TOPlist

Mapy Google obsahují podvody s hodnocením. Malé podniky trpí

Mapy Google podvodná hodnocení

V populárním mapové navigaci a dalších nástrojích od Googlu se začal ve větší míře objevovat jeden dost zákeřný kybernetický útok namířený na provozovatele zaevidovaných podniků. Jde o podvodná a falešná jednohvězdičková hodnocení. Proč podvodná? Po udělení nízkého hodnocení přes Mapy Google či jinou aplikaci totiž podnikům chodí žádost o výkupné v podobě dárkových karet do Obchodu Google Play. Pokud není žádosti vyhověno, mohou prý přijít další špatná hodnocení.

Google Maps
Google Maps

Udělení jedné hvězdičky je zejména u malých restaurací, kaváren či jiných lokálních podniků dost problematické, jelikož jsou často na hodnocení uživatelů závislé. Ovlivňují totiž velkou měrou nákupní rozhodování dalších lidí. Nejdou přitom běžně mazat, předem schvalovat nebo jinak ovlivňovat. Google již o situaci ví a potvrdil, že takové využití hvězdičkování a recenzování je v rozporu s pravidly. Hodlá inkriminovaná hodnocení intenzivněji kontrolovat a mazat. Přímo provozovatelé podniků mu přitom mají tyto případy nahlašovat.

Google
Google

Za zmínku stojí také původ a znění textu, ve kterém falešní hodnotitelé žádají zmíněné dárkové karty. Ve spoustě případů jde údajně o Indy, kteří žádosti ospravedlňují špatnou životní situací. „Upřímně se omlouváme za naše jednání a neradi bychom poškodili vaši firmu, ale nemáme jinou možnost. Faktem je, že žijeme v Indii a nevidíme jinou možnost, jak přežít. Prosíme vás, abyste nám poslali dárkovou kartu Google Play v hodnotě 75 dolarů […] Po prodeji této dárkové karty můžeme vydělat přibližně 50 dolarů, což jsou tři týdny příjmu pro jednu rodinu,“ píše se v mailech.

Jak byste reagovali v pozici provozovatele?

Zdroj: 9to5

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)