Několik tipů, jak využít Android při vzdělávání

best-android-apps-learning-math-feature-image-120502

Velké procento uživatelů androidích přístrojů tvoří studenti, a tak se přímo vybízí možnost využít mobilní přístroj jako nástroj, který usnadní vzdělávání. Pojďme se podívat na několik aplikací, které by se mohly studentům a obecně uživatelům, kteří dychtí po získávání a procvičování vědomostí, hodit. Samotný tvůrce Androidu, Google, nabízí hned několik aplikací, které se k podobným účelům dají využít, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Ukážeme si, že mobily či tablety neslouží jen ke střílení nepřátel v propracovaných 3D hrách či vyjadřování svých citů skrze síť Facebook, ale mohou posloužit i jako učební pomůcka.

Samotný Google vzdělávání podporuje

Český Google se v rámci celoročního programu “Google pro vzdělávání v Česku” společně s partnery zaměří na podporu změn v českém vzdělávání, a to zejména prostřednictvím nových technologií i přístupů.

„Pomocí mobilu teď můžeme nové informace vstřebávat vlastně „za pochodu” a přirozeně, tj. právě v té situaci, kdy hledáme odpověď na nějakou otázku nebo si chceme něco ověřit. Stačí se podívat, kolik zdrojů informací a online pomocníků máme v kapse, a to včetně atlasu světa, navigace či simultánního překladače do 50 jazyků. Dnes nás proto máloco zaskočí a každodenně si snadno rozšiřujeme obzory. Moje oblíbená jsou tzv. „how to” videa na YouTube, ta mě už několikrát vyvedla z nesnází…” říká Janka Zichová, PR manažerka českého Googlu.

Překladač Google – jazykový expert

Jelikož se každý z nás narodil s řečovým ústrojím, které po rodičích hovoří jedním jazykem, čas od času narazíme na spleť znaků, kterou náš zrak spolu s mozkem nedokážou dešifrovat. K těmto účelům slouží slovník, pomocí kterého můžeme dané výrazy či věty přeložit. Proč si ale nenechat pomoci? Překladač od Googlu, který je určen pro androidí přístroje, je velice mocný nástroj, který dokáže nejen překládat daný text do obrovského množství jazyků, nabídne ale také převod textu na řeč v příslušném jazyce, a tak si každý může poslechnout, jak se dané slovíčko správně vyslovuje. Slovník je k dispozici zdarma, vyžaduje ovšem internetové připojení.

translator

Google Translate
Google Translate

Street View – skvělý doplněk k Mapám

Skvělé možnosti Map Google rozšiřuje pomocník Street View, který přináší panoramatické snímky přímo z míst na mapě a dokáže vás tak živě vtáhnout přímo na dané místo. Můžete si tak prohlédnout detailněji přírodní zajímavosti nebo třeba místa se světovými památkami.

street-view

qfNcle
Street View v Mapách Google
Google Inc.
Verze 1.8.1.2 (9. 10. 2012)
Velikost 258 kB
2.2+

3gUSXKuE4aj9C9ye1ahkXKq5AAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Google Earth – planeta Země na dlani

Čtvrtým do party z balíčku Google aplikací je nástroj Google Earth, který je znám především z počítačů. I zde si můžeme díky mapovým podkladům prohlédnout celý svět na 3D modelu planety, navíc máme k dispozici 3D snímky metropolitních oblastí, historické snímky, funkci Oceán pro prohlídku pod hladinou, objevování galaxií díky funkci Obloha, snímky z Hubbleova teleskopu a další.

earth

FkiAIsxdOmqrl0e0 Mp4jASjPkTBoPD4gZwObI 5mL9b5Tf1L48enGJHioB WLoBTg=w124
Google Earth
Google Inc.
Verze Liší se dle zařízení (20. 2. 2013)
Velikost Liší se dle zařízení

PNIhOdeC4Ub6G4AZghHEUGNbAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

 

Disk Google – cloudové služby na dosah

Pod pojmem Disk Google se skrývají nástroje pro sdílení dokumentů a souborů mezi uživateli po celém světě. Soubor, který na Disk Google umístíte, je tak ihned přístupný komukoliv, koho si pro sdílení zvolíte. Tyto nástroje v sobě navíc obsahují také aplikace pro vytváření dokumentů a tabulek. Editovat soubor může v reálném čase i více uživatelů najednou, a tak skupina uživatelů může pracovat na jednom díle – lze tak ve více lidech tvořit například zápis z přednášky, společný projekt atp.

google-disk (1)

Disk Google
Google Inc.
Verze 1.1.592.10 (20. 2. 2013)
Velikost 7,2 MB
2.1+


Zdarma

 

4bambini: Dávej bacha – učení pro nejmenší

Nezapomínáme také na nejmenší, kteří se s touto hrou naučí některé základy bezpečnosti, a co víc – bude je to bavit! Zábavná hra 4Bambini: Dávej bacha je určena pro děti od 3 do 7 let, kteří si na obrázcích jednoduše procvičí, jak se v dané situaci chovat či nechovat. Hra nám postupně servíruje modelové situace zobrazené na obrázku a naším úkolem je přiřadit správný obrázek s odpovědí. 4Bambini: Dávej bacha nabízí příjemnou kreslenou grafiku a za základní balíček otázek není potřeba zaplatit ani korunu.

4Bambini

2FCjNwdkD5jeCceSbmyJDpAmi4AZn5x3t2q XDEb9XN wUtphCtHhddtZig3tpKci9A=w124
4bambini: Dávej bacha
4bambini
Verze Liší se dle zařízení (12. 1. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení

AtuVKzE2EV9tAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

 

Kreslení – ráj pro šikovné prsty

Také další aplikace bude sloužit spíše menším dětem. Jelikož se úhlopříčky mobilních telefonů stále zvětšují a existují také tablety, jejichž pracovní plocha už se pomalu přibližuje velikosti papíru, může přístroj s Androidem posloužit jako kreslící plátno a proměnit dětskou fantazii v něco skutečného. Aplikace Kreslení, jak již název napovídá, transformuje váš mobilní přístroj v digitální blok papíru, který se pomocí tahů prstu může stát uměleckým dílem. Kreslení nabídne spousty možností nastavení kreslícího plátna i štětce a je opět k dispozici úplně zdarma.

kresleni

N rEUSle6encrC8x0ddDdVBh4 fuWujNg MQvjAw1l06qaQv6O5 tvG b1pupeoDiu4=w124
Kreslení
Barabanov
Verze 2.0 (8. 1. 2013)
Velikost 497 kB
2.1+

63FgdqVbHW09Ke39C85IL6KqLzTdAAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

 

Rozvrh hodin deluxe – rozpis hodin stále po ruce

Spojení školní rozvrh je nejspíše navždy vryto každému, kdo alespoň chvíli na nějaké škole působil, do paměti. Kousek papíru, na kterém se pravidelně střídal jeden název neoblíbeného předmětu za druhým, se stal nedílným společníkem každého žáka. Proč tedy nepoužít náš mobilní přístroj, který máme stále po ruce, a tvorba či editování rozvrhu je značně jednodušší než na papír? Rozvrh hodin deluxe nám nabídne v první řadě tvorbu klasického rozvrhu, který umožňuje přidat také sudé/liché týdny. Mimo jiné obsahuje Widget na pracovní plochu a dokáže zaznamenávat vaše známky, zkoušky či třeba domácí úkoly.

rozvrh

MBB 1uId7ybL4QHg2A8MHPA3cucgOsZlPO1kuGbPEatOrS Qiin5LsjF4ZrGr4UFAojJ=w124
Rozvrh hodin deluxe
Tobias Schürg
Verze 2.14.b (24. 1. 2013)
Velikost 2,2 MB
2.1+

1PINsXaCERnED3YAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

 

Kalkulačka++ – vědecký kalkulátor ve vašem Androidu

Jelikož je pro mnohé občas oříšek velká nebo dokonce i malá násobilka, musíme nejen složitější výpočty směřovat na kalkulátory, které v mžiku dokáží vyřešit příklad, na který kapacita našeho mozku nestačí. Kalkulačkou je sice standardně vybaven každý androidí přístroj, nutno ovšem poznamenat, že toho příliš neumí. Přesto – výpočetní výkon dnešních mobilních telefonů je tak obrovský, že jej žádné podobné výpočty nemohou zaskočit, a tak je kalkulačka pouze softwarová část, kterou lze snadno vyměnit stažením jiné aplikace z Google Play. Jednou z nich je skvělá aplikace Kalkulačka++, která nabízí možnosti jako dražší kalkulátory a nezastaví se ani před funkcemi či grafy.

kalkulacka

fGrfc3lLx8zHmLSi0
Kalkulačka ++
Sergey Solovyev
Verze 1.6.2 (5. 2. 2013)
Velikost 2,0 MB
1.6+

Czd27GXAFy62X4vmHMe3hH+BXj9W4sd0dVsdVH66JT+AJ2R2PGnNUyrAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

 

WolframAlpha – spása vysokoškoláků

Pod pojmem WolframAlpha si můžeme představit především velmi výkonný matematický nástroj, který se nezastaví téměř před žádným příkladem. Kromě vyřešení příkladu a podání výsledku nám dokáže též napovědět postup řešení, nabídne několik alternativních výsledků nebo třeba vykreslí graf. Matematika však není jediný obor, ve kterém WolframAlpha vyniká – můžeme si zde například pomoci při řešení příkladů z fyziky, nechat zobrazit informace o nějaké chemické sloučenině, zjistit co nejvíce informací o známé hvězdě z našeho vesmíru nebo třeba zjistit aktuální počasí (podle polohy GPS). Možností je skutečně spousta a WolframAlpha je mocný nástroj. Tuto aplikaci jsme pro vás otestovali v samostatné recenzi.

wolfram-alpha-keyboardwolfram alpha 8

Pd8NO4lgMW1gsSrlv zqoFq18mXrVz0AE
WolframAlpha
Wolfram Alpha, LLC
Verze 1.2.0.3888710 (11. 12. 2012)
Velikost 2,9 MB
2.1+


77,09 Kč

Používáte také Android ve škole či při učení? Jaké aplikace využíváte? Podělte se s námi v diskuzi.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)