TOPlist

První člověk s čipem v mozku. Muskův Neuralink má za sebou úspěšnou operaci!

neuralink čipy mozek
  • Společnost Neuralink má za sebou po pěti letech existence první operaci provedenou na člověku
  • Pacient se údajně zotavuje dobře a první výsledky vypadají slibně
  • Čip s názvem „Telephaty“ umožní ovládání klávesnice a myši pomocí myšlenek

V technologii a medicíně se odehrál naprosto fenomenální okamžik, když firma Neuralink vyrábějící mozkové čipy oznámila úspěšnou implantaci svého zařízení lidskému pacientovi. Elon Musk, který firmu vlastní, se s úspěchem pochlubil na své sociální síti X.

Neuralink získal loni povolení k testování svých čipů na lidech a netrvalo to příliš dlouho, a máme zde první operaci. Ta dopadla dle Muska dobře, první výsledky měly ukazovat slibnou detekci neuronových špiček (spiků), které vysílají pokyny do dalších částí těla. Samotný zákrok provádí robot, jediná lidská práce spočívá ve vyvrtání otvoru o délce asi 2,5 cm. Tu má na starost špičkový chirurg.

neuralink čip

Možná si říkáte, že Neuralink je jen dalším krokem k vyhubení lidstva, ale opak je pravdou. Hlavním cílem tohoto konkrétního čipu s názvem „Telepathy“ (telepatie) umožní pacientům s ochrnutím ovládat klávesnici, ale třeba i kurzor myši pouze pomocí myšlenek, což může danému člověku bez nadsázky změnit život. Bude si moct sám přehrát na počítači film, brouzdat po internetu, zahrát nějakou tu hru nebo třeba napsat knihu.

Pokud tato operace dopadne dobře a pacient nebude vykazovat žádné závažné komplikace, dostane se letos i na další operace. Naplánováno je jich rovnou deset, ale dle Muskových ambiciózních plánů má do roku 2030 firma nasadit čipy do mozků více než dvaceti tisíc ochrnutých lidí.

Elon Musk announces first Neuralink wireless brain chip implant in a human | BBC News

Elon Musk announces first Neuralink wireless brain chip implant in a human | BBC News

Muskova firma se ale nevyhnula (stejně jako jeho ostatní společnosti) řadě kontroverzí, ta poslední se týká porušení pravidel týkajících se přepravy nebezpečných materiálů. Už dříve se spekulovalo o tom, že při testování za opicích došlo k závažným komplikacím jako je ochrnutí či otoky mozku. Musk však tyto informace dementoval a zároveň sdělil, že žádná opice nezemřela v důsledku jejich operace.

Jaký máte názor na vkládání čipů do lidského mozku?

Zdroj: Reuters, Wired

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)