Automobilová navigace budoucnosti by mohla upozornit na blížící se sanitku

navigace-budoucnosti-waze-cross-ico

Studenti marketingové komunikace na filipínské vysoké škole University of Asia and the Pacific přišli na Mezinárodní festival kreativity v Cannes se zajímavým projektem. Pojmenovali ho Waze Cross a představují v něm svou vizi navigace budoucnosti.

Waze Cross představuje vizi navigace budoucnosti Waze Cross představuje vizi navigace budoucnosti

Myšlenka je následující: vozy rychlé záchranné služby se zejména ve velkých městech s hustým provozem potýkají se špatnou průjezdností. Řidiči se sice většinou snaží vozu s modrými majáky uhnout, nicméně ne vždy reagují včas, případně jim chybí prostor, kam by mohli odstavit své vozidlo. Zásadní pointa tedy zní: dát řidiči informaci o blížící se sanitce s předstihem, aby se na ní mohl připravit. Navigace budoucnosti by tak nejen usnadnila život řidičům, ale mohla by přispět i k lepším dojezdovým dobám záchranky a tím k větší naději převážených pacientů na přežití.

Jak by mohla fungovat navigace budoucnosti?

Hned na začátku raději ještě jednou zdůrazněme, že se jedná pouze o projekt, nebo možná ještě lépe nápad. Navigace Waze v něm figuruje jen jako ukázka navigační aplikace, která je známa svým sociálním rozměrem. V hlavním filipínském městě Manila používá tuto aplikaci denně 14000 uživatelů. Řidiči tak mohou využít cest naplánovaných s ohledem na aktuální dopravní situaci, uzavírky, kolony, nehody a další faktory, se kterými běžné offline navigace nepracují. Právě vzájemné sdílení informací, kdy jeden řidič může varovat všechny ostatní například před nebezpečím či stojící kolonou, zaujalo autory projektu. Přišli tak s nápadem, že by Waze mohlo informovat také o blížících se sanitkách.

Navigace by mohla varovat před sanitkou Navigace by mohla varovat před sanitkou

Do projektu Waze Cross by se nemocnice registrovaly své sanitky (v případě Česka by tak tedy učinili provozovatelé ZZS), které by pak v mapách byly zobrazovány speciální ikonou. Kromě toho by jejich řidiči dostali v aplikaci přístup k funkcím vyhrazeným pro tento typ účtu. V případě přijetí tísňového hovoru je automaticky detekována poloha volajícího, která je následně předána do aplikace v příslušném sanitním voze. Následně je vypočtena trasa a zjištění všichni aktivní uživatelé, které sanita na své cestě potká. Řidičům je pak na displeji telefonu zobrazeno varování, jakmile se vůz záchranné služby přiblíží jeden kilometr za jeho vozidlo. Ti se tak mohou s předstihem připravit na situaci – například si najít vhodné místo k zastavení. Poté, co sanita vůz mine, zobrazí se na obrazovce poděkování.

Dobře informovaný řidič se lépe rozhoduje

Hlavní myšlenka tedy spočívá v tom, že dobře informovaný řidič bude mít více času na to, aby reagoval na blížící se vozidlo s majáky. Může se tak s předstihem připravit na situaci, která pak proběhne nejlepším možným způsobem, tedy hladkým průjezdem sanitního vozu.

Ačkoli se jedná o zajímavý nápad, který by jistě našel uplatnění v praxi, vytoužené ceny Future Lions se nakonec filipínští studenti nedočkali. Konkurence byla veliká – sedmidenního festivalu kreativity se účastnilo přes 1900 studentů z 69 zemí po celém světě. Přesto jsme přesvědčeni, že by tato myšlenka neměla zapadnout.

Co si myslíte o nápadu, že by navigace budoucnosti uměla informovat řidiče o blížící se sanitce?

Zdroj: vimeo.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)