Nemáte chytré hodinky? Takto můžete měřit tep a dech mobilem

měření tepu dechu mobil Google Fit

Pokud jste celý rok zlobili a Ježíšek vám pod stromeček nenadělil smart hodinky či fitness náramek, nebo vám prostě nevyhovuje nosit podobnou elektroniku na zápěstí, nutně to nemusí znamenat, že nemůžete “chytře” získávat údaje o svém zdraví či aktuálních tělesných hodnotách. K některým analýzám a měřením stačí jen váš smartphone. Samotný telefon je celkem běžné nechat snímat například počet kroků při vycházkách, ale věděli jste, že dnes umí měřit tep a dech prostřednictvím fotoaparátu? Umí to aplikace Google Fit.

Google Fit: Activity Tracking
Google Fit: Activity Tracking

Jak měřit tep a dech mobilem přes Google Fit

Měření dechu

Stejně jako i analýza tepové frekvence má tato novinka v Google Fit na hlavní obrazovce svou vlastní kartu, kterou najdete pod názvem Měření dechové frekvence. Využívá přední fotoaparát, skrze který má umělá inteligence za úkol poznat i ty nejdrobnější pohyby hrudi a podle toho určovat nádechy a výdechy. Telefon stačí například na stole pevně opřít, namířit čelně na horní polovinu těla a spustit měření.

Pro co nejvyšší přesnost je pochopitelně vhodné dýchat co “nejviditelněji”, ale telefon nemá se zvedáním a rozšiřováním hrudníku velký problém. Stejně jako u tepu je i zde samozřejmě možné provést měření s obyčejnými stopkami, ale toto řešení můžete brát jako zajímavou smart variantu. Navíc s možností zaznamenané výsledky rovnou uložit v aplikaci.

Berte to s rezervou

Měření těmito metodami považujte pouze za orientační, jelikož při nich může velmi lehce (např. změnou prostředí, osvětlení či oblečení) dojít k významným odchylkám.

Měření tepu

K analýze tepové frekvence využívá aplikace hlavní kameru a princip měření spočívá v záznamu pulsování krve (a tím i většího či menšího množství světla) v konečku prstu. V aplikaci Google Fit najděte kartu Kontrola tepové frekvence a klepněte na Začínáme.

Průvodní rádce mimo jiné doporučí, abyste měření prováděli na dobře osvětleném místě, což je potřeba právě pro dostatečné “prosvícení” prstu. Běžně ale postačí i prostor pod žárovkou, když foťák s prstem namíříte na ni. Po pár sekundách dostanete výsledek, který je s ohledem na použitou metodu celkem přesný. Pokud si chcete dělat evidenci, měření je možné do aplikace Google Fit uložit.

Jak často se zajímáte například o váš tep?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)