Mini PC Raspberry Pi 3 představeno: ve znamení vyššího výkonu a konektivity

raspberrypi3wtmk

Miniaturní počítač Raspberry Pi pravděpodobně není potřeba žádnému nadšenci do moderních technologií představovat. Jedná se o jeden z velmi úspěšných projektů, jehož rozmach umožnil crowdfunding. Tato extrémně levná malá destička s několika konektory se stala základem pro celou řadu projektů, ale také sloužila jako nástroj pro uspokojení kutilských choutek.

O úspěchu tohoto miniaturního počítače s až neuvěřitelnými možnostmi úprav svědčí i fakt, že se ho v různých variantách prodalo přes 8 milionů kusů. Na této “destičce” přitom může běžet celá řada operačních systémů včetně Androidu. Nově představená generace Raspberry Pi 3 pak chce kráčet ve stopách svého předchůdce a přináší několik zásadních novinek. Zachována však zůstává více než příznivá cena.

Raspberry Pi 3

Nejzásadnější novinkou je přítomnost bezdrátových technologií Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.1, které se musely k předchůdci dokupovat zvlášť. Výměny se dočkal také procesor. Ten nově podporuje 64bit instrukce a čtveřice starých jader Cortex-A7 na frekvenci 900 MHz byla nahrazena jádry Cortex-A53 o taktu 1,2 GHz o nezměněném počtu. Naopak zachován byl grafický čip VideoCore IV a operační paměť o kapacitě 1 GB. Pokud plánujete výměnu vašeho stávajícího Raspberry za novější verzi, mějte na paměti, že Raspberry Pi 3 vyžaduje silnější, 2,5A zdroj napájení.

U vybraných zahraničních prodejců již lze nové Raspberry Pi 3 zakoupit za velmi příznivých 35$ neboli v přepočtu přibližně 870 Kč.

Používáte některou z předešlých verzí Raspberry Pi? Jaké využití si našlo u vás?

Zdroj: Engadget.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

allwinner_a10_android_4.0_mini_PC_MK802-300×133

Video-pohled na MK802 mini-PC

Články Adam Kováč Adam Kováč
1 min. uložit na později
No Image-02

Mini-PC s Androidem 4.0

Zprávičky Ondřej Kadlec Ondřej Kadlec
1 min. uložit na později

Komentáře (15)