Music Sensor – aplikace, která sama pozná písničky kolem vás

music_sensor_ico64

Na SvětAndroida.cz jsme si představili již několik aplikací na rozpoznávání hudby. Počátkem října rozšířil nabídku další program, který dokáže poznat, jaká skladba právě hraje v rádiu, televizi, na diskotéce, nebo třeba při vaší procházce obchodním domem. Jmenuje se Music Sensor a stojí za ním vývojářské studio Sensiya Labs. Od konkurence se odlišuje v jednom poměrně podstatném směru: není nutné ho spouštět.

Co Music Sensor slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play je jako hlavní konkurenční výhoda jmenován fakt, že Music Sensor neustále “poslouchá” a analyzuje hudbu kolem vás. Pokud pak chcete vědět, jaká písnička se vám právě líbí, poskytne během okamžiku správnou odpověď. Nemusíte tak spouštět aplikaci a čekat, až zaznamená, odešle a identifikuje vzorek písně, která jako naschvál skončí těsně před rozpoznáním. Tento program dělá vše za vás v předstihu.

Music Sensor - aplikace, která sama pozná písničky kolem vás Music Sensor – aplikace, která sama pozná písničky kolem vás

Jako hlavní vlastnosti jsou prezentovány:

  • Vždy připravena k detekci a objevování hudby.
  • Automatické odkazy na vaše oblíbené hudební aplikace, jako jsou SoundHound, YouTube a další.
  • Automatická detekce vašeho domova a pracoviště (může trvat až 48 hodin).
  • Objevte hudbu podle umístění (domov, práce, ostatní).
  • Objevte hudbu podle činností (chůze, běh, jízda, přestávka).
  • Funkce Life’s soundtrack – kompletní seznam skladeb, které jste během dne slyšeli.
  • Možnost prozkoumat, jaké skladby jste poslouchali s ohledem na místo a čas.

Jak Music Sensor funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.4.5 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s operačním systémem Android 4.4.4. Během týdenního testování jsme se dočkali aktualizace na verzi 1.5. Po prvním spuštění je nutné souhlasit s licenčním ujednáním, ve kterém je mimo jiné uvedeno, že instalací a aktualizací programu uživatel souhlasí s tím, že jsou odesílána některá data, umožňující jednoznačně identifikovat zařízení.

Music Sensor: úvodní upozornění Music Sensor: úvodní upozornění

Music Sensor: hlavní obrazovka Music Sensor: hlavní obrazovka

Poté se zobrazí logo aplikace, která následně přejde do režimu sledování. Pokud zrovna v okolí nehraje žádná písnička, uvidíte na displeji nápis No songs recognized yet…. Jakmile program zachytí zvuk, pokusí se rozpoznat písničku a dohledat jméno interpreta a název skladby. V případě úspěchu zařadí skladbu do seznamu, kde ty, jež se vám líbí, můžete označit srdíčkem. Klepnutím na položku se otevře vyhledávání písně na YouTube.

Aplikace sama poznává písničky Aplikace sama poznává písničky

Skladbu, která se vám líbí, označíte srdíčkem Skladbu, která se vám líbí, označíte srdíčkem

Klepnutím vyhledáte píseň na YouTube Klepnutím vyhledáte píseň na YouTube

Proti konkurenčním nástrojům tohoto typu tedy není nutné spouštět program a aktivovat “naslouchání” – vše probíhá zcela automaticky na pozadí. Pokud Music Sensor zachytí, že ve vašem okolí hraje nějaká píseň, pokusí se ji rozpoznat a zařadí ji na seznam identifikovaných písní.

Seznam rozpoznaných skladeb Seznam rozpoznaných skladeb

Informace o rozpoznání v oznámeních Informace o rozpoznání v oznámeních

Informace o rozpoznání na obrazovce Informace o rozpoznání na obrazovce

Zajímavá je funkce upozornění na skladbu, která by se vám mohla líbit. Primárně vychází z toho, které písničky jste si v seznamu označili srdíčkem. Pokud ve vašem okolí hraje hudba, která by vás mohla zaujmout, probudí Music Sensor telefon z režimu spánku a na displeji ukáže jméno interpreta a název písně.

Na konci dne program vytvoří playlist skladeb, jež jste slyšeli z éteru, takže si můžete vychutnat hudbu a zavzpomínat na proběhlý den, případně “olajkovat” muziku, která se vám líbí.

Možnosti nastavení aplikace Možnosti nastavení aplikace

V nastavení můžete určit, jakým způsobem se právě pohybujete – tedy jestli jdete, běžíte, jedete na kole, nebo řídíte auto. Podle toho pak aplikace třídí poslechnuté skladby. Kromě toho Music Sensor na základě vašeho režimu rozděluje hudbu na tu, kterou posloucháte doma, venku, nebo v zaměstnání. V nastavení je také možné aktivovat a deaktivovat automatické rozpoznávání hudby.

Tlačítky v horní liště lze zapnout filtrování seznamu podle zvoleného data (vybrat je možné vždy jen jeden den) a/nebo podle činnosti a místa.

Filtr písniček podle činnosti a místa Filtr písniček podle činnosti a místa

Resumé

Umíme si představit využití tohoto programu například na hudebních festivalech, diskotékách a dalších podobných hudebních akcích, kde návštěvník snadno zjistí název písničky, která právě hraje, nebo dohrála před několika okamžiky. To je patrně hlavní devizou Music Sensoru proti většině konkurence. Snadno tímto způsobem získáte přehled všech skladeb, které jste v rámci akce či celého dne slyšeli, aniž byste museli neustále zapínat jakoukoli aplikaci na detekování hudby.

Music Sensor si zatím stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 3,8. Program velký 5,3 MB je možné zdarma instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a novějším.

The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)