Vyzkoušeli jsme náboženský klon Pokémon Go: Jak se loví všichni svatí?

follow jc go nabozensky klon pokemon go

Hra Pokémon Go byla jednoznačně herním trhákem, takže bylo jen otázkou času, kdy se začnou objevovat její klony. Jedním z posledních počinů v tomto duchu je hra Follow JC Go, kterou si během pouhých dvou týdnů od publikace nainstalovalo více než sto tisíc hráčů.

Obsah článku

Co hra Follow JC Go slibuje?

Hru Follow JC Go do Obchodu Play vydala katolická skupina Fundación Ramón Pané. Je postavena na podobných základech, jako Pokémon Go. Jde tedy o hru založenou na principu rozšířené reality (augmented reality), propojující skutečný svět a herní prostředí.

Hra tedy využívá informace o aktuální zeměpisné poloze a směru, kterým míří fotoaparát zařízení, k projekci herních prvků do snímaného obrazu na displeji. Primárně je určena k náboženskému vzdělávání a cílem je sbírání biblických postav.

Follow JC Go! – JMJ Panamá 2019

Follow JC Go! - JMJ Panamá 2019

Proti Pokémon Go se Follow JC Go kromě absence komiksových postaviček liší také samotným způsobem hry. Nestačí jen házet míčkem, ale k získání svatého do sbírky, musí hráč odpovídat na otázky, týkající se dané postavy.

Kromě sbírání svatých jsou součástí hry také další prvky, jako jsou voda, chléb, mince a „duchovno“. Ty zvyšují jeho schopnosti a prodlužují život. Jako jednu z výhod autoři zmiňují, že vytáhne lidi od počítačů a obrazovek do ulic.

Jak se loví všichni svatí?

Prvním krokem po spuštění hry Follow JC Go je registrace, kterou lze provést buď s e-mailovou adresou, nebo přes Facebook. Aplikace bohužel komunikuje pouze ve španělštině, což je značně limitující. Do budoucna by měla být na výběr také angličtina, portugalština, italština a francouzština.

V sekci profilu (pod vaším obrázkem v levém horním rohu) můžete nahrát a aktualizovat fotografii, aktualizovat si avatara, vidět své uživatelské jméno, e-mail, město, jazyk, a krátký popis ve kterém se můžete představit ostatním uživatelům. Kromě toho jsou tu nasbírané mince a osobní skóre vyjádřené hladinou vody, chleba a duchovnosti.

Další možnosti najdete pod tlačítkem menu (s 3×3 tečkami), kde jsou mimo jiné možnosti nastavení hlasitosti zvuků, efektů a hudebního doprovodu. Vpravo nahoře je pak tlačítko interního herního chatu.

V dolní liště lze aktivovat vyhledávač bodů zájmu, kde jsou k dispozici různé objekty (nejen náboženské, ale například čerpací stanice, zastávky MHD či hotely), na které se můžete nechat navigovat. Další tři ikony zobrazují stav vody, chleba a duchovnosti. Pod tlačítkem vpravo dole pak je seznam sesbíraných svatých.

Vzhůru do ulic!

Follow JC Go vyžaduje, aby hráč na chodil po ulicích svého města a sbíral všechny typy biblických postav. Kromě toho musí udržovat svou kondici sběrem tří již zmíněných objektů, prezentovaných v mapě kolečky příslušné barvy.

Chcete-li získat do své sbírky biblickou postavu, musíte k ní nejprve dojít na určitou vzdálenost a následně na ni klepnout. Pokud se vám nechce chodit, můžete se vyplatit posbíranými mincemi.

Následně se zobrazí otázka, na kterou musíte odpovědět ano, nebo ne. Odpadá tedy lovení a nastupuje kvíz, který komplikuje skutečnost, že je ve španělštině. V případě správné odpovědi se svatý objeví ve vaší sbírce a vzroste celkové skóre.

Resumé

Nápad použít rozšířenou realitu pro sběr virtuálních objektů v reálném světě tu určitě není poprvé, ani naposledy. Náboženská verze Pokémon Go si pravděpodobně najde své příznivce, které dokáže zvednout ze sedaček a křesel.

V tuto chvíli asi nejvíce komplikuje situaci chybějící lokalizace do dalších jazyků – většině hráčů by jistě stačila alespoň angličtina. Odpovídat na otázky z Bible, položené ve španělštině, patrně nebude pro každého hračkou.

Grafické provedení je průměrné, nicméně o to zde jde až ve druhé řadě. Během krátkého testování na telefonu OnePlus 5 s čipem Snapdragon 835 nás asi nejvíc překvapilo silné zahřívání přístroje a poměrně vysoká náročnost na baterii. To je ale věc, na kterou jsme si zvykli už u Pokémonů.

Aplikace Follow JC Go je v Obchodě Play od 16. října a za necelé dva týdny zaznamenala více než sto tisíc stažení. Průměrná známka je 3,2 – nejčastěji uživatelé udělují nízké hodnocení kvůli chybějící angličtině. 80 MB velký instalační balíček lze použít na telefonech s Androidem 4.3 a novějším.

Vyzkoušíte si tuto hru?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Jak hrat pokemon go nahled-1

Jak hrát Pokémon Go, když venku prší?

Návody Jan Dolejš Jan Dolejš
4 min. uložit na později

Komentáře (1)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek