Menu

Jak používat Mapy Google offline, bez připojení k Internetu?

jak-pouzivat-mapy-google-offline-bez-pripojeni-k-internetu-ikona
Jak používat Mapy Google offline, bez připojení k Internetu?
3.7 (73.33%) 6 hlasů

Plánujete cestu do zahraničí, kde nebudete mít dostupná mobilní data, nebo se chystáte na výlet do oblasti se špatnou dostupností mobilního Internetu? Nebo snad vůbec nemáte mobilní datové připojení? Pak by se vám mohl hodit postup, jak používat Mapy Google offline, který jsme pro vás připravili.

Tématu používání Map Google bez dostupného internetového připojení jsme se věnovali podrobněji v roce 2014. V té době se však jednalo spíše o „velikonoční vajíčko“, kdy se nabídka pro uložení mapových podkladů zobrazila po zadání spojení OK maps do vyhledávání. O tři roky později nabízejí Mapy Google offline režim jako součást své standardní nabídky. Pokud se tedy chystáte někam, kde je pomalé či nedostupné připojení k Internetu, případně vůbec nemáte aktivovaná mobilní data, můžete si v Mapách Google uložit zvolenou oblast do telefonu nebo tabletu.

Jak používat Mapy Google offline?

Pro účely našeho návodu si představme situaci, kdy hodláte trávit dovolenou například v Makedonii, tedy zemi mimo EU, kde operátoři účtují poměrně vysoké roamingové sazby. Megabajt dat zde přijde opravdu draho a na bezplatnou Wi-Fi tu sice narazíte, ale určitě ne tak často, jak jste zvyklí třeba z Česka. Podívejme se ale nejprve na nastavení.

 1. V Mapách Google klepněte na tlačítko pro vyvolání nabídky (vlevo nahoře).
 2. V postranní nabídce zvolte položku Offline oblasti.
 3. Na další obrazovce klepněte na tlačítko s ozubeným kolem v pravém horním rohu.
 4. Zde si prvními dvěma přepínači můžete vybrat, zda chcete automaticky stahovat respektive aktualizovat offline (tj. uložené) oblasti.
 5. Pozornost doporučujeme věnovat položce Nastavení stahování – pokud máte limit na přenesená data, určitě zkontrolujte výchozí volbu Pouze přes Wi-Fi.
 6. Bojujete-li s nedostatkem místa v interním úložišti telefonu, doporučujeme přepnout Nastavení úložiště na Karta SD (pokud to zařízení podporuje).

Stažení vybrané oblasti

Nyní tedy přejděme na samotné uložení mapových podkladů pro offline používání.

 1. Přes vyhledávání nebo ručně najděte oblast, kterou hodláte uložit.
 2. Klepněte na spodní bílou lištu s názvem oblasti, místa či města.
 3. V další nabídce použijte tlačítko Stažení.
 4. Pomocí nástroje pro výběr vymezte oblast, která má být uložena. Aplikace vás během toho bude informovat, kolik místa podklady zaberou. Zde musíme upozornit, že možnost stažení oblastí offline není dostupná ve všech regionech.
 5. Po zvolení oblasti stiskněte tlačítko Stáhnout. Tím bude na pozadí zahájeno stahování map, jehož průběh můžete sledovat na nabídce Offline oblasti, případně v oznamovací oblasti.

Co můžete s offline mapami bez Internetu dělat?

Pokud používáte Mapy Google offline, nabídnou skoro stejné možnosti, jako když jste připojeni k Internetu. Můžete tedy plánovat a zobrazovat trasy (pouze autem, nikoli veřejnou dopravou, na kole či pěšky), používat navigaci i vyhledávat místa. To, že aplikace funguje v režimu offline, s využitím stažených podkladů, poznáte podle zobrazené ikony škrtnutého mraku. Z pochopitelných důvodů nejsou v bez internetového připojení dostupné informace o provozu, možná trochu překvapivě nefungují ani alternativní trasy a asistent jízdy v pruzích.

Všechny stažené oblasti najdete v nabídce Offline oblasti, kde můžete upravovat jejich názvy, aktualizovat podklady a mazat. K aktualizaci map uložených v zařízení budou Mapy Google v případě potřeby vyzývat automaticky při připojení k Wi-Fi.

Budete používat Mapy Google offline?

Komentáře

Martin Král89

Martin Král89

4.4.2017 10:04

Používám ..

Michael

Michael

z aplikace
4.4.2017 10:08

Jeste mohlo byt zmineno, ze lze naplanovat cestu a zvolenou trasu ulozit offline

SeppWinkler

SeppWinkler

4.4.2017 12:20

Google Mapy sú len skutočná núdzovka. Na turistiku používam Osmand a Mapy.cz a na navigáciu HERE. Všetky uvedené majú orientáciu, sťahovanie, vyhľadávanie aj navigáciu omnoho lepšie vyriešené.

radeg

radeg

4.4.2017 12:27

„…tedy zemi mi EU…“
já bych to upravil na:
„…tedy v zemi mimo EU…“,
Není zač.

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

4.4.2017 13:02

To: radeg
Máte pravdu :) Děkuji za upozornění. Opravil jsem.

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

4.4.2017 14:32

SeppWinkler napsal: 4.4.2017 12:20

Google Mapy sú len skutočná núdzovka. Na turistiku používam Osmand a Mapy.cz a na navigáciu HERE. Všetky uvedené majú orientáciu, sťahovanie, vyhľadávanie aj navigáciu omnoho lepšie vyriešené.

Já jsem na tom podobně :) Na navigaci Waze, na turistiku Mapy.cz. Jako offline navigace MapFactor. Až když není zbytí, tak Mapy Google.

Cloner

Cloner

4.4.2017 14:41

Nechápu proč si nemůže stáhnout čistě jen ČR nikoliv okolí nebo tak. Chci jen celou jednu zemi. :-/

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

4.4.2017 14:45

To: Cloner
To, upřímně, nechápu také :(

Patrik GinBook Ingr

Patrik GinBook Ingr

4.4.2017 18:12

Google Mapy jsou skvělé pro pěšího turistu po městě především v zahraničí. Takže si stáhnout dané město offline beru jako plus. Ušetří se pár mega dat. Tím to ale končí.
Hledání a další věci už musí stejně být online.

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

4.4.2017 19:48

To: Patrik GinBook Ingr
No, co jsem zkoušel v režimu Letadlo, tak Mapy Google už hledání offline umí. A překvapilo, že i výpočet trasy autem a navigaci :)

Pipa

Pipa

z aplikace
5.4.2017 1:08

Lze nějak ovlivnit tvar vybírané oblasti? kolikrát by se mi hodilo užší delší nebo o 90° jinak atd.

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

5.4.2017 6:33

To: Pipa
Co jsem zkoušel, tak bohužel nejde. Tohle Google tak úplně nedotáhl :(

David Vlk

David Vlk

5.4.2017 16:38

Ty mapy se překrývají nebo když stáhnu stejnou oblast tak se uložená data zdvojnásobí? V čem je lepší Waze?

David Nabster

David Nabster

26.11.2017 9:27

Vcera jsem si stahoval mapy pro nekolik mist a podle meho nazoru, kdyz prekryjes jinou vrstvu, podruhé to neuklada, informace co uz ma vynechá.

RSS (komentáře k článku)