Aplikace NewProfilePic vám krásně vylepší profilovku. Ale budí obavy

NewProfilePic aplikace Rusko soukromí

Internetem a hlavně sociálními sítěmi se začal velkou rychlostí šířit nový fenomén. Poutavé profilové fotografie upravené pomocí aplikace NewProfilePic: Profile Picture. Nástroj umí opravdu hezky převádět obyčejné portrétové snímky na zdánlivou kresbu či malbu a je přitom (alespoň na několik dní) dostupný zadarmo. Přesně taková kombinace už se nejednou ukázala jako podezřelá, což platí i nyní. Obecné obavy z narušení soukromí jsou v tomto případě umocněny faktem, že vývojářský tým má původ v Rusku.

Podobně jako u starší aplikace FaceApp by si měli nadšení uživatelé uvědomit, že autorům poskytují mimo jiné svou fotografii ve vysokém rozlišení, což je nemalé hazardování s vlastní digitální stopou. Obě aplikace pak spojuje i to, že mají původně ruské vývojáře. Zatímco před třemi roky byla obezřetnost před aktivitami této země jen mírně zvýšená, nyní je kvůli probíhající válce na Ukrajině mnohem intenzivnější.

NewProfilePic: Profile Picture
NewProfilePic: Profile Picture

Jakmile se aplikace dostala do širokého povědomí, začala média po celém světě řešit, zda na první pohled úžasný nástroj NewProfilePic: Profile Picture nepředstavuje nějaké nadstandardní riziko. Obecná kontroverze spojená s poskytováním vlastních vyfocených obličejů přetrvává, ale ruský původ podle všeho není potřeba přeceňovat.

Expert oslovený redakcí CNET zmínil, že Rusko má spousty šikovných vývojářů, svět je potřebuje a není potřeba je hned odsuzovat. Celou kontroverzi se snaží zchladit také Victor Sazhin, jehož tým Photo Lab za aplikací stojí. Stejně jako jeho firma i on pochází z Moskvy, nicméně už od dětství bydlí právě na Ukrajině.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Victor Sazhin (@victorsazhin)

„Rusko je má otcovská země a Ukrajina mateřská. Tato válka je nemyslitelná,“ vyjádřil své postoje vývojář na Instagramu s tím, že s kolegy spouští výzvu s hashtagem #ThatWarIsUnthinkable.

Pro CNET také dodal, že data aplikace jsou umístěna na amerických serverech a vývojářský tým nikdy neměl v úmyslu spolupracovat s jakoukoli státní mocí. I přes tato ujištění by si ale měli uživatelé dobře rozmyslet, zda chtějí podobným nástrojům poskytovat své fotografie.

Co si myslíte o aplikaci NewProfilePic?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)