Menu

MobileWebCam – Android jako špiónské oko

V dnešní době je téměř každý telefon vybaven fotoaparátem a bez nějakého způsobu připojení k internetu by si výrobce takový přístroj ani nedovolil vyrobit. Pořizování snímků a videí je tak naprosto běžné, co však použít mobilní telefon jako bezpečností kameru? Potřebujete natočit aktivity podezřelého souseda, zlobivé přítelkyně nebo jen dočasně pohlídat nějaký svůj majetek a nechcete utrácet za kameru k těmto účelům vyrobenou, protože se jedná o výjimečnou a krátkodobou záležitost? Potom by Vás tato aplikace mohla zajímat, neboť se z Vašeho telefonu stane kamera, která dokáže pořizovat snímky, reagovat na pohyb a posílat vyfocené záběry na Vámi určená internetová úložiště.

MobileWebCam

Název aplikace prozrazuje, že se z přístroje stane webová kamera, funkce programu však ve výsledku zajistí spíše výsledky z bezpečnostních kamer. Celé fungování aplikace je složeno z několik základních úkonů, které telefon zvládne i bez této aplikace, zde je však vše sjednoceno a zautomatizováno, což činí z MobileWebCam zajímavý nástroj. Program umožňuje pořizovat snímky v několika nastaveních kvality závislé na kvalitě internetového připojení (Wi-Fi vs 3G) a ukládat je na FTP prostor, Dropbox, Box nebo třeba posílat přímo na Váš e-mail. Snímky je možné pořizovat v pravidelném intervalu, nebo nechat telefon reagovat na pohyb.

Nastavení uploadování snímků

Po spuštění aplikace se zobrazí úvodní obrazovka, kde vidíme obraz fotoaparátu a informace o počtu u vyfocených a nahraných snímků s intervalem mezi pořizováním fotografií. Aby však bylo možné nějaké snímky nahrávat na internetová úložiště, je potřeba aplikaci správně nastavit.

Tlačítkem pro vyvolání nabídky zpřístupněme menu a zvolme Change Settings. Hned v první záložce Upload můžeme zvolit, zda chceme snímky nahrávat skrze protokol HTTP, FTP, posílat na e-mail, Dropbox, Box nebo službu SENSR.NET. Používat lze více protokolů zároveň, jejich povolení zajistíme tlačítkem Enable na prvním řádku v každé záložce.

FTP

Vlastníte-li nějaké webové stránky a máte dost místa na svém webovém úložišti, není skoro nic jednoduššího. Prostor lze samozřejmě používat i na nějakém freehostingu, vytvoření tohoto účtu za účelem shromažďování snímků z aplikace MobileWebCam bych však nedoporučoval – nejspíše to bude proti podmínkám užívání a provozovatel by Vám mohl data bez varování smazat.

V záložce  Picture Filename Setup nastavíme parametry ukládaných snímků. Default name slouží k nastavení názvu souborů, možností Numbered budou obrázky ukládány pod číslem, Date and time pak sestaví název z aktuálního času a data. Trochu škoda, že autor neumožnil jednotlivé metody vytváření názvů kombinovat. Pomocí Rename old pictures můžeme zvolit, kolik z pořízených snímků chceme zachovat tím, že se přejmenují.

V odstavci FTP Server Setup si zařídíme správný přístup na náš FTP server. Stačí zde zadat stejné údaje, které běžně zadáváte v nějakém FTP klientovi, díky kterému nahráváte své webové stránky a soubory. Položce Directory, kde volíte složku na FTP serveru, kam se budou snímky nahrávat, věnujte pozornost – výchozí nastavená cesta se nejspíše neshoduje s tou Vaší na serveru a program ji sám nevytvoří, jen vypíše chybu, že složka neexistuje. Proto toto nastavení zkontrolujte, aby se shodovalo s vytvořenou složkou na Vašem FTP úložišti.

E-mail

Odesílání na e-mail je velmi  jednoduché a nemusíte kvůli tomu zřizovat žádné nové účty, stačí použít stávající e-mail. Lze dokonce poslat e-mail sám sobě, takže postačí jeden e-mailový účet. V sekci Receiver Email nastavíme adresu příjemce a předmět e-mailu.

Odstavec Email Server pak vyžaduje nastavení odesílatele. Ten se může shodovat s příjemcem, kromě e-mailového účtu a hesla je ještě potřeba nastavit SMTP server (smtp.gmail.com u GMAILu), port a zabezpečení SSL.

Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že každá fotka se odešle v samostatném e-mailu, takže je pak trochu složitější ze schránky jednotlivé soubory stáhnout a dát dohromady.

Klient v Opeře a výpis e-mailů z MobileWebCam

Dropbox

Program umožňuje využití tohoto velmi známého online úložiště, které je navíc k dizpozici zdarma s 2GB volným prostorem. Přístup k němu je díky existujícím klientům pro PC i Android velice jednoduchý, dá se samozřejmě použít i webové rozhraní.

Sekce Dropbox Account po nás žádá zadání přihlašovacích údajů (e-mail a heslo) a zvolení složky, do které se budou snímky nahrávat.

Nastavení Picture Filename Setup se shoduje s tím z FTP, chybí však možnost přejmenovat již pořízené a uložené snímky. V Dropboxu jsou pak soubory řazeny jako v každém jiném úložišti.

SENSR.NET

Autoři aplikace odkazují na službu SENSR.NET, díky které je možné vytvořit si účet a webové úložiště pro síťovou kameru. Služba je však zdarma pouhé 3 dny.

V aplikaci pak stačí nastavit FTP účet s údaji ze SENSR.NET. Webové rozhraní dokáže se snímky snadno pracovat, třídit atp.

Nastavení aktivity

V záložce Activity si nastavíme, kdy a jak má telefon reagovat a začít snímat fotografie.

 • Refresh Time – čas, za který se pořídí další snímek po uploadování předešlého
 • Operation Mode – mód, ve kterém aplikace poběží. Určí, zda-li má běžet aplikace jen na pozadí bez náhledu, v normálním režimu s náhledem, nebo s manuálním pořizováním snímků
 • Daily Activity Start/End – určuje, ve kterém časovém rozmezí dne bude možné nahrávat snímky na internetová úložiště
 • No Nights Uploads – dokáže zamezit nahrávání příliš tmavých snímků (spotřebuje o něco více energie)
 • SMS Commands – zapíná/vypíná možnost řízení aplikace pomocí speciálních SMS s textem “photo”, “start”, “stop” a “reboot”
 • Detect Motion – zachytí snímek, jen když fotoaparát detekuje pohyb
 • Take pictures – zapíná/vypíná automatické zachytávání snímků po spuštění aplikace
 • Auto Reboot – nastaví, po kolika snímcích dojde k restartu telefonu (nutná práva Root)

Nastavení snímků

Na kartě Picture nalezneme nastavení kvality a parametrů získaných fotografií.

 • Picture size – možnost nastavení až 5 různých rozlišení fotografií od nejmenší až po originální velikost (nastavujte podle rychlosti internetového připojení a úložiště)
 • Image Quality – nastavení kvality snímku v procentech
 • Use Autofocus – zapne automatické zaostřování
 • Rotate pictures – je-li telefon v horizontální poloze (portrait), automaticky otáčí fotografie

Image Imprint

V tomto nastavení můžeme určit, které informace budou umístěny přímo do snímků.

Je možné nadefinovat tvar data a času, barvu, nastavit polohu textu, přidat vlastní text nebo třeba vlastní logo atp.

Obecné nastavení

V poslední záložce System můžeme změnit pár základních nastavení. V prvním odstavci najdeme nápovědu a možnost ohodnocení aplikace na Google Play. Sekce SDCard je pak o něco zajímavější, neboť zde můžeme nastavit, aby se všechny vyfocené snímky ukládaly na paměťovou kartu. Z nich je pak možné volbou Create timelapse AVI vytvořit video.

V System settings jsou pak další čtyři volby

 • No status – vypne bublinu upozorňující o stavu nahrávání snímků
 • Shutter sound – zvuk uzávěrky fotoaparátu
 • Keep screen on – díky této volbě se neuspí displej (některé telefony by totiž mohly mít po uspání problém pořizovat snímky)
 • Autostart – po startu telefonu se automaticky spustí tato aplikace

Ovládání aplikace

V hlavním okně aplikace vidíme hledáček fotoaparátu a pod ním informace o počtu vyfocených a nahraných fotografií doplněných údajem o nastavení doby pořízení dalšího snímku. Po zmačknutí tlačítka pro vyvolání nabídky vyjedou hlavní ovládací prvky.

 • Share image – možnost sdílení posledního snímku na sociální sítě, e-mail, gmail, Bluetooth atp.
 • Enable Camera/Set OFFLINE – spustí/vypne pořizování a nahrávání snímků
 • Toggle Front/Back Camera – přepíná mezi předním a zadním fotoaparátem
 • Zoom In – digitální zoom
 • White Balance – možnost nastavení vyvážení bílé
 • Change Settings – nastavení

Používání v praxi

Aplikace plnila přesně to, co se od ní požadovalo. Pořízené snímky okamžitě nahrávala na předem určená úložiště a po dokončení nahrávání snímku pořídila další po určeném intervalu. Zezačátku je potřeba si trochu pohrát s nastavením kvality fotek a vyzkoušet, zda-li Vaše internetové připojení stíhá umísťovat fotografie dostatečně rychle. Tím, že se další snímek pořídí až po nahrání snímku do úložiště (případně po hlášce, že se nahrávání nezdařilo) zajistí, že se aplikace nezahltí a netvoří se fotografie čekající na zpracování. Nadruhou stranu zde není žádná dočasná paměť, takže zdrží-li se nahrávání nějakého snímku, aplikace v té chvíli žádné jiné fotografie nepořizuje.

V mém případě fungovalo spolehlivě i pořizování snímků s vypnutým displejem, což značně snížilo spotřebu. I tak je ale logicky spotřeba vysoká, neboť se stále využívá fotoaparát a datové přenosy. Pozor si musíme dát na nastavení napájecí politiky, protože by se mohlo stát, že se po nějaké době s vypnutým displejem deaktivuje Wi-Fi nebo datové přenosy na pozadí.

U mého telefonu však nepracovalo detekování pohybu. Aplikace totiž detekovala pohyb takřka pokaždé a snažila se fotit jeden snímek za druhým, což většinou vedlo k pádu aplikace. Při delším nastavování a zkoušení byla aplikace občas nestabilní a ukončovala se, při aktivování snímání a vypnutém displeji nikoliv.

Zajímavou volbou bylo řízení aplikace pomocí SMS. Na základní příkazy aplikace reagovala dokonce i z free SMS bran, v uspaném stavu to však bohužel nefungovalo (aspoň ne v mém případě).

Závěr

MobileWebCam je jednou z aplikací, kterou rozhodně většina z nás nebude používat denně, přesto se její unikátní funkce může čas od času hodit a nemusíte utrácet peníze za jiná řešení. Splňuje přesně to, co autor slibuje a používání je kromě nutného počátečního nastavení velice jednoduché. Je samozřejmě nutné počítat s větší spotřebou baterie, stejně tak si vyzkoušet rychlost internetového připojení a podle toho aplikaci nastavit. Široký výběr úložišť zajistí, že si vybere každý, případně lze použít i e-mailovou schránku. MobileWebCam je navíc zdarma, takže vyzkoušení opravdu nic nebrání.

Klady

+ Zdarma
+ Dostatečný počet výběru úložišť
+ Rozsáhlé možnosti nastavení
+ Možnost ukládání snímků na paměťovou kartu
+ Dokáže fungovat i při vypnutém displeji

+ Možnost řízení pomocí SMS příkazů

Zápory

– Občas nestabilní
– Ne vždy funkční detekování pohybu

MobileWebCam
Michael Haar
Verze2.34 (28. 3. 2012)
Velikost456 kB
1.5+


Zdarma

 

Komentáře

Peter

Peter

29.3.2012 8:55

Clanok vyborny, len jedna vec mi tu chyba. Ziaden link na aplikaciu.

Mem

Roman Nepšinský 0

29.3.2012 9:42

Peter: díky za upozornění, naše chyba, už jsme doplnili na konec :)

xrrx

xrrx

29.3.2012 10:08

hehehe :) vyskusam, ked sa s mladou vyberem do postele :))))

Neonik

Neonik

29.3.2012 10:12

A teď jen zjistit kolik stojí nejlevnější android na kterým tohle rozběhám..:-D

UrbiCZ

UrbiCZ

29.3.2012 10:54

Tak odzkoušeno na Galaxy S a nefunguje detekce pohybu. Upload na Dropbox v pořádku. Jen bez té detekce ztrácí aplikace tak nějak smysl.

igoreso

igoreso

29.3.2012 11:21

A není něco podobného,ale dělající video?

Mira

Mira

29.3.2012 12:33

Radeji se sparuji pres skype a vidim online video. ;)

jabba

jabba

29.3.2012 16:00

>>Radeji se sparuji pres skype a vidim online video. ;)
to zni zajimave, jak? doma mam webku porad, kdyby ji slo na nakouknuti nejak vyuzit pres mobil, tak by to bylo super

Rudy

Rudy

29.3.2012 16:47

za +50$ si clovek kupi wifi kameru a ma vystarano. iked prilezistostne aj toot potesi.. po 5min teste zatial ziaden problem

Mira

Mira

29.3.2012 17:36

jabba: Prece uplne normane, mas dva ucty na skypu, das telefon nekam v baraku a vidis v pc co se kde deje :-) nebo s tou webkou, webku das za okno, a na telefonu kdekoliv vidis co webka snima :P

Jirka

Jirka

30.3.2012 20:25

Mira: jak se k tomu skype s videem jako pripojis?

Marek

Marek

31.3.2012 20:20

Jirka: Já bych řekl, že naváže normální video hovor, nechá ho zapnutý na PC i telefonu a jen zminimalizuje Skype.

vlado

vlado

1.4.2012 9:30

Podobny program je aj na PC, s webkamerou… a teoreticky, kedze sa mobil da pouzit aj ako webkamera, tak by to mohlo fungovat :)
http://www.blog4all.sk/blog/ako-spustit-nahravanie-webkamery-pri-detekovani-pohybu/

Mira

Mira

1.4.2012 15:49

Marek: Presne tak, pouziju tel, jako bezdratovou webkameru.

Libor

Libor

15.9.2012 8:52

Vypadá to supr, jen jsem nikde nenašel, zda to umí nahrávat smyčku – chci to využít v autě, když mám mobil v držáku na okně, aby to snímalo provoz přede mnou a samo si to přemazávalo např. 30 minut smyčku a nemusel to mazat ručně.

An Fro

An Fro

15.5.2014 14:29

Uvažovali jste někdy o pořízení kamery – takzvané „černé skříňky“ – do auta? Možná nebudete muset utrácet částky v řádech stovek či dokonce tisíců korun – podobnou službu může zastat váš telefon s Androidem. Stačí si nainstalovat aplikaci DailyRoads Voyager, kterou vám dnes představíme, a usadit telefon do držáku tak, aby optika fotoaparátu „viděla“ na cestu.

Matejco52

19.6.2017 10:30

Co je lepší? Taková aplikace, nebo špionský mobil???

Gregi87

19.6.2017 12:39

Rozhodně mobil, ale hlavně aby nebyl činský, nějaký kvalitnější, z lepšího obchodu.

Matejco52

20.6.2017 20:55

A kde koupím něco, co není činské, stojí to za to, abych vyzkoušel Spy Shop 24?

Gregi87

21.6.2017 15:58

Nějak vyjimečně sw tím nezajímíám, ale asi je OK :)

RSS (komentáře k článku)