TOPlist

To je k naštvání! Mapy Google dostanou vyskakovací reklamy, řidičům tím neskutečně zkomplikují život

Google Mapy test reklama
  • Google Maps testují vyskakovací reklamy
  • Objevovat se mají i během jízdy
  • Google se zřejmě inspiroval v navigaci Waze

Aktualizace: Google se k situaci již stihl vyjádřit. Dle jeho slov se do Map žádné vyskakovací reklamy nechystají: „Propagované špendlíky v navigaci nejsou novinkou – umožňují lidem zobrazit relevantní reklamy na podniky, jako jsou čerpací stanice, restaurace a obchody na jejich trase. Aby tyto reklamy neodváděly pozornost řidičů, nezobrazují se, rozbalí se pouze v případě, že na ně klepnete, a po krátké době rychle zmizí,“ stojí v prohlášení Google Ads na X.

Také jste zvyklí používat Google Mapy jako navigaci na cestách? Mají spoustu pokročilých funkcí, díky nimž se k tomuto účelu skvěle hodí. Aktualizace stavu dopravy v reálném čase vám pomůže neuvíznout v koloně a vyhnout se problémovým místům na trase, Live View a Immersive View vám zase ukážou cílový bod i z pohledu ze země.

Aby byly mapy ještě modernější a pokročilejší, připravuje Google aktualizaci, která do nich přinese rozšířenou realitu a digitální informace bude vizualizovat do reálného prostředí. Novinka se bude týkat pouze funkcí Lens a Street View, které s pomocí vylepšeného geoprostorového rozhraní API ARCore poskytnou více možností „vidět neviditelné“. Nicméně, zpřístupněny budou pouze informace od vybraných partnerů Googlu.

To vše jsou pozitivní informace a důvod, proč se na Google Maps spolehnout na cestách. Ale existuje ještě jedna novinka, která možná spoustu motoristů od používání této mapové platformy naopak odradí. Jsou jí vyskakovací reklamy.

Mapy Google
Mapy Google

Takzvané pop-up reklamy nejsou dnes ničím výjimečným a doslova na nás vyskakují na všech možných typech webů. A jsou obvykle dost otravné. A teď si představte, že někam pojedete podle navigace v Googlu, budete zrovna řešit složitou dopravní situaci a najednou na vás vyskočí přímo uprostřed mapy okno s reklamou.

Něco takového může být při řízení dost nebezpečné, protože to rázem odvede vaši pozornost od řízení – už jen tím, že budete nuceni reklamu ručně odmítnout. V tu chvíli nesledujete cestu a snadno může dojít k nehodě. A přesto se Google rozhodl tuto novou funkci testovat a dost možná ji začne ve svých mapách naplno využívat. To vše s odůvodněním, že nepůjde o spamové reklamy, ale o tipy na „rychlou zajížďku“.

Jak ale ukazuje Anthony Higman na svém profilu na X/Twitteru, nejedná se o reklamní příspěvky zaměřené na to, co zrovna hledáte (například pokud míříte do restaurace, obchodu, na benzínku…). Reklamy mají polohový charakter, a jakmile se blížíte k místu spojenému s inzerentem, vyskočí na vás reklama vyzývající k návštěvě. Většina informací ze spodní části mapy kvůli ní zmizí a vy musíte narychlo najít, jak tip od Googlu uložit nebo zrušit.

Kdyby takové návrhy v Google Maps vyskakovaly ve chvíli, kdy neřídíte, je to v pořádku. Ostatně, takhle je to i v navigaci Waze, kterou Google vlastní od roku 2013. A leckdo s radostí uvítá nápad na výlet, restauraci, hotel, obchod…  Teď se ovšem Gogole rozhodl „povýšit“ pop-up reklamy na novou úroveň.

O tom, že to myslí hodně vážně a něco podobného brzy zavede, svědčí i nedávná výzva inzerentům v Local Services Ads. Google jim podbízí nový typ reklam v Google Maps, který údajně může přivést více nových zákazníků.

Co si myslíte o plánu na vyskakovací reklamy v Google Maps?

Zdroje: Twitter, Android Police, support.google.com

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)