Menu

Morning Routine: Budík, který vás zaručeně zvedne z postele!

Někteří lidé (jako například já ;) ) jen těžko ráno vstávají z postele. Přitom nemusí jít nutně jen o výsledek předchozího náročného večera. Konvenční budíky pronikají do jejich snů jen velmi obtížně. Jednou z možností, jak předcházet nechtěným zaspáním do práce či do školy, je zvýšení náročnosti deaktivace budíku. Sám jsem vyzkoušel počítání matematických příkladů k vypnutí budíku na mobilu, nicméně poměrně rychle jsem se naučil vyřešit rovnici a následně zalehnout zpět. Dlouhodobý efekt nemělo ani přemístění budíku na druhou stranu pokoje, které mě sice přinutilo vstát z postele, abych hned poté udělal pět kroků zpátky a ponořil se opět do říše snů. Prostě tyto techniky, jakmile si na ně zvyknete a stanou se rutinou, postupně přestanou fungovat.

Proto jsem s určitou dávkou nedůvěry, ale i zvědavosti, vyzkoušel nový způsob, jak se ráno probudit. Jde o unikátní aplikaci, kterou pro Android vyvinulo vývojářské studio Agens AS. V čem spočívá ona unikátnost? Budík nelze umlčet prostým “zamáčknutím,” neutišíte ho ani počítáním příkladu, či jinou podobně nenáročnou aktivitou. K tomu, aby otravné vyzvánění přestalo, je nutné naskenovat fotoaparátem telefonu předem daný (či libovolný) čárový nebo QR kód. Už vám začíná svítat, kde je podstata úspěchu tohoto programu?

Nuže, jak na to? Chcete-li si být jisti, že vás telefon opravdu donutí vstát z postele, nastavte si jako klíčový čárový kód na láhvi šampónu či zubní pastě ve vaší koupelně, nebo čárový kód dózy s kávou. Budete muset vstát z postele a zahájíte svůj den dříve, než se nadějete.

Někteří uživatelé dokonce zkusili skenovat čárové kódy na objektech, které je doslova dostaly ven z domu – například do jejich auta. Sice neexistuje žádné omezení položek, jež můžete použít, nicméně bydlíte-li na sídlišti a nechcete se stát mezi sousedy populárními jako “ten, co běhá po ránu v pyžamu po ulici,” nebo “ta, která chodí ráno do auta ve spodním prádle,” doporučujeme zůstat spíše při zdi – nebo lépe řečeno mezi zdmi.

Ostatně za úvahu stojí již samotná volba předmětu, na kterém bude kód ke skenování. Výše zmíněný šampón sice není úplně hloupý nápad, ale nespadne vám v rozespalosti telefon do vany? A co když za měsíc šampón dojde, a vy si pořídíte jiný – s odlišným čárovým kódem?

Konec legrácek – pojďme se podívat na další funkce Morning Routine. Naprostou samozřejmostí je možnost nastavit několik různých alarmů, každý s přizpůsobitelným zvukem budíku, časem, intervalem opakování, režimem buzení a úrovní hlasitosti.

Notoričtí spáči mezitím jistě přišli na způsob, jak budík obejít – tedy typicky naskenovat čárový kód, vrátit se do postele a spát dál. Morning Routine myslí i na tuto neprobuditelnou skupinu a přichází s možností, že po uplynutí určité doby od vypnutí budíku může být požadavek na sken opakován.

Pro dny, kdy není potřeba, aby vás telefon doslova vytáhl z postele, můžete zvolit výchozí režim buzení, který nabízí umlčení konvenčním tlačítkem na obrazovce.

Bohužel Morning Routine neobsahuje snímač čárového kódu, takže budete muset použít některý z Obchodu Play. Vývojáři sami doporučují použití aplikace Barcode Scanner od Zxing Teamu (například Google Goggles program nepodporuje, což je škoda). Dalším možným zádrhelem je relativně nízká hlasitost při spuštění buzení, ale vývojáři již na tomto problému pracují.

Jak na to?

Po spuštění aplikace Morning Routine nás bude zajímat tlačítko Manage Alarms.

Na úvodní obrazovce vidíte nastavení nejbližšího budíku a tlačítko pro správu nastavených buzení

Na úvodní obrazovce vidíte nastavení nejbližšího budíku a tlačítko pro správu nastavených buzení

Když na něj tapnete, dostanete se na další obrazovku, které v horní části dominuje tlačítko Add alarm, sloužící k zadání nového budíku.

Seznam nastavených budíků a tlačítko pro přidání dalšího

Seznam nastavených budíků a tlačítko pro přidání dalšího

Pod ním je seznam dříve nadefinovaných budíků, jež můžete mazat či editovat dlouhým podržením prstu.

Definice nového budíku sestává z následujících kroků:

 • nastavení titulku (Title),
 • nastavení popisku (description; titulek a popisek se pak zobrazují při buzení),
 • nastavení času buzení,
 • nastavení opakování (Repeat),
 • Možnosti nastavení opakování budíku v dané dny

  Možnosti nastavení opakování budíku v dané dny

 • výběru zvuku budíku (SOUND),
 • nastavení hlasitosti zvuku (volume),
 • nastavení typu “umlčení” budíku.
Možnosti nastavení budíku

Možnosti nastavení budíku

V průběhu testu jsme ale opakovaně naráželi na problém s nastavením zvuku buzení. Kromě toho, že výběr melodie vymazal veškerá nastavení, včetně titulku, popisku a frekvence opakování, se zvolený zvuk nenastavil. Místo něj byl při buzení použit zvuk pro výchozí systémový budík. Podobně se aplikace chová při nastavení režimu budíku – zde dojde k vymazání titulku, popisku a opakování. Nám se osvědčilo procházet nastavení nového budíku zdola, tedy nejprve vybrat typ, pak vyzvánění, opakování, čas a titulek s popisem zadat až nakonec. Čas buzení navíc nebylo možné zadat z klávesnice, ale pouze “odklikat” tlačítky +/-.

Jak jsme uvedli výše, k dispozici jsou tři různé typy buzení:

 • Regular alarm – běžný budík, k jehož umlčení stačí stisknout tlačítko na displeji,
 • Scanning alarm – alarm, který utišíte naskenováním jakéhokoli čárového kódu,
 • Sequence alarm – budík, který bude vyžadovat nasnímání pevně daného čárového kódu.
Na výběr jsou tři různé typy buzení.

Na výběr jsou tři různé typy buzení.

Z hlediska dalšího nastavení je nejzajímavější poslední volba, tedy Sequence alarm. Pokud zvolíte tuto možnost, budete v dalším kroku požádáni o nasnímání kódu, jež bude vyžadován ke ztišení budíku. Ke kódu lze zadat popisek, abyste věděli, jaký produkt máte aktuálně skenovat.

Žádost o nasnímání kódu, jež bude vyžadován k vypnutí budíku

Žádost o nasnímání kódu, jež bude vyžadován k vypnutí budíku

Ke kódu lze zadat popisek

Ke kódu lze zadat popisek

Ve druhém kroku pak nastavíte webovou stránku, která se má otevřít po úspěšném ukončení buzení (to v našem testu nefungovalo).

Ve druhém kroku pak nastavíte webovou stránku, která se má otevřít po úspěšném ukončení buzení

Ve druhém kroku pak nastavíte webovou stránku, která se má otevřít po úspěšném ukončení buzení

Ve třetím kroku si můžete vybrat, zda se má následně budík vypnout, nebo jestli si přejete nastavit další buzení (např. v případě dospávání – jde vlastně o alternativu tlačítka “snooze”).

Ve třetím kroku si můžete vybrat, zda se má následně budík vypnout, nebo jestli si přejete nastavit další buzení

Ve třetím kroku si můžete vybrat, zda se má následně budík vypnout, nebo jestli si přejete nastavit další buzení

V případě nastavení dalšího buzení lze zvolit, po jaké době má začít

V případě nastavení dalšího buzení lze zvolit, po jaké době má začít

Nastavení budíku poněkud nelogicky nekončí nikoli tlačítka pro uložení, ale opuštěním tlačítkem Zpět.

Při buzení se na obrazovce zobrazí nastavený titulek, popisek a svítivě zelené tlačítko Scan. Po jeho stisku se spustí skener čárových kódů.

Při buzení se na obrazovce zobrazí nastavený titulek, popisek a svítivě zelené tlačítko

Při buzení se na obrazovce zobrazí nastavený titulek, popisek a svítivě zelené tlačítko

Načtením kódu budík vypnete.

Načtením kódu budík vypnete.

Načtením kódu budík vypnete.

Všimli jsme si, že postupné zesilování hlasitosti není příliš plynulé, ale zvuk zesiluje v krocích, což nepůsobí moc pěkně.

Nastavení

V nastavení najdete jen několik málo položek:

Další možnosti nastavení

Další možnosti nastavení

 • Fade in time slouží k nastavení času, během kterého se hlasitost budíku zvýší na maximum. Výchozí hodnota je pět minut. Nastavíte-li nulu, budík bude hned od začátku zvonit s maximální hlasitostí.
 • Zatržítko Alarm Motion softener dočasně ztiší vyzvánění budíku na nejnižší (ale ne nulovou) úroveň v případě, že senzory telefonu zaznamenají pohyb. Nemusíte tak po bytě či domě chodit s křičícím mobilem a budit ostatní. V případě, že pohyb ustane a nebyl naskenován čárový kód, hlasitost se po chvilce znovu zvýší.
 • K nastavení doby přispání slouží položka Snooze amount.
 • Jestliže chcete mít permanentní přehled o tom, na kdy máte nastavené další buzení, stačí aktivovat zatržítko Alarm status notification. Čas nejbližšího buzení pak můžete kontrolovat po rozbalení notifikační lišty.
Lze zapnout zobrazení času nejbližšího buzení v notifikační liště.

Lze zapnout zobrazení času nejbližšího buzení v notifikační liště.

Upozornění: pokud používáte nějakou aplikaci pro automatickou správu běžících procesů (“task killer”), nastavte v ní pro Morning Routine výjimku. V opačném případě může dojít k tomu, že vás budík nevzbudí.

Resumé

Pokud chcete začít svůj den novým a zajímavým způsobem, stáhněte si Morning Routine z Obchodu Play, kde je ke stažení zcela zdarma. Program má sice nějaké chyby, “nedodělky” a nedostatky, nicméně jako netradiční budík s dobrým nápadem slouží velmi dobře, a opravdu vyžene z postele i ty největší spáče. Soudě dle data poslední aktualizace ze 23. dubna 2012 (za tři týdny v Obchodě Google byly vydány již tři verze) se dá předpokládat, že autoři na aplikaci stále pracují, a naznačené problémy dříve či později vyřeší.

Dobrý obrázek o tom, jak Morning Routine funguje v praxi, si můžete udělat z následujícího videa.

Morning Routine Free
Agens AS
Verze1.12 (23. 4. 2012)
Velikost828 kB
1.6+


Zdarma

 

Komentáře

jaCUBE

jaCUBE

28.5.2012 6:40

Scanování QR kódu (přijde mi to praktičtější než čárový kód) používám třeba i u českého Sleep as Android.
Vím, že jsem viděl i budíky, které se deaktivovaly teprve tehdy, když GPS zaznamenala nějaký pohyb (cesta do práce/školy), ale to už mi přišlo příliš masochistické. :)
Veškeré tyhle metody mají ale prostě ten problém, že se člověk časem naučí mobil umlčet, když už ne vyndáním baterky, tak schováním pod polštář. :D

Jan

Jan

28.5.2012 7:48

zkusil jsem jit o hodinu driv spat a funguje to lip. kdyz jdu o dve tak se budim i bez budiku.

M.I.K

M.I.K

28.5.2012 8:24

Taky nevím jestli místo vymýšlením budíku, který po ránu nutí uživatele vyrobit perpetum mobile, není lepší zaměřit se na to proč nemůžu ráno vstát – málo spím? Nekvalitní spánek? Lenost :-) ?

JirkaS

JirkaS

28.5.2012 8:39

Já osobně teď budíka prakticky nepotřebuju (téměř každý den ráno prostě otevřu oči a při pohledu na budíka zjistím, že je 6:05), takže to zkoušet nebudu.
Nicméně když bych byl takový šílený spáč (a býval jsem!), tak co by se stalo, kdybych poté, co začne budík vyvádět, prostě spustil nějaký Task Manager a killnul ho?
Protože pokud ho to umlčí, tak pak nějak nevím, k čemu tyhle aplikace vůbec někdo programuje. :-)

Scalex

Scalex

28.5.2012 8:49

Česká aplikace Sleep as Android už má tenhle QR typ “zamačkávání” už dávno. Navíc nabízí nástroje pro analýzu spánku a jeho kvality a po čase, když nasbírá dostatek dat, tak mi na základě toho, kdy potřebuju vstávat, doporučí ideální dobu, kdy jít spát, abych se v okamžiku probouzení nacházel v nejmělčí spánkové hladině a tudíž byl po vzbuzení čilý a vyspalý (přičemž kdyby mě to nechalo spát třeba o půl hodiny déle, tak bych se subjektivně cítil nevyspalý a jak praštěný pytlem).

M.I.K. – no, jak píšu, i na tohle existuje aplikace.

JirkaS – Takový program bych si v Task Manageru zadal mezi nesestřelitelné aplikace a bylo by po starostech. Jednoduchým způsobem by sestřelit nešel. Složitějším ano, ale kdybych zvládnul pohrabat se v systému a sestřelit nesestřelitelnou úlohu, tak už bych byl zjevně dostatečně probuzený.

Jakub

Jakub

28.5.2012 8:49

Přesně tak, než nějaké speciální budíky, je lepší se zaměřit na tu otázku proč.. Během spánku se neustále opakují různé cykly hlubokého až lehkého spánku, pokud se probudíte zrovna když jste v lehké fázi, pak není problém vstát. Navíc se budete cítit dobře odpočatí a svěží, na rozdíl od toho, když vás budík vytrhne z fáze hlubokého spánku.. Je proto lepší jít spát zavčasu, aby jste naspali alespoň nějaké rozumné minimum (které se člověk co člověk liší), taky je vhodné chodit spát a vstávat každý den zhruba ve stejnou dobu, a mě osobně ještě ráno pomáhá, když na mě svítí slunce. To taky dodává energii a nutí vstát z postele ;)

Tomáš Kletzander

Tomáš Kletzander

28.5.2012 8:58

Souhlas s Jakubem a Janem. Navíc, proč bych si nevzal tu tubu pasty s sebou na noční stolek a neumlčel budíka aniž bych vytáhl paty z postele? Je to stejná blbost jako počítat příklady.

Čáslava

Čáslava

28.5.2012 9:10

Kupodivu to po vytažení baterky přestalo řvát. Heureka :)

juhele

28.5.2012 9:58

Doma by mne ostatní asi zabili, kdybych se řvoucím telefonem běžel skenovat nějaký QR kód do koupelny. :D

Osobně jsem spíš řešil problém, že na výchozí budík v Androidu jsem bez brýlí blbě viděl a nedařilo se mi ho zamáčknout. Nakonec jsem ale našel Alarm Klock:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.angrydoughnuts.android.alarmclock&hl=cs

a jsem zcela spokojen. Hlavně se mi líbí možnost postupného náběhu budící skladby. Alarmů si nastavím víc a nakonec vždycky vylezu. :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

28.5.2012 10:08

To: juhele
Nezabili by Vás :)
Viz recenze: “zatržítko Alarm Motion softener dočasně ztiší vyzvánění budíku na nejnižší (ale ne nulovou) úroveň v případě, že senzory telefonu zaznamenají pohyb. Nemusíte tak po bytě či domě chodit s křičícím mobilem a budit ostatní. V případě, že pohyb ustane a nebyl naskenován čárový kód, hlasitost se po chvilce znovu zvýší.”

juhele

28.5.2012 10:23

To: Karel Kilián
Aha, to jsem nějak přehlédl. Ale ono bych nejspíš vzbudil ostatní stejně, páč na naší podlaze jsou kroky hrozně slyšet.

Nicméně se obávám, že notoričtí spáči si kafe, zubní pastu, či cokoliv jiné s kódem (pokud to nebude smrdící popelnice nebo auto před barákem) pod tou či onou záminkou dají vedle postele. :D

Mno, myslím, že si vystačím s více klasickými budíky. Kdyby bylo nejhůř, tak si vždycky můžu nastavit třetí budík poslední záchrany s nějakým pěkným zvukem jako třeba siréna chemického poplachu. :D

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

28.5.2012 10:43

To: juhele
No, vzhledem k tomu, že MUSÍM vstát, abych nepřišel pozdě do práce, tak si pastu k posteli nedávám :)
A je to po dlouhé době první budík, který mě fakt z té postele vykope :)).

Filda:D

Filda:D

28.5.2012 13:09

Sleep as Android je dle mého názoru lepší. Krom výše zmíněných vlastností využívá pohybových senzorů telefonu k monitorování vaší spánkové fáze. Na základě toho je schopen vás vzbudit v nejideálnější okamžik:)

dusik

dusik

28.5.2012 13:18

Nevíte někdo jestli s voice někdy dostane češtinu? Nevíte kdy by se tak měl stát?

slamka

slamka

28.5.2012 13:47

“Sleep as an Android” a jemu podobne budiky vyuzivajuce monitoring pohybu spaca na posteli ma jednu veliku nevyhodu – telefon musi byt stale na nabijacke, kazdu jednu noc.. Myslite ze to tej baterke prospieva?

Mirko

Mirko

28.5.2012 15:34

Většina telefonů musí být každý den na nabíječce tak jako tak. Myslíte, že to můžete změnit?

David

David

28.5.2012 15:40

Jo, nastvím si kód ze zubní pasty a ráno zjistim, že ji večer přítelkyně spotřebovala a vyhodila. Takže fofrem někam na benzínku koupit tu samou pastu abych vypnul budík:D

Mira

Mira

28.5.2012 16:49

Vyzkousel jsem cca 7 budiku ale jen SPB Time mi sedl, a to hlavne kvuli Widgetu z ubyvajcim casem do zvoneni. A hezkym Widgetem hodin.

Pro me nema SPB Time konkurenci.

David

David

28.5.2012 16:53

Mira – přesně tak. SPB Time používám cca 2 roky a naprostá spokojenost. Už bych asi neměnil.

Jan Polášek

Jan Polášek

28.5.2012 19:39

slamka: přebíjení mobilním bateriím příliš nevadí, špatné je přerušované nabíjení

THeBaNDiT

THeBaNDiT

28.5.2012 20:14

slamka, moj Samsung Galaxy S je na nabijacke kazdu jednu noc uz takmer dva roky a nepostrehol som znizenu vydrz ani ziadne ine problemy… Bateria je samozrejme stale ta povodna. Mozno jej to neprospieva, ale ani nijako badatelne neskodi… ;)

Libb76

Libb76

29.5.2012 14:15

Trošku OT k postupnému zhlasování budíku: to jsem vyřešil tak, že jsem si vyrobil MP3 s postupným náběhem, a to dal jako zvuk buzení a mám klid :)
Jinak tyhle srandy pro mě moc nejsou, spím v posteli s manželkou a ve vedlejší místnosti spí dítě, takže opravdu nevidím jako šťastné řešení nějak moc běhat po bytě.
Jak tu už zaznělo, spíš bych se soustředil na to, proč se těžko vstává, a to řešil.

Franta

Franta

29.5.2012 14:32

Používám Alarm Klock, je to šikovný program, ale chtěl jsem se zeptat, zda někdo nevíte o nějakém budíku, u kterého by šlo nastavit “zítra nebudit” – když mám třeba den dovolené, nebo někam jedu až později, tak potom buď budík zvoní (a budí) zbytečně, nebo ho vypnu úplně, ovšem pak ho zase zapomenu zapnout, a mohu následující den zaspat. Víte o něčem takovém? Díky za případné nápady.

Franta

Franta

29.5.2012 16:27

Tak jsem našel, že to vynechání zítřejšího buzení umí AlarmDroid, vyzkouším ho. Ale napsal jsem i tvůrci toho Alarm Klocku, jestli by to tam nepřidělal, jsem na něj zvyklý :-).

Petr

Petr

1.6.2012 12:15

Juhele: “Nicméně se obávám, že notoričtí spáči si kafe, zubní pastu, či cokoliv jiné s kódem (pokud to nebude smrdící popelnice nebo auto před barákem) pod tou či onou záminkou dají vedle postele.”

To je nesmysl. Když budu chtít tento budík používat, tak si přece nedám večer pastu na noční stolek. Večer si řeknu, že chci ráno brzo vstát, tak se naopak budu snažit dát tu pastu co nejdál od postele.

RSS (komentáře k článku)