Menu

Jdou modulární telefony k ledu? Google zastavil Project Ara

Modulární telefony se proslavily hlavně kvůli Googlu a jejich Project Ara. Moc často se o něm napsalo, mnohokrát se spekulovalo, že je projekt u ledu. Poslední zpráva to bohužel potvrdila, Google se rozhodl Project Ara zastavit.

Modulární telefony čeká těžká budoucnost

Zprávu potvrdil mluvčí Googlu pro agenturu Reuters. Prozatím není jasné, jestli Google technologii nechá licencovat třetím stranám, aby tak mohly pracovat na případném vydání telefonu. K oznámení se vyjádřil i tvůrce Phonebloks David Hakkens, který přišel s konceptem modulárního smartphonu v září roku 2013. Měsíc předtím, než byl poprvé veřejně ukázán Project Ara.

Project-Ara-Spiral-1

Jedna z myšlenek modulárních telefonů byla původně i recyklace, kdy by se staré moduly mohly opět vracet do obchodů. Na svém blogu pak Hakkens napsal, že to rozhodně není konec modulárních telefonů, a že je to šance pro menší firmy jako PuzzlePhone nebo Fairphone. Vyzval také lidi k připojení ke komunitě Phonebloks, aby se téma skládacích telefonů udrželo.

Pokračování v modulárních obalech?

Lítost nad koncem vyjádřil i zakladatel Projektu Ara, Dan Makoski, který v oboru modulární technologie zůstává. Přidal se ke společnosti Nexpaq, která tvoří modulární obaly pro populární telefony. Samotné obaly toho neumí tolik, jako měl původně Ara, ale rozhodně se jedná o zajímavou alternativu. Škoda jen té tloušťky obalů, což je na druhou stranu pochopitelné. V tom měl Project Ara výhodu.

Téměř tři roky Google ukazoval novinky ohledně modulárního telefonu, který měl jít složit zcela podle představ uživatelů. Stejně ale jako řadu Nexus, i tohle Google poslal k ledu. Spekuluje se, že to může mít spojitost kvůli tomu, že Ara se nehodila do modelové řady Pixel, která by již brzy měla nahradit právě Nexus.

Těšili jste se na modulární telefony od Googlu?

zdroj: davehakkens.nl, reuters.com

 

Komentáře

Radeg

radeg 20

z aplikace
5.9.2016 20:08

Škoda, že se tady nedá jednodušr vyhledat příspěvky konkrétního uživatele.
Našli by jste tady ten můj, ve kterém jsem už dávno psal, že je to KRAVINA! už od začátku.
Je totíž rozdíl poskládat zařízení ve ktetém každý modul musí mít svoji krabičku a stím spojené všechny další souvísející omezení anebo všechny důležité součásti naskládat do jedné společné a rozmístit je tak jak to nejlépe vychází.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

5.9.2016 20:47

Project Ara je skvělý nápad a věřím že v budoucnu o něm ještě uslyšíme. Rozhodně by to bylo řešení pro jednoduchý upgrade zařízení, nehledě na to že by se tím rychle vyřešila krize s elektronickým odpadem (není třeba měnit celý foun, jen části).

peppa8053

z aplikace
5.9.2016 21:23

radeg : +100 .. je to kravina jak lavina.nez dojde k vymene modulu tak je to cele zastaralej kram.

Douby

5.9.2016 21:42

projekt ara byl pro ty které fascinuje představa modulární elektroniky třeba i do té míry že si v myčce nádobí, pokud ji odejde elektronika jen vymění jedno raspberry pi za jiné a zase to pojede, bude existova tuniverzální sběrnice ke které bude možné připojit komponenty zařízení, v případě zmíněné myčky třeba čerpadlo, motor a tak dále, budete si moci zvolit šasi, ovládací panel, snadno je vyměnit aniž byste kvůli tomu museli kupovat dražší model a ten původní vyhazovat … všichni víme že to jde, ale stejně tak všíchni víme že to tak nikdy nebude, a to je důvod proč ara musel skončit. Mimo jiné i proto že hloupí uživatelé tohle neumí ocenit abaví je generovat zbytečný odpad.

Douby

5.9.2016 21:48

představte si svět ve kterém můžete možnost ovládat přístroj přes internet doplnit připojením příslušného síťového prvku k univerzální sběrnici centrální jednotky zařízení a doplnění příslušného ovladače. Už vidíte v čem je ta krása ? ano je to PC jak jej známe z doby kdy jsme si jej stavěli sami a ani nás nenapadlo kupovat předražené sestavené skříně značkových výrobců. Ale lidé chtějí ty sestavené skříně prostě se nechtějí zabývat tím jak si pračku sestavit byť by to nebylo nijak složité a obnášelo by to prostě jen koupení sestavy komponent místo blackboxovaného zařízení které vyhazujete se sebemenší poruchou a žádnou z jeho kompoennt nikdy nebudete moci využít v jiném zařízení… tito zpohodlnělí lidé a zájmy výrobců dodávat stále totéž stále dokola a plnit smetiště znovuvyužitelnými komponentami, stojí za zánikem projektu ara. NEzbývá než se s tím zmířit. Era sestavovani pc take davno skoncila …

Radeg

radeg 20

z aplikace
6.9.2016 6:39

@Douby:
Ano, u pračky, PC a třeba i televizoru ANO. Ale určitě ne takového zařízení jako je mobil, kde je kladen důraz na rozměry, kompaktnost a neposlední řadě na soudržnost. Už vidím jak vytahuješ takový telefon z kapsy…., aha ještě procesorovou jednotku….., aha a foťák vypadl taky…..

Sitler

sitler 3

z aplikace
6.9.2016 6:48

Radeq : ani pračku, ani TV, ani pc. Běžný uživatel a zákazník si to nechce skládat sám. Chce řešení, ne starosti. Skladacku ocení možná 1% lidí. Tak to prostě je.

Radeg

radeg 20

z aplikace
6.9.2016 8:03

@silter:
No, vlastně jsem ani nemyslel na uživatelé samotné, ale spíš výrobce, který použije jednu základní desku, do ní osadí zvukovku, video kartu podle použité obrazovky, pak WiFi nebo jen LAN kartu, atd, atd…
A takhle nějak může poskládat třeba pračku apod, ale takhle nějak skládat zařízení jako mobil je nereálné.

Douber

z aplikace
6.9.2016 9:11

On to celkově špatný nápad není ale v téhle podobě je to naprosto nereálné. Já bych si to dokázal představit jako skládačku, kdy si na nějakém webu nakonfiguruješ mobil dle sebe, zkrátka mobil bez kompromisů. Někdo chce lepší foťák, další chce nejnovější střeva, další chce lepší/menší/větší displej, větší paměť, atd…
Pak by se to dalo nějakému Číňanovi který to napevno složí jak lego. Jasný cena by byla úplně někde jinde a nad SW podporou by byl taky otazník ale tohle je reálnější než v této podobě kdy se budeš bát jestli ti zase něco nevypadlo.

Martin P.

6.9.2016 9:22

To Petr Mišák 5.9.2016 20:47:… Projekt ERa není původně dílem Google ale designera\vizionáře který opravdu myslel že se tím ušetří.
Realita u u prototypů a v režii Google je jiná . Nemělo se jednat o eko telefon, ale o “tuningový” telefon. Tedy neměl ani snížit produkci elektroniky ani nebyl cenově úsporný.

Jery9

z aplikace
8.9.2016 9:14

V téhle konzumní společnosti už nefunguje ani tolik vychvalovaná pružnost(samoregulace) trhu. Proč je dnes nedostatečné zboží? Barefoot boty 1rok! Kvalitní elektromobil 3roky. Kvalitní potraviny prakticky nedostupné….

Pavel_Bezak60

11.9.2016 18:26

radeg : když se něco rozbije v autě, copak se kupuje nové auto nebo se vymění rozbitá součastka? Modulární mobil je skvělé řešení. Například když se rozbije foťák, tak jen vyměním díl za jiný.

RSS (komentáře k článku)