Pozor na tyto zákeřné SMSky. Evropou se šíří nový malware Flubot

malware Flubot

“DHL: Vaše zásilka je na cestě. Pro její sledování klikněte zde.” Tak nějak může vypadat chytře připravená podvodná SMS, kterou generuje nový malware s názvem Flubot. Napadá telefony s operačním systémem Android a nyní se šíří Evropskými zeměmi. Jeho výskyt byl zaznamenán zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Je tedy velká pravděpodobnost že virus již je i v České republice. Varuje před ním Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

malware Flubot DHL

Po kliknutí na zmíněný odkaz se útočníci pokoušejí uživateli vnutit instalaci speciální aplikace. Jejím cílem je skutečně sledování, nicméně objektem zájmu je napadený telefon, nikoli nějaká zásilka. „Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzýváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti“, říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

FedEx zprávy aplikace

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně, když je mu nabídnuto stažení aplikace, je pro její stažení přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat. Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit. Pokud budete v tomto ohledu opatrní, malware Flubot vám nemá jak ublížit.

Už jste tento útok v ČR zaznamenali?

Zdroj: TZ APMS

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)