Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 16. díl
- Recenze
- Karel Kilián
- 21.10.2013
- 11
Po více než čtyřměsíční pauze jsme tu s dalším pokračováním seriálu, ve kterém vám přinášíme sbírku těch nejlepších aplikací pro rootnuté telefony. Tentokrát jsme si připravili sedm „kousků“ – například užitečný nástroj, kterým snadno zmrazíte nepotřebné aplikace, nebo „utilitku“, s níž proměníte svůj telefon či tablet v USB disk. Geekům udělají radost dva programy pro snadné flashování nejrůznějších souborů a pokročilí jistě ocení aplikaci, se kterou mohou vyladit svou ROMku takřka k dokonalosti. Nebude chybět další šikovný správce souborů a nakonec i vylepšení uživatelského rozhraní pro rychlejší přístup k oblíbeným funkcím a aplikacím.
App Quarantine ROOT/FREEZE
Asi každý uživatel začne po nějakém čase řešit problém, že výrobce nainstaloval do telefonu či tabletu aplikace, které nikdo nepoužívá, a ty pak jen zabírají místo. Bohužel běžný způsob odinstalace přes systémové nastavení není v drtivé většině případů možný, takže nezbývá než přikročit k pokročilejším metodám. Jednou z cest je nástroj App Quarantine ROOT/FREEZE, který doporučuje čtenář Etrusan: „Aplikace jednoduše zmrazí aplikace, které chcete. Stojí 40 Kč a nepotřebuje žádná speciální oprávnění, a pokud nemáte rádi Titanium Backup tak je to jasná volba.“ Jako důvody, proč byste měli vyzkoušet právě tento program, Etrusan napsal: „Jednoduché použití, žádné zbytečné funkce, jednoduchá a rychlá.“
Jedná se tedy o nástroj pro rootnutá zařízení, který dokáže zmrazit nepotřebné aplikace. Můžete se tak snadno zbavit bloatware, který přidal do vašeho telefonu výrobce nebo operátor.
Kromě zablokování systémových aplikací poslouží App Quarantine také jako náhrada správce běžících procesů, se kterým můžete rychle vypnout programy, které nepotřebujete a skrze widget na domovské obrazovce je opět „oživit“. Zkušeným uživatelům tento nástroj nabídne ještě další možnosti, jako je zakázání systémových služeb či automatické zmrazení nechtěných aplikací po flashnutí nové ROMky.
Základní verze je k dispozici zdarma, ale pokud si zaplatíte App Quarantine Pro za necelých 40 korun, dostanete možnost filtrování a seskupování aplikací podle jejich oprávnění. Skrze widget pak budete moci vypnout více aplikací najednou, nebo ochraňovat zvolené programy heslem před neoprávněným přístupem.
V Obchodě Play má App Quarantine hodnocení 4,6 po více než 100 000 stažení. Instalovat můžete na Android 2.2 a novější, balíček má 1,8 MB.
Usb Sharer
Druhý program dnešní sbírky doporučuje FryMl s tím, že „Slouží k OTG kabelu jako prohlížeč a nastavení souboru dat“. Nominující ještě dodává: „Je boží, ale je bohužel placená :) Ale umí vše, co potřebujete.“
Usb Sharer dovoluje sdílet jen vybrané soubory, složky nebo virtuální USB disky, přičemž používá protokol UMS (USM Mass Storage) namísto dnes obvyklého MTP/PTP. Lze tak vytvořit virtuální USB disk, který může či nemusí být šifrovaný algoritmem AES, s pouze vybranými složkami, takže nebude možné dostat se ke všem souborům na paměťové kartě. Sdílený disk může mít nastavený atribut „pouze pro čtení“.
Do telefonu si také budete moci uložit obraz svého oblíbeného záchranného disku a nastartovat z něj počítač stejně, jako byste ho spouštěli z flash disku. Stačí nahrát příslušné obrazy do zařízení a v Usb Shareru vybrat jeho sdílení.
Aplikace umí připojovat obrazy disků – většina Androidů si poradí se souborovými systémy vfat/fat a ext2/ext3/ext4.
Autor poskytuje zdarma sedmidenní verzi k otestování. Pokud budete chtít Usb Sharer používat i po vypršení zkušební doby, připravte si 50 korun.
Jak otestovat, zda aplikace funguje správně i na vašem telefonu?
- Nainstalujte Usb Sharer.
- Vyberte několik souborů, například 4 nebo 5 fotek z galerie, a nechte je sdílet přes Usb Sharer.
- Připojte telefon kabelem k počítači a stiskněte tlačítko Share. Zkontrolujte, zda počítač rozpozná připojený „disk“ a nabídne pouze vybrané soubory.
- Zrušte sdílení virtuálního obrazu nebo odpojte kabel od počítače.
- Otevřete aplikaci Usb Sharer.
- Vytvořte nový virtuální USB disk a sdílejte ho.
- Zkontrolujte, zda je nový obraz korektně rozpoznán počítačem.
Zkušební verze má v Obchodě Play hodnocení 3,3 po více než 50 000 instalací. Na vině patrně bude nekompatibilita s některými zařízeními, což potvrzuje známka 4,8 od těch, kteří si pořídili placenou verzi. Instalační balíček velký 1 MB můžete použít na Androidu 2.2 a vyšším.
Bohužel ani přes opakované pokusy se nám nepovedlo přesvědčit telefon SGS3, aby tímto programem fungoval tak, jak je popisováno.
Flashify
Aplikaci Flashify doporučil Carlos, který místo vlastního doporučení do nominačního formuláře jen zkopíroval popisek z Obchodu Play. Na průzkum vlastností a schopností jsme se tedy museli vydat sami. Co jsme zjistili?
- Flashify umí flashnout recovery a boot image přímo ze systému, bez nutnosti restartu do recovery.
- Flashování ZIP souborů. Možnost vymazání cache, dalvik cache a dat při použití TWRP recovery.
- Záloha a obnova kernelu a recovery s možností uložení záložních souborů na paměťovou kartu nebo do cloudu (Dropbox).
- Automatická synchronizace záloh mezi zařízeními skrze Dropbox.
- Udržování přehledu flashnutých položek.
- Možnost flashnout více souborů najednou.
- Flashnutí z jakékoli aplikace přes systémové sdílení.
Flashify je v současné době otestováno a plně funkční na zařízeních Galaxy Nexus, Nexus 7, Nexus 4 a Nexus 10. Autor ale podotýká, že flashování souborů ZIP by mělo fungovat na jakémkoli zařízení s custom recovery.
Aplikace je zdarma, ale má limit tří flashnutí za den. Pokud potřebujete více, můžete odemknout plnou verzi prostřednictvím nákupu aplikace za 40 Kč.
Flashify má po deseti tisících instalací průměrnou známku 4,6. Instalovat můžete na Android 2.2 a novější, přičemž stahovat budete 4,1 MB velký soubor.
Pimp My Rom (Beta)
Tento „ladící“ nástroj nominoval Joseph, který ho popisuje: „Umožňuje ladění systému v příjemném prostředí, velmi jednoduchým způsobem a v obrovském rozsahu.“ Na otázku, proč bychom měli vyzkoušet právě Pimp My Rom, odpovídá: „Je to snad jediná aplikace tohoto druhu, kterou jsem rozjel na všech zařízeních, která mi prošla pod rukama. Umožňuje nastavení téměř všeho, na co si vzpomenete, a to bez nějakých potíží. Jednoduše řečeno, multifunkční nástroj pro ladění systému. Než jsem na tuto app narazil, tak jsem plno těchto úkonů dělal pomocí Android Terminal Emulator, zde jen pohodlným způsobem klikám.“
Vyjmenovat všechny možnosti, vlastnosti a nastavení, které tato aplikace umí ovlivnit, by vydalo na samostatný článek, proto v následujícím bodovém seznamu vybíráme jen ty, které nám připadaly nejzajímavější.
- Nastavení intervalu skenování dostupných Wi-Fi.
- Vynucení používání DNS Google.
- Možnost povolení/zakázání HSUPA.
- Nastavení parametrů multitaskingu.
- Povolení/zákaz JIT.
- Povolení/zákaz Vsync.
- Zapnutí/vypnutí hardwarové akcelerace.
- Vynucení renderování skrze GPU.
- 16bitová transparentnost.
- Nastavení prodlevy vyzvánění.
- Nastavení zpoždění senzoru přiblížení.
- Určení počtu pokusů a prodlev při neúspěšném odeslání SMS/MMS.
- Ovlivnění počtu rozpoznaných doteků obrazovky.
- Nastavení minimální doby mezi dvěma událostmi dotyku.
- Optimalizace sqlite3 databáze při každém spuštění.
- I / O tweaky pro souborový systém ext4.
- Zipalign všech souborů APK při každém spuštění.
- Zvýšení kvality JPG na 100 % a dalších parametrů pořízených snímků.
- Minimální a maximální frekvence procesoru, včetně možnosti přetaktování.
- Nastavení napětí CPU.
- Rychlejší načítání polohy přes GPS s pomocí souborů gps.conf pro 79 zemí světa na pěti kontinentech.
Aplikace funguje tak, že nejprve zazálohuje původní nastavení a vytvoří flashnutelný soubor ZIP, skrze který se můžete vrátit k původnímu stavu.
Pimp My Rom si zatím stáhlo více než 50 000 uživatelů a její průměrná známka je 3,9. Instalační balíček velký 23 MB můžete použít na Androidu 2.1 a vyšším. Pozitivně vnímáme skutečnost, že Pimp My Rom je nabízena zcela zdarma.
GooManager
Pátou aplikaci dnešního přehledu nominoval Bohuš, který napsal: „Asi každý pokročilejší uživatel zná internetové stránky goo.im, které jsou jedním z nejoblíbenějších zdrojů alternativních ROMek, Google Aplikací a custom recovery, jako je TWRP. GooManager je mobilní rozhraní k tomuto webu, které ocení všichni uživatelé s rootnutým telefonem nebo tabletem. S pomocí této aplikace snadno a rychle nainstalujete recovery TWRP, novou ROMku, případně můžete provést update té, kterou právě používáte.“
Co tedy s GooManagerem můžete stáhnout a nainstalovat?
- Alternativní ROMky.
- Balíčky aplikací Google.
- Jádra/kernely.
- Užitečné aplikace.
- Další soubory.
GooManager vás také upozorní, když se na webu objeví novější verze ROM či aplikací Google.
Aplikace je zatím v betaverzi a autor upozorňuje, že může obsahovat chyby, které mohou vyústit v závažné problémy.
Program je k dispozici zdarma, dosud zaznamenal přes půl milionu instalací a jeho průměrná známka je 4,6. Instalační balíček velký jen 200 kB můžete použít na Androidu 2.3 a novějším.
Root Browser
„Divím se, že jste dosud nezmínili asi nejlepšího správce souborů pro rootnuté telefony – Root Browser. Dostanu se s ním i do oddílů, kam mě jiní správci nepustí, a dovolí mi editovat i ty „nejskrytější“ soubory.“ napsal nám Kačer Donald.
Vlastnosti a funkce Root Browseru:
- Práce ve dvou panelech.
- Dávkové kopírování/vkládání, práce s archivy ZIP a TAR, mazání a přesouvání souborů a složek.
- Procházení souborů APK, RAR, ZIP a JAR, včetně možnosti rozbalení jen vybraných souborů.
- Možnost změny oprávnění a vlastnictví.
- Prohlížení a editace souborů.
- sqlite explorer
- Přesun, kopírování a mazání souborů.
- Vytváření a mazání složek.
- Odesílání souborů e-mailem.
- Vytváření nových souborů a složek.
- Instalace balíčků ZIP přes ClockworkMod recovery.
- Spouštění skriptů.
- Zobrazování náhledu obrázků.
- Ukládání vybraných složek do oblíbených.
- Otevírání souborů a složek skrze další aplikace.
- Řazení souborů podle jména, data a velikosti.
- Vyhledávání souborů a složek.
Root Browser si zatím stáhl více než milion uživatelů, kteří tomuto programu dali průměrné hodnocení známkou 4,6. 2,4 MB velký soubor můžete instalovat na Android 1.6 a vyšší.
Aplikace je k dispozici zdarma, případně můžete přispět autorovi na další vývoj zakoupením verze za 20 Kč.
Settings Extended
Poslední nominaci tohoto kola má na svědomí Michal, který napsal: „Settings Extended umožňuje rychlé vyvolání aplikací a nastavení přes oznamovací lištu. Vše potřebné tak mám okamžitě po ruce.“
Aplikace přináší možnost nastavit si zástupce podle svých představ – stačí jen přetáhnout v nastavení kýžená tlačítka na svá místa. Pokud váháte nad tím, k čemu může být funkce tolik podobná tomu, co přinesl Android 4.x, možná vám pomůže komentář Richarda Jandy: „Pro čistý android 4.2 je to zbytečné, když to samé mám na pravé liště, kromě pár věcí. Naopak se mi to hodí na HTC Evo 3D, protože nic podobného není v htc sense 3.6.“ Podobně to vidí i další uživatel, který napsal: „Jelikož Xperie nemají standardně lištičku, tak jsem přesně něco takového hledal. Aplikace funguje skvěle ve verzi zadarmo, ale rád jsem přispěl autorům. Placené rozšíření pak dovoluje přidat více ikonek (může sloučit nastavení hlasitosti vyzvánění a systémových zvuků), měnit barvu a podklad.“
Program Settings Extended sám o sobě root k životu nepotřebuje, takže většinu funkcí zvládnete i bez nejvyšších oprávnění.
Podporované jazyky: angličtina, němčina, francouzština, španělština, portugalština, italština, korejština, japonština, čínština a ruština.
Aplikace si drží v Obchodě Play i po více než 100 000 instalací velmi pěknou známku 4,6. Instalovat můžete na Android 4.0 a novější, stahovat budete balíček velký jen 445 kB.
Doporučte další aplikace pro rootnuté telefony!
Jsme na konci šestnáctého dílu seriálu, ve kterém jsme si celkem představili bezmála 130 aplikací. Chcete pokračování? To, zda a kdy bude další díl, je i ve vašich rukách! Určitě máte ve svém telefonu nějaké zajímavé programy, které ke své činnosti vyžadují práva roota. Nenechávejte si je pro sebe a podělte se skrze nás i s ostatními čtenáři – nominujte je přes následující formulář!
V okamžiku, kdy nasbíráme alespoň šest tipů na aplikace, které mají v Obchodě Play hodnocení 4,0 a vyšší, začneme připravovat další díl.
Seriál nemá žádnou uzávěrku, takže kdykoli narazíte na zajímavý program, který by se mohl líbit a/nebo hodit i ostatním uživatelům, neváhejte a napište nám o něm přes formulář, který najdete na konci každého dílu!
Pochopitelně nemá smysl nominovat aplikace, o kterých jsme psali v předchozích dílech (viz seznam pod formulářem).
Aplikace z předchozích dílů seriálu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony
- 1. díl: Titanium Backup, ROM Manager, ShootMe, Juice Defender: Ultimate Juice, Root Explorer – správce souborů s přístupem k systému, Quick Boot, Wireless Tether, Shark For Root.
- 2. díl: adbWireless, Move2SD Enabler, Theft Aware, MyBackup, DroidWall – Android Firewall, Button Savior.
- 3. díl: MarketEnabler, Samba Filesharing, SD Maid, AutoKiller Memory Optimizer, zMooth root, LCDDensity, Keyboard Manager.
- 4. díl: Root Call Blocker, Virtual Button Bar, LBE Privacy Guard, Dual Mount SD Widget, Hexamob Recovery Pro, Total Commander, Boot Manager, Sixaxis Controller.
- 5. díl: Screencast Video Recorder, HoneyBar, Game On, WiFi Protector, Undelete for Root Users, Mobile ODIN Pro, Call Master, avast! Mobile Security.
- 6. díl: AdFree Android, Cerberus proti krádeži, DarkyOTA, Link2SD, Ghost Commander, Voltage Control, AnTuTu CPU Master, SwitchMe Root Profile Manager.
- 7. díl: ClockSync, AdAway, ES File Explorer, Android Terminal Emulator, Chainfire3D, CallRecorder, FasterFix, Orbot: Tor on Android.
- 8. díl: Diagnosis – System Information, Android Asistent (18 funkcí), USB/BT Joystick Center 6, Airblocker – Airpush Blokáda, droid VNC server BETA, AppWidgetPicker.
- 9. díl: DirectoryBind, FasterGPS, Rom Toolbox, AutomateIt, Boot Animation Installer, CacheCleaner NG.
- 10. díl: InstaWifi, Network Spoofer, GMD GestureControl, DataSync, ADB Toggle (ROOT/USB), DiskDigger, Loggy, Screen Standby Root
- 11. díl: Lockscreen Policy, Android Tuner, Uninstall Master(Uninstaller), CPU Spy, CPU tuner (Rooted phones), SD-Booster, Gemini App Manager, Root Checker, Rescan Media ROOT, Market Helper
- 12. díl: GMD Speed Time, BusyBox, Greenify, Triangle Away, DriveDroid, Holo Reboot, GMusicFS, Orange Backup.
- 13. díl: AppControl, Network Log, Reverse Tether, dSploit, WifiKill, Superuser (od ClockworkMod), Beats Audio, Root Cleaner
- 14. díl: full!screen, Children Tracker, FolderMount, BBQScreen, SuperBeam | WiFi Direct Share, FPS Meter, StickMount, eXperience
- 15. díl: Icon Themer, Trickster MOD Kernel Settings, SoftKeyZ, Battery Saver Du&Switch Widget, Nandroid Manager, GO Cleaner & Task Manager, Root App Delete, Super Backup : SMS & Contacts,
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (11)
Přidat komentář