TOPlist

MobileWebCam – Android jako špiónské oko

android_spy_eyes_00000

V dnešní době je téměř každý telefon vybaven fotoaparátem a bez nějakého způsobu připojení k internetu by si výrobce takový přístroj ani nedovolil vyrobit. Pořizování snímků a videí je tak naprosto běžné, co však použít mobilní telefon jako bezpečností kameru? Potřebujete natočit aktivity podezřelého souseda, zlobivé přítelkyně nebo jen dočasně pohlídat nějaký svůj majetek a nechcete utrácet za kameru k těmto účelům vyrobenou, protože se jedná o výjimečnou a krátkodobou záležitost? Potom by Vás tato aplikace mohla zajímat, neboť se z Vašeho telefonu stane kamera, která dokáže pořizovat snímky, reagovat na pohyb a posílat vyfocené záběry na Vámi určená internetová úložiště.

MobileWebCam

Název aplikace prozrazuje, že se z přístroje stane webová kamera, funkce programu však ve výsledku zajistí spíše výsledky z bezpečnostních kamer. Celé fungování aplikace je složeno z několik základních úkonů, které telefon zvládne i bez této aplikace, zde je však vše sjednoceno a zautomatizováno, což činí z MobileWebCam zajímavý nástroj. Program umožňuje pořizovat snímky v několika nastaveních kvality závislé na kvalitě internetového připojení (Wi-Fi vs 3G) a ukládat je na FTP prostor, Dropbox, Box nebo třeba posílat přímo na Váš e-mail. Snímky je možné pořizovat v pravidelném intervalu, nebo nechat telefon reagovat na pohyb.

Nastavení uploadování snímků

Po spuštění aplikace se zobrazí úvodní obrazovka, kde vidíme obraz fotoaparátu a informace o počtu u vyfocených a nahraných snímků s intervalem mezi pořizováním fotografií. Aby však bylo možné nějaké snímky nahrávat na internetová úložiště, je potřeba aplikaci správně nastavit.

20120322 213720

Tlačítkem pro vyvolání nabídky zpřístupněme menu a zvolme Change Settings. Hned v první záložce Upload můžeme zvolit, zda chceme snímky nahrávat skrze protokol HTTP, FTP, posílat na e-mail, Dropbox, Box nebo službu SENSR.NET. Používat lze více protokolů zároveň, jejich povolení zajistíme tlačítkem Enable na prvním řádku v každé záložce.

20120322 213724

20120322 224905

FTP

Vlastníte-li nějaké webové stránky a máte dost místa na svém webovém úložišti, není skoro nic jednoduššího. Prostor lze samozřejmě používat i na nějakém freehostingu, vytvoření tohoto účtu za účelem shromažďování snímků z aplikace MobileWebCam bych však nedoporučoval – nejspíše to bude proti podmínkám užívání a provozovatel by Vám mohl data bez varování smazat.

V záložce  Picture Filename Setup nastavíme parametry ukládaných snímků. Default name slouží k nastavení názvu souborů, možností Numbered budou obrázky ukládány pod číslem, Date and time pak sestaví název z aktuálního času a data. Trochu škoda, že autor neumožnil jednotlivé metody vytváření názvů kombinovat. Pomocí Rename old pictures můžeme zvolit, kolik z pořízených snímků chceme zachovat tím, že se přejmenují.

20120322 224754

V odstavci FTP Server Setup si zařídíme správný přístup na náš FTP server. Stačí zde zadat stejné údaje, které běžně zadáváte v nějakém FTP klientovi, díky kterému nahráváte své webové stránky a soubory. Položce Directory, kde volíte složku na FTP serveru, kam se budou snímky nahrávat, věnujte pozornost – výchozí nastavená cesta se nejspíše neshoduje s tou Vaší na serveru a program ji sám nevytvoří, jen vypíše chybu, že složka neexistuje. Proto toto nastavení zkontrolujte, aby se shodovalo s vytvořenou složkou na Vašem FTP úložišti.

20120322 234337

E-mail

Odesílání na e-mail je velmi  jednoduché a nemusíte kvůli tomu zřizovat žádné nové účty, stačí použít stávající e-mail. Lze dokonce poslat e-mail sám sobě, takže postačí jeden e-mailový účet. V sekci Receiver Email nastavíme adresu příjemce a předmět e-mailu.

Odstavec Email Server pak vyžaduje nastavení odesílatele. Ten se může shodovat s příjemcem, kromě e-mailového účtu a hesla je ještě potřeba nastavit SMTP server (smtp.gmail.com u GMAILu), port a zabezpečení SSL.

20120323 000303

Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že každá fotka se odešle v samostatném e-mailu, takže je pak trochu složitější ze schránky jednotlivé soubory stáhnout a dát dohromady.

web1 small

Klient v Opeře a výpis e-mailů z MobileWebCam

Dropbox

Program umožňuje využití tohoto velmi známého online úložiště, které je navíc k dizpozici zdarma s 2GB volným prostorem. Přístup k němu je díky existujícím klientům pro PC i Android velice jednoduchý, dá se samozřejmě použít i webové rozhraní.

Sekce Dropbox Account po nás žádá zadání přihlašovacích údajů (e-mail a heslo) a zvolení složky, do které se budou snímky nahrávat.

20120323 183629

Nastavení Picture Filename Setup se shoduje s tím z FTP, chybí však možnost přejmenovat již pořízené a uložené snímky. V Dropboxu jsou pak soubory řazeny jako v každém jiném úložišti.

web2 small

SENSR.NET

Autoři aplikace odkazují na službu SENSR.NET, díky které je možné vytvořit si účet a webové úložiště pro síťovou kameru. Služba je však zdarma pouhé 3 dny.

sensr5 small

V aplikaci pak stačí nastavit FTP účet s údaji ze SENSR.NET. Webové rozhraní dokáže se snímky snadno pracovat, třídit atp.

sensr6 small

Nastavení aktivity

V záložce Activity si nastavíme, kdy a jak má telefon reagovat a začít snímat fotografie.

20120323 215126

 • Refresh Time – čas, za který se pořídí další snímek po uploadování předešlého
 • Operation Mode – mód, ve kterém aplikace poběží. Určí, zda-li má běžet aplikace jen na pozadí bez náhledu, v normálním režimu s náhledem, nebo s manuálním pořizováním snímků
 • Daily Activity Start/End – určuje, ve kterém časovém rozmezí dne bude možné nahrávat snímky na internetová úložiště
 • No Nights Uploads – dokáže zamezit nahrávání příliš tmavých snímků (spotřebuje o něco více energie)
 • SMS Commands – zapíná/vypíná možnost řízení aplikace pomocí speciálních SMS s textem „photo“, „start“, „stop“ a „reboot“
 • Detect Motion – zachytí snímek, jen když fotoaparát detekuje pohyb
 • Take pictures – zapíná/vypíná automatické zachytávání snímků po spuštění aplikace
 • Auto Reboot – nastaví, po kolika snímcích dojde k restartu telefonu (nutná práva Root)

Nastavení snímků

Na kartě Picture nalezneme nastavení kvality a parametrů získaných fotografií.

20120323 223253

 • Picture size – možnost nastavení až 5 různých rozlišení fotografií od nejmenší až po originální velikost (nastavujte podle rychlosti internetového připojení a úložiště)
 • Image Quality – nastavení kvality snímku v procentech
 • Use Autofocus – zapne automatické zaostřování
 • Rotate pictures – je-li telefon v horizontální poloze (portrait), automaticky otáčí fotografie

Image Imprint

V tomto nastavení můžeme určit, které informace budou umístěny přímo do snímků.

20120323 223636

Je možné nadefinovat tvar data a času, barvu, nastavit polohu textu, přidat vlastní text nebo třeba vlastní logo atp.

Obecné nastavení

V poslední záložce System můžeme změnit pár základních nastavení. V prvním odstavci najdeme nápovědu a možnost ohodnocení aplikace na Google Play. Sekce SDCard je pak o něco zajímavější, neboť zde můžeme nastavit, aby se všechny vyfocené snímky ukládaly na paměťovou kartu. Z nich je pak možné volbou Create timelapse AVI vytvořit video.

20120325 210942

V System settings jsou pak další čtyři volby

 • No status – vypne bublinu upozorňující o stavu nahrávání snímků
 • Shutter sound – zvuk uzávěrky fotoaparátu
 • Keep screen on – díky této volbě se neuspí displej (některé telefony by totiž mohly mít po uspání problém pořizovat snímky)
 • Autostart – po startu telefonu se automaticky spustí tato aplikace

Ovládání aplikace

V hlavním okně aplikace vidíme hledáček fotoaparátu a pod ním informace o počtu vyfocených a nahraných fotografií doplněných údajem o nastavení doby pořízení dalšího snímku. Po zmačknutí tlačítka pro vyvolání nabídky vyjedou hlavní ovládací prvky.

20120322 213720

 • Share image – možnost sdílení posledního snímku na sociální sítě, e-mail, gmail, Bluetooth atp.
 • Enable Camera/Set OFFLINE – spustí/vypne pořizování a nahrávání snímků
 • Toggle Front/Back Camera – přepíná mezi předním a zadním fotoaparátem
 • Zoom In – digitální zoom
 • White Balance – možnost nastavení vyvážení bílé
 • Change Settings – nastavení

Používání v praxi

Aplikace plnila přesně to, co se od ní požadovalo. Pořízené snímky okamžitě nahrávala na předem určená úložiště a po dokončení nahrávání snímku pořídila další po určeném intervalu. Zezačátku je potřeba si trochu pohrát s nastavením kvality fotek a vyzkoušet, zda-li Vaše internetové připojení stíhá umísťovat fotografie dostatečně rychle. Tím, že se další snímek pořídí až po nahrání snímku do úložiště (případně po hlášce, že se nahrávání nezdařilo) zajistí, že se aplikace nezahltí a netvoří se fotografie čekající na zpracování. Nadruhou stranu zde není žádná dočasná paměť, takže zdrží-li se nahrávání nějakého snímku, aplikace v té chvíli žádné jiné fotografie nepořizuje.

V mém případě fungovalo spolehlivě i pořizování snímků s vypnutým displejem, což značně snížilo spotřebu. I tak je ale logicky spotřeba vysoká, neboť se stále využívá fotoaparát a datové přenosy. Pozor si musíme dát na nastavení napájecí politiky, protože by se mohlo stát, že se po nějaké době s vypnutým displejem deaktivuje Wi-Fi nebo datové přenosy na pozadí.

U mého telefonu však nepracovalo detekování pohybu. Aplikace totiž detekovala pohyb takřka pokaždé a snažila se fotit jeden snímek za druhým, což většinou vedlo k pádu aplikace. Při delším nastavování a zkoušení byla aplikace občas nestabilní a ukončovala se, při aktivování snímání a vypnutém displeji nikoliv.

Zajímavou volbou bylo řízení aplikace pomocí SMS. Na základní příkazy aplikace reagovala dokonce i z free SMS bran, v uspaném stavu to však bohužel nefungovalo (aspoň ne v mém případě).

Závěr

MobileWebCam je jednou z aplikací, kterou rozhodně většina z nás nebude používat denně, přesto se její unikátní funkce může čas od času hodit a nemusíte utrácet peníze za jiná řešení. Splňuje přesně to, co autor slibuje a používání je kromě nutného počátečního nastavení velice jednoduché. Je samozřejmě nutné počítat s větší spotřebou baterie, stejně tak si vyzkoušet rychlost internetového připojení a podle toho aplikaci nastavit. Široký výběr úložišť zajistí, že si vybere každý, případně lze použít i e-mailovou schránku. MobileWebCam je navíc zdarma, takže vyzkoušení opravdu nic nebrání.

Klady

+ Zdarma
+ Dostatečný počet výběru úložišť
+ Rozsáhlé možnosti nastavení
+ Možnost ukládání snímků na paměťovou kartu
+ Dokáže fungovat i při vypnutém displeji

+ Možnost řízení pomocí SMS příkazů

Zápory

– Občas nestabilní
– Ne vždy funkční detekování pohybu

ANSwWKZHNOV8jBprfA1PcMynZ3lx9rzmfHqSlW TJDvPjGUX cXV7DS1EAtKlSdZ2iY=w124
MobileWebCam
Michael Haar
Verze 2.34 (28. 3. 2012)
Velikost 456 kB
1.5+

APXjghGuLsoRAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)