MediaTek připravuje Helio X30. Mají 10jádrové procesory budoucnost?

mediatek-mt6595

Trend zvyšování počtu jader se v poslední době možná přibrzďuje a například Qualcomm se u svého vrcholného modelu rozhodl počet jader dokonce snížit. Oproti tomu MediaTek se tohoto trendu stále drží a připravuje již druhou generaci svého 10jádrového procesoru nazvanou Helio X30.

Také Helio X30 využívá architekturu big.LITTLE, oproti svému předchůdci však disponuje celkem čtyřmi clustery (zjednodušeně řečeno seskupení jader). MediaTek toto řešení přirovnává k převodovým stupňům v automobilu, kde přeřazením dosáhneme nižší spotřeby a lepšího výkonu v dané situaci.

Helio X30 Technologie tri-cluster použitá u chipsetu Helio X20

Základní výkon v případě procesoru obsaženém v chipsetu MediaTek Helio X30 obstarávají dvě jádra Cortex-A53 o frekvenci 1 GHz. Dále se zde nalézá dvojice jader Cortex-A53 tikající na 1,5 GHz. Pokud bude po procesoru požadován vysoký výkon, přepne na jádra Cortex-A72 na 2 GHz a vrcholný výkon zde zajišťují 4 jádra Cortex-A72 nataktovaná na 2,5 GHz.

Na papíře tedy zní parametry novinky více než zajímavě, ostatně procesorový výkon nebývá u chipsetů MediaTeku problém. Horší to zde bývá s výkonem grafickým. O tom, jaký grafický čip se v připravované novince nachází, však MediaTek zatím mlčí. Otázkou je také kdy se dočkáme prvního zařízení s Heliem X30, vzhledem k tomu, že chipsety Helio X20 se do telefonů teprve začínají dostávat.

Co zatím říkáte na nový MediaTek Helio X30? Má podle vás toto řešení budoucnost?

 

Zdroj: GizChina.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)