Menu

Mapy.cz 4.6: hlasová navigace pro všechny a další novinky

Jak jsme informovali v červenci, Mapy.cz během prázdnin spustily testování první verze své hlasové navigace. Ačkoli původně měl být počet testerů omezen na 3500, nakonec se zapojilo 6500 lidí. První školní den pak byla oficiálně vydána aplikace Mapy.cz 4.6, jejíž nejzásadnější novinkou je spuštění hlasové navigace pro všech uživatele. Produktový manažer Jakub Faifer však upozorňuje, že “i přes veřejné spuštění navigace je obezřetnost na místě. Jedná se totiž stále o verzi beta.”

Nová verze je dostupná pro platformy Android a iOS, do budoucna se počítá i s podporou mobilních Windows, kde musel Seznam vyřešit personální otázku. Hlasová navigace funguje po celé Evropě, ale i v Severní a Jižní Americe, Africe a Austrálii. Umí navigovat pěší (po pěších a turistických trasách), cyklisty (zná téměř všechny cyklostezky!) i řidiče.

Mapy.cz 4.6 umí navigovat po cyklotrasách

Mapy.cz 4.6 umí navigovat po cyklotrasách

Zatímco samotné mapy lze používat offline, k naplánování trasy je nutné připojení k Internetu. To budete potřebovat také v případě, kdy z trasy z jakéhokoli důvodu sjedete. Seznam však pracuje na tom, aby i trasování fungovalo offline. Aktuálně využívají Mapy.cz pro výpočet trasy v zahraničí Open Source Routing Machine, zatímco v Česku a na Slovensku používají vlastní algoritmus, který chtějí časem použít i pro výpočty tras i v ostatních zemích.

Co přinášejí Mapy.cz 4.6?

Z hlediska hlasových pokynů se uživatelé, kteří testovali beta verzi, dočkají upraveného hlasu, odstranění zbytečných pokynů a možnost volit mezi Štěpánem a TTS syntézou (převod textu na hlas). Vylepšena byla také stabilita aplikace.

Příjemným přídavkem je schopnost navigovat v tunelech. V případě, že telefon ztratí signál GPS, pokračuje aplikace v jízdě po cestě rychlostí, kterou vozidlo vjelo do tunelu. To ocení řidiči například na pražském okruhu, kde jsou v tunelech některé odbočky. K dalším funkcím navigace patří dle oficiálního blogu upozorňování na blížící se rozcestník, nebo třeba možnost navolit si neomezené množství průjezdních bodů.

Co se chystá?

Je vidět, že Seznam to s mapami a navigací myslí vážně a hodlá jim věnovat náležitou pozornost. Další rozvoj je prý v plném proudu a těšit se můžeme například na:

  • dopravní informace,
  • navigaci jízdními pruhy,
  • další navigační hlasy,
  • offline vyhledávání a plánování trasy,
  • mapy celého světa.

Kde Mapy.cz 4.6 získat?

Pokud máte nainstalovanou beta verzi, měla by se vám automaticky nainstalovat právě vydaná verze. To platí i pro uživatele, kteří se beta testu neúčastnili – pro ně bude hlasová navigace velkou novinkou.

Jestliže Mapy.cz ve svém telefonu ještě nemáte, můžete si je stáhnout z Obchodu Play, kde jsou k dispozici zdarma. Instalační balíček verze 4.6.3 je velký 25 MB a můžete ho instalovat na Android 4.0 a vyšší. Aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její průměrné hodnocení je známkou 4,4 z 5,0 možných.

Zdroj: seznam.seznamblog.cz.

 

Komentáře

Zapalik

zapalik 0

2.9.2016 15:55

Líbí se mi, že se snaží, přestože se to tuplem na Androidu při existenci Google Map může zdát jako marný boj s větrnými mlýny.

Deathaak

z aplikace
2.9.2016 19:42

já osobně radši používám mapy. cz než ty od googlu

bupredik

z aplikace
2.9.2016 20:32

Nikde tam Hlasové povely a Hlas navigace nemám.

Jiří Cejn

2.9.2016 22:10

Jsem to asi prošvih. Mám verzi 4.6.3 a hlasová navigace nikde. Mám telefon Nexus 5. Že by to schválně u konkurence od Google nefungovalo?

Ron.Jeremy

Ron Jeremy 2

3.9.2016 0:37

@zapalik: Marný boj to rozhodně není, Mapy.cz umí to, co Google mapy ne – turistickou/cyklo navigaci. Takové podklady Google nenabízí. Teď navíc Mapy.cz umí po cyklostezkách i turistických stezkách navigovat, a docela jim to funguje…

mikihans

z aplikace
4.9.2016 12:28

Tak tak. Na auto Waze nebo Google mapy, na turistiku jedině mapy.cz. Mít u sebe offline turistickou mapu taky není k zahození, sice internet v mobilu mám, ale jsou místa, kde pokrytí prostě není.

Tlamik

tlamik 7

6.9.2016 8:42

Mapy.cz mi od aktualizace blbnou, resp. ansolutně vůbec mi nefunguje navigace, vypočte mi to trasu a když kliknu na Start, tak mám hned hlášku, že čekám na GPS a nic víc. Samozřejmě ostatní apky GPS vidí a fungují, jen Navigace v Mapy.cz ne. Ale když dám zrušit navigaci, tak NAJEDNOU mi kolečko ukazuje aktuální polohu bez potíží. S5 TM Stock, dělá to ještě někomu, resp. funguje to někomu se stejným HW/SW ? Dik

SeppWinkler

SeppWinkler 20

6.9.2016 13:08

Akonáhle poskytnú offline plánovanie trasy, tak na ne určite prejdem, je to dobrý produkt a pekne sa vyvíja.

RSS (komentáře k článku)