Potenciální nemesis Qualcommu se právě ukázala: MediaTek Dimensity 9300 je naprostá šílenost

dimensity 9300 parametry
  • Společnost MediaTek právě odhalila čipset Dimensity 9300
  • Jde o hlavního konkurenta Snapdragonu 8 Gen3
  • Chlubí se hned čtyřmi jádry Cortex-X4

Už několik týdnů se na internetu objevují benchmarky chystaného TOPu od MediaTeku – čipsetu Dimensity 9300. Ten se právě oficiálně odhalil a podle předpokladů jde o největšího konkurenta čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen3, který americká firma představila před dvěma týdny.

Čipset Dimensity 9300 je postaven na 4nm+ procesním uzlu třetí generace společnosti TSMC a slibuje nejen výkonnostní skok oproti předchozím modelům, ale i zlepšení energetické efektivity. Vlajková loď od MediaTeku přináší hlavní extra výkonné jádro Cortex-X4 taktované na úctyhodných 3,25 GHz, které je doprovázeno trojicí dalších jader Cortex-X4 s frekvencí 2,85 GHz a čtveřicí efektivních jader Cortex-A720, jež pracují na frekvenci 2,0 GHz.

dimensity 9300

To vše je založené na nejnovější architektuře Armv9. Použití hned čtyř jader Cortex-X4 je dosti unikátní záležitostí. Konkurenční Snapdragon 8 Gen3 má totiž stále pouze jedno takové jádro.

K procesoru se váže 12jádrový grafický čip Immortalis-G720 MC13 s podporou hardwarového ray tracingu, který nejenže zlepšuje grafickou stránku, ale také je o něco méně žravý. Pro úlohy umělé inteligence je zde procesor APU 790, který exceluje v generativní umělé inteligenci a podporuje LLM s až 33 miliardami parametrů. Čipset je kompatibilní s nejnovější pamětí LPDDR5T RAM dosahující rychlosti 9 600 Mb/s a úložištěm UFS 4.0, což umožňuje bleskové přenosy dat a zajišťuje hladký chod i při nejnáročnějších aplikacích.

MediaTek Dimensity 9300 | All Big Core Performance

MediaTek Dimensity 9300 | All Big Core Performance

Dimensity 9300 podporuje obrazovky s rozlišením až WQHD a obnovovací frekvencí 180 Hz. Nová ISP jednotka Imagiq 990 umožňuje nahrávat video až v 8K rozlišení při 30 fps nebo 4K při 30/60 fps. Modem R16 5G nabízí podporu pro široké spektrum pásem a díky technologii MediaTek UltraSave 3.0+ je prý zajištěna vysoká energetická účinnost.

Už zítra dojde na představení nové řady vivo X100, kde bude tento čipset tikat, pravděpodobně se ho ale mimo Čínu nedočkáme, takže si budeme muset na první evropské telefony ještě minimálně pár týdnů (reálně spíše měsíců) počkat.

Co říkáte na Dimensity 9300 od MediaTeku?

Zdroj: MediaTek

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)