TOPlist

Nejlepší launchery roku 2016: Změní váš Android klidně na sto způsobů

nejlepší launchery

Jedním z nejpůsobivějších způsobů, jak si přizpůsobit svůj Android je instalace nejrůznějších launcherů. Ty vašemu zařízení umožňují využít tuny témat a ikon, stejně jako vám umožňují převzít úplnou kontrolu nad způsobem, kterým se přepínají obrazovky plochy nebo spouští aplikace a další. Vybrali jsme ty nejlepší launchery, které jsou podle nás těmi nejzajímavějšími a zároveň nejpoužitelnějšími v Obchodě Play.

 

Nejlepší launchery v uplynulém roce

 

Nova Launcher

Nova Launcher Prime nabízí uživateli celou řadu možností. Mezi uživateli jsou i tací, kteří tvrdí, že tato aplikace je důvodem ke koupi telefonu s Androidem, namísto iPhonu. Důvod k pochopení je snad nadmíru jasný.

Nova nevypadá nijak zajímavě, když ji otevřete poprvé. Neuvidíte žádné 3D hodiny či animované počasí, jako v případě některých jiných launcherů. Nova zahrnuje jen tři složky pojmenované Google, Office a Play, vyhledávací lištu Google a Gmail Widget nalevo od domovské obrazovky.

Jakmile ale otevřete nabídku nastavení a najdete hromadu možností přizpůsobení a celou řadu funkcí, od zarovnání ikon aplikací, přes jejich velikost, barvy a druhy písem, rozvržení a styl nabídky aplikací, animace a gesta, až po nastavení doku základních aplikací a drobné odznáčky značící počty nepřečtených notifikací, pochopíte, proč Nova Launcher patří mezi nejlepší launchery.

Funkcí, kterými nova Launcher disponuje je mnoho. Mezi ty zajímavé a často přesvědčující ke koupi patří třeba záloha aktuálního přizpůsobení do cloudu či lokálního úložiště.

Make Nova Launcher Look Exactly Like Pixel Launcher v2.0! | 3D touch-like App Shortcuts on Android

Make Nova Launcher Look Exactly Like Pixel Launcher v2.0! | 3D touch-like App Shortcuts on Android

Nova Launcher Prime
Nova Launcher Prime

Nova Launcher
Nova Launcher

Apex Launcher

Apex Launcher je rovněž funkcemi nabitý launcher, který je k dispozici jak ve verzi placené, tak ve verzi zdarma. I bez placení získáte obrovské množství možností a přitom nenarazíte ani na reklamy, ani na Bloatware.

V mnoha ohledech je Apex Launcher velmi podobný Nova Launcheru. Najdete zde také mraky možností pro nabídku aplikací, dok základních aplikací, složky či samotnou domovskou obrazovku. Stejně jako Nova, nabídne dokonce i zálohování pro přenos nastavení na nové zařízení.

Na rozdíl od Nova Launcheru umí ale Apex Launcher lépe pracovat s grafickými tématy, kterých je pro něj také mnohem více. V jednom instalačním balíčku tak můžete získat nové ikony, tapety i fonty, což ve výsledku může být velmi působivé.

Apex Launcher 3.0 Material Design (APK & Review)

Apex Launcher 3.0 Material Design (APK & Review)

Apex a Nova si jsou navzájem největšími konkurenty. Oba launchery nabízejí hromadu stejných funkcí, jeden ale nabízí navíc tohle a druhý zase tamto. Je třeba si je vyzkoušet a zjistit, který vám sedne více. A proto není divu, že i Apex Launcher patří mezi nejlepší launchery uplynulého roku.

Apex Launcher Pro
Apex Launcher Pro

Apex Launcher
Apex Launcher

ZenUI Launcher

ZenUI je launcher, pocházející původně ze zařízení značky Asus. Překlenuje mezeru mezi low-end launchery těžce přetékajícími bloatwarem a reklamami a mezi nejnáročnějšími uživateli. Asus si prostě stojí za tím, že nabízené aplikace jsou nutné a tak zde sem tam skončíte v pasti spamu. Naštěstí je ale velice jednoduché ho odstranit odebráním z domovské obrazovky.

Zároveň je ale tím pravým pro ty, kteří si potrpí na kvalitní grafická témata. Pravda, není jich tolik jako pro Apex Launcher, ale za to jsou mnohdy o řády kvalitnější. Navíc také obsahuje pokročilé funkce, pro všechny ty, kteří chtějí vylepšit UX svého Androida.

Můžete například změnit velikost mřížky ikon na domovské obrazovce, přechodové animace mezi plochami, dokonce i vytvářet tématické složky. A co víc, ZenUI obsahuje bezpečnostní nástroj CM AppLock, který brání nežádoucím uživatelům v přístupu ke konkrétnímu obsahu.

One of the Best Launcher for Android [ ZenUI Launcher]

One of the Best Launcher for Android [ ZenUI Launcher]

AppLock funguje v podstatě jako zámek obrazovky, nicméně tato komponenta může být použita například k pořízení selfíčka „vetřelce“. Vy pak přesně budete vědět kdy a kdo se chtěl k vašemu citlivému obsahu dostat. Mezi nejlepší launchery se tedy ZenUI nedostal náhodou.

ZenUI Launcher
ZenUI Launcher

Smart Launcher Pro 3

Smart Launcher Pro 3 je tak trochu sám sebou. Na rozdíl od všech předchozích launcherů se snaží být originální a to mu jde velmi dobře. Vše začíná krátkým nastavením po instalaci, kde jste požádání o výběr svých preferovaných aplikací pro vytáčení, hudbu, foťák, pro případ, že jich máte nainstalovaných vícero. Po jejich vybrání můžete launcher ihned začít používat.

Ocitnete se na jediné domovské obrazovce osazené šesticí aplikací, přičemž některé z nich jste si v předchozím kroku sami zvolili. Jejich počet můžete sami upravit – prostě jednoduše nějakou odeberete nebo přidáte.

Při zatažení prstu zleva objevíte nabídku aplikací, která se automaticky organizuje. Pořadí aplikací tedy nemůžete nijak sami upravit. Při zatažení prstu zprava pak naleznete rovnou 3 obrazovky pro widgety.

Smart Launcher Pro 3 Android Review

Smart Launcher Pro 3 Android Review

A to je v podstatě vše podstatné. Jednoduchý launcher s jedinou domovskou obrazovkou, bez zbytečných ikon na ploše. Je minimalistický a jeho design je rozhodně zajímavý. Samozřejmě i Smart Launcher Pro 3 umí pracovat s hromadou grafických témat, takže jeho přizpůsobení  je velice snadné. Takže zařazení mezi nejlepší launchery je snad na místě. I v jednoduchosti může být neuvěřitelná síla.

Smart Launcher 3 - Classic
Smart Launcher 3 - Classic

Smart Launcher 6
Smart Launcher 6

Arrow Launcher

Arrow Launcher je produktem společnosti Microsoft, což je ekvivalent toho, že bude stále ve vývoji a snad nikdy nebude tak úplně dokončen. Ale než definitivně utečete a schováte se před ním, vyslechněte nás. Arrow je velmi zajímavým launcherem. Za prvé, vsází na originalitu a vzhledově se nepodobá žádnému jinému launcheru. Navíc postrádá Bloatware, Boostery a reklamy, což je také super.

Ale na rozdíl od ostatních launcherů, Arrow není zaměřen na grafická témata nebo přechodové animace jako z cirkusu. Arrow je zaměřen na uživatele, kteří potřebují svůj telefon používat k práci, ne jen k tomu aby dobře vypadal před ostatními.

Důvod, proč jsme ho zařadili mezi nejlepší launchery uplynulého roku, je jeho přehlednost. Arrow využívá samotné jednotlivé plochy rozdělené pro různé potřeby. Například jen upomínkám a poznámkám je věnovaná celá jedna domovská stránka. Ta umí geniálně spolupracovat s To-Do aplikací Wunderlist. Jen škoda, že na stejné úrovni neumí pracovat třeba i s Evernote nebo Google Keep (i když, popravdě si ani nedovedeme představit, jak by to mělo fungovat).

https://www.youtube.com/watch?v=H-XApUAxNHo

Arrow je ve srovnání s konkurencí jednoduchý a lehký launcher. To ale proto, že má méně možností přizpůsobení – nelze například měnit velikost ikon aplikací (vlastní ikony ale používat můžete) nebo vlastní fonty. Bez ohledu na to, že oficiálně ještě stále není ani po těch letech dokončený, podle nás rozhodně patří mezi nejlepší launchery.

Microsoft Launcher
Microsoft Launcher

Máte ve své sbírce jiné launchery, které považujete za nejlepší? Tak neváhejte a dejte nám o nich vědět v diskuzi pod článkem. Zajisté neznáme všechny existující launchery, takže možná třeba právě vy objevíte to nejlepší pro příští rok.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)