TOPlist

Titulky ke každému videu? Android 10 přináší Live Caption

Live Caption

Určitě tu situaci znáte – přehráváte si video v MHD, v čekárně nebo večer doma v posteli a kvůli zeslabenému zvuku nebo okolnímu ruchu z něj máte jen poloviční dojem. Nejčastějším řešením jsou pro takové případy titulky. Když je ale nepřidal autor, většinou se prostě musíte spokojit s tím, že vám část sdělení zůstane neznámá. A video si pak třeba musíte někde v klidu pustit znovu. Tedy, brzy už nemusíte. Android 10 disponuje funkcí Live Caption, která dokáže k přehrávaným mediím okamžitě generovat nové titulky. Funkce je nyní pochopitelně dostupná pouze v angličtině a chlubit se jí mohou zatím jen telefony Pixel 4 a 4 XL. Google ovšem slibuje postupné zavádění do dalších smartphonů. První na řadě budou stroje Pixel 3. A snad i další jazyky společně s češtinou.

Google Android Live Caption

Novinka pracuje na podobném principu jako hlasové zadávání. Systém prostě převádí řeč na psaný text. Vývojářům v Google se evidentně podařilo tento proces zrychlit natolik, aby mohl Live Caption generovat spolehlivé titulky i k dabovaným videím či dokonce hudebním skladbám. I když se velké množství autorů videí na sociálních sítích naučilo titulky do obsahu vkládat (podle průzkumů je pak sledovanost o 40 % vyšší), spousta videí je stále bez nich. Nová funkce v Android 10 by mohla tuto „díru“ elegantně zalepit. Velké plus tato novinka pochopitelně znamená také pro sluchově postižené.

https://youtube.com/watch?v=v8cLk2W3vY8

Live Caption je zabudovaný přímo do Androidu a nevyžaduje připojení k internetu. Tím odpadají nároky na datové přenosy a případné zpoždění při generování textu. Pokud by vás zajímalo více detailů, mrkněte na nový blogový příspěvek Google, který funkci popisuje i z technického hlediska.

Google Android Live Caption Function

Co na novinku Live Caption říkáte?

Zdroj: Google blog

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)