jak slovo Nexus správně skloňovat.

nexus 6P nexus 5X video

Gramaticky správně jsou obě možnosti. Pokud tedy budeme o smartphonu Nexus mluvit v množném čísle, můžeme použít jak slovo „Nexusy“, tak slovo „Nexy“. Daleko častější a především vhodnější je ale skloňovat Nexus jako bez Nexusu, stejně jako je tomu například u automobilky Lexus (mn. Lexusy – krátký tvar se nepoužívá vůbec).

Proč je vhodnější delší tvar? Je to dáno pojetím slova a možností jeho nechtěné záměny. Pokud si například vezmeme jako příklad Kino Kosmos, je lepší říci, že “jdu do Kosmosu”. Pokud bychom řekli, že jdeme do Kosmu (cítíte to asi sami), mohlo by dojít k záměně jména Kosmos s kosmem jako vesmírem.

Správné skloňování je nám vysvětleno, a tak si můžeme po všech těch letech odškrtnout jednu z laických záhad českého jazyka. Snad se tedy vše brzy uvede na pravou míru nejen u nás, ale i ve fórech a komunitách, které s množným číslem Nexusů musí nějak pracovat, a nekonečné války dvou táborů konečně složí zbraně.

Zdroj: UJC

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)