TOPlist

Netatmo Smart Radiator Valves recenze: mějte teplo ve své domácnosti pod kontrolou

Netatmo Smart Radiator Valves

Hledáte snadný způsob jak chytře a hlavně jednoduše řídit topení ve vaší domácnosti? Pak by vás mohlo zaujmout řešení od společnosti Netatmo, které jsme měli možnost otestovat i my. Jak náročná je instalace a provoz Netatmo Smart Radiator Valves a co všechno toto řešení uživatelům nabízí.

Obsah recenze Netatmo Smart Radiator Valves

Obsah balení Netatmo Smart Radiator Valves

V základním balení „startovací sady“ chytrých termostatických hlavic Netatmo naleznete vše potřebné pro jejich instalaci – pouze s výjimkou nářadí. Tím nejdůležitějším jsou pochopitelně samotné chytré hlavice spolu s řídící jednotkou nutnou pro provoz systému Netatmo Smart Radiator Valves. Pro úpravu designu jednotlivých hlavic v balení naleznete i nalepovací kroužky ve čtyřech barvách – oranžové, zelené, modré a červené. Montáž hlavic na různé systémy topení pak umožňují přibalené mezikroužky. Konkrétně se jedná o redukce na tyto rozměry/systémy -M30x1,5, M30x1, M28x1,5x, Danfoss RAVL, Danfoss RA, Giacomini. Nakonec pak v balení naleznete ještě čtyři AA baterie pro napájení hlavic (2 baterie pro každou).

obsah balení netatmo

Design je jednoduchý a elegantní

V oblasti vzhledu nevymýšlel výrobce již vymyšlené a termostatické hlavice jsou nanejvýš jednoduché. Že se nejedná o standardní hlavice prozrazuje jen e-ink displej ukazující aktuální teplotu v místnosti. Jinak se jedná o bílý válec s hladkým povrchem tvořeným průhledným plastem s matným povrchem. Díky tomu po přilepení kroužku prochází tímto plastovým „opláštěním“ barva zvolené nálepky. Hlavice je pak zakončena bílou, lesklou krytkou s logem výrobce. Jejím pootočením se nám otevře prostor pro dvě tužkové baterie,  které by měly zvládnout napájet hlavice až dva roky. Pokud chcete dočasně upravit teplotu v místnosti, ve které se nacházíte ale nemáte u sebe smartphone (nebo vám třeba momentálně nefunguje internetové připojení), můžete tak udělat pomocí samotné hlavice. Stačí lehce pootočit jejím vnějším pláštěm a na displeji se zobrazí nově nastavená teplota. Ta lze v aplikaci i ručně regulovat po půl stupni Celsia.

The smartest way to save energy – Netatmo Smart Radiator Valves

The smartest way to save energy - Netatmo Smart Radiator Valves

V podobném designu jako samotné hlavice je vyvedena i řídící jednotka. Ta rovněž kombinuje jak průhledný matný tak hladký bílý povrch. Do těla samotné jednotky je pak potřeba zasunout evropskou zástrčku a poté ji můžete zapojit přímo do elektrické zásuvky. Škoda, že jednotka není o kousek menší, byla by pak v zásuvce méně nápadná. Řídící jednotka je s jednotlivými hlavicemi spojena prostřednictvím rádiových vln (868 MHz) a dle výrobce by její dosah v otevřeném prostranství měl činit až 100 metrů. V interiéru je to pochopitelně mnohem méně – tuto hodnotu velmi ovlivňuje například tloušťka a množství zdí. Ideální je tak jednotku umístit doprostřed domácnosti, aby dostatečně dobře pokryla všechny nainstalované hlavice.

Montáž Netatmo Smart Radiator Valves

Díky přibaleným redukcím by měly být chytré termostatické hlavice Netatmo kompatibilní s většinou současných radiátorů – respektive jejich ventilů. Před koupí si však pro jistotu raději ověřte, zda vaše současné termostaty využívají některý z výše zmíněných závitů, seznam kompatibilních značek termostatů pak naleznete i na webu Netatmo, tento seznam však nutně nemusí být kompletní. Je důležité mít na paměti, že pro snadnou instalaci systému Netatmo Smart Radiator Valves musíte mít na svých radiátorech termostatické ventily a nikoli jen obyčejné škrtící ventily. Termostatický ventil zpravidla poznáte dle namontované hlavice se zaznačenou stupnicí pro přesnou regulaci teploty v interiéru.

How to install your Additional Smart Radiator Valve – Installing the Netatmo Smart Radiator Valve

How to install your Additional Smart Radiator Valve – Installing the Netatmo Smart Radiator Valve

Samotná instalace pak začíná zapojením řídící jednotky do zásuvky a stažením aplikace Netatmo Energy. Po spuštění aplikace pak stačí následovat pokyny na obrazovce – registrovat se, vyplnit základní údaje o domácnosti, spárovat aplikaci s řídící jednotkou a následně jednotku se samotnými hlavicemi. Posledním krokem základní instalace je pak montáž hlavic na radiátory. Ta je velmi snadná a nemusíte být zrovna domácí kutil, aby jste si s ní poradili. Stačí odšroubovat převlečnou matici, kterou je přichycena současná hlavice k ventilu. Poté na ventil našroubovat patřičnou redukci, nasadit Netatmo chytrou termostatickou hlavici tak, aby byl displej dobře viditelný a našroubovat převlečnou matici. K povolení matice budete s nejvyšší pravděpodobností potřebovat klíč nebo kleště, to je však jediné nářadí, které během celého procesu využijete.

Aplikace Netatmo Energy

Vedle samotného hardwaru je neméně důležitou součástí celého řešení také softwarová stránka, zastoupená aplikací Netatmo Energy. Ta, jak jsme již zmínili výše, slouží jako užitečný pomocník při prvotní instalaci a nastavení Netatmo Smart Radiator Valves. Po dokončení této úvodní procedury se můžete pustit do prozkoumávání aplikace a jejího nastavení. Design aplikace je povedený a uživatel se s ním sžije během pár okamžiků. Hned na úvodní obrazovce je přítomen přehled jednotlivých termostatů, respektive místností, ve kterých jsou umístěny, v podobě jakýchsi widgetů. Na těchto widgetech můžete vidět nejen nastavenou teplotu na daném termostatu, ale také aktuální teplotu v dané místnosti. U spodního okraje této domovské obrazovky pak naleznete také rychlé přepínače pro volbu režimů vytápění.

Levé výsuvné menu pak nabízí přístup k nastavení vlastního plánu vytápění, grafům vytápění, nastavení funkcí chytrých hlavic a možnost přidání dalšího člena domácnosti či hosta. Vzhledem k tomu, že je hlavice umístěna na radiátoru, logicky naměří o něco málo vyšší teplotu, než je skutečná teplota v místnosti. My jsme naměřili rozdíly v měření hlavice a pokojového teploměru v rozmezí 0,5 až 1,5 °C v závislosti na místnosti. Právě proto aplikace umožňuje nastavit offsety teplot pomocí ručního zadání reálné teploty v místnosti a to u každé hlavice, což je bezesporu užitečná funkce.

Každodenní použití

Jedním z prvních kroků, ke kterým vás aplikace vybídne je vytvoření vašeho týdenního plánu pro Netatmo Smart Radiator Valves. Ten se zakládá na tom, v kolik hodin dané dny vstáváte, či zda jste během dne doma / respektive v kolik hodin odcházíte a v kolik hodin se zase vracíte. Po vyplnění těchto základních informací získáte první verzi plánu vytápění vaší domácnosti. Ten však pochopitelně můžete editovat ručně a při tom využít jeden z následujících režimů, či si vytvořit režim vlastní.

  • Komfortní – optimální teplota, režim určený pro čas, který trávíte doma
  • Komfortní+ – optimální teplota v obývaných místnostech, zvýšení teploty v koupelně
  • Úsporný – snížená teplota, režim pro šetření energie v čase, kdy nejste doma
  • Noc – sníží teplotu v celé domácnosti s výjimkou ložnice

Pokud však nějakým způsobem narušíte svou rutinu a například budete muset na delší dobu odjet z domova či naopak budete doma i mimo obvyklý čas, přichází ke slovu manuální přepínání režimů na hlavní obrazovce aplikace. Zde můžete aktivovat režimy Mimo domov, Ochrana proti zamrznutí a Komfort a jedním kliknutím tak změnit nastavení všech chytrých hlavic ve vaší domácnosti. Pokud si však chcete přitopit, nebo naopak snížit teplotu pouze krátkodobě a v jedné místnosti, můžete využít  widgetů reprezentujících jednotlivé místnosti a až na 3 hodiny zde upravit teplotu dle své momentální nálady.

Za zmínku pak rozhodně stojí také automatická detekce otevřených oken. Jakmile hlavice zaznamená, že větráte, automaticky vypne topení v dané místnosti, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energiemi. Systém Netatmo Smart Radiator Valves disponuje také adaptivní funkcí „Předpověď vytápění“. Chytré vytápění sbírá data, do kterých zahrnuje i venkovní počasí či to jak do dané místnosti svítí slunce v průběhu dne a upravuje intenzitu topení.

V neposlední řadě nesmíme opomenout ani kompatibilitu s Google Assistant, Amazon Alexa a Apple Homekit. Díky tomu lze systém Netatmo Smart Radiator Valves ovládat i prostřednictvím hlasových pokynů. Ještě zajímavější však může být podpora IFTTT, která odemyká široké možnosti automatizace a svým způsobem dohání nedostatky originální aplikace. IFTTT můžete namátkou použít k zapínání/vypínání topení nejen na základě časového rozvrhu, ale také vaší geografické polohy – například když se vracíte z práce domů, nebo se naopak vzdálíte od domova.

Chytrá termostatická hlavice Netatmo

Cena Netatmo Smart Radiator Valves

Námi testovanou startovací sadu systému  Netatmo Smart Radiator Valves obsahující řídící jednotku a dvě chytré termostatické hlavice na našem trhu aktuálně pořídíte za cenu lehce pod 4,5 tisíce Kč s DPH. Za každou další hlavici pak zaplatíte okolo 2 tisíc korun s DPH. V rámci jednoho systému pak můžete propojit až 20 termostatických hlavic, což by mělo pohodlně stačit k využití nejen v prakticky jakémkoli rodinném domě, ale třeba i v menších firmách.

Závěr recenze Netatmo Smart Radiator Valves

Systém Netatmo Smart Radiator Valves sice nepatří mezi nejlevnější, ale v porovnání s podobnými konkurenčními řešeními není jeho cena výrazně přestřelená. Tím hlavním je však fakt, že se jedná o povedené a především funkční řešení, jak mít teplo ve vašem domově snadno pod kontrolou. Systém Netatmo Smart Radiator Valves se tak může stát velmi praktickým rozšířením (či základem?) vaší chytré domácnosti. Jde totiž nejenom o nástroj pro snadné dosažení tepelné pohody, ale také vám pomůže lépe hospodařit s energiemi. Ve finále tak může po pár letech dávat pořízení systému chytrých termostatických hlavic i ekonomický smysl. V neposlední řadě musíme ocenit také aplikaci Netatmo Energy. U té bychom si ještě nějaká drobná vylepšení sice dokázali představit, nicméně troufneme si tvrdit, že pro většinu uživatelů budou její možnosti zcela dostatečné a co je hlavní, bude se jim pohodlně ovládat. Ostatně pro ty, kteří prahnou po větší míře automatizace je zde možnost propojení s IFTTT.

Klady

+ jednoduchá instalace a nastavení
+ design a zpracování
+ podpora hlasových asistentů
+ integrace do IFTTT
+ možnost ručního ovládání

Zápory

– cena
– možnosti automatizace aplikace Netatmo Energy
– řídící jednotka by mohla být menší

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)