TOPlist

Jdou modulární telefony k ledu? Google zastavil Project Ara

Modulární telefony Project Ara

Modulární telefony se proslavily hlavně kvůli Googlu a jejich Project Ara. Moc často se o něm napsalo, mnohokrát se spekulovalo, že je projekt u ledu. Poslední zpráva to bohužel potvrdila, Google se rozhodl Project Ara zastavit.

Modulární telefony čeká těžká budoucnost

Zprávu potvrdil mluvčí Googlu pro agenturu Reuters. Prozatím není jasné, jestli Google technologii nechá licencovat třetím stranám, aby tak mohly pracovat na případném vydání telefonu. K oznámení se vyjádřil i tvůrce Phonebloks David Hakkens, který přišel s konceptem modulárního smartphonu v září roku 2013. Měsíc předtím, než byl poprvé veřejně ukázán Project Ara.

Project-Ara-Spiral-1

Jedna z myšlenek modulárních telefonů byla původně i recyklace, kdy by se staré moduly mohly opět vracet do obchodů. Na svém blogu pak Hakkens napsal, že to rozhodně není konec modulárních telefonů, a že je to šance pro menší firmy jako PuzzlePhone nebo Fairphone. Vyzval také lidi k připojení ke komunitě Phonebloks, aby se téma skládacích telefonů udrželo.

Pokračování v modulárních obalech?

Lítost nad koncem vyjádřil i zakladatel Projektu Ara, Dan Makoski, který v oboru modulární technologie zůstává. Přidal se ke společnosti Nexpaq, která tvoří modulární obaly pro populární telefony. Samotné obaly toho neumí tolik, jako měl původně Ara, ale rozhodně se jedná o zajímavou alternativu. Škoda jen té tloušťky obalů, což je na druhou stranu pochopitelné. V tom měl Project Ara výhodu.

Téměř tři roky Google ukazoval novinky ohledně modulárního telefonu, který měl jít složit zcela podle představ uživatelů. Stejně ale jako řadu Nexus, i tohle Google poslal k ledu. Spekuluje se, že to může mít spojitost kvůli tomu, že Ara se nehodila do modelové řady Pixel, která by již brzy měla nahradit právě Nexus.

Těšili jste se na modulární telefony od Googlu?

zdroj: davehakkens.nl, reuters.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)