Menu

Launcher 7 – je libo Metro?

Příchod Windows Phone 7 od Microsoftu znamenal nejen zbrusu nový operační systém, ale také nové dlaždicové prostředí Metro. My si dnes ukážeme launcher, který toto prostředí simuluje pro Android. Krátké představení Launcher 7 jsme vám přinesli již letos na jaře, v této podrobné recenzi se podíváme důkladněji na možnosti, které poslední verze přináší.

Co to vlastně launcher je?

Narozdíl od většiny ostatních mobilních operačních systémů se o vzhled úvodní obrazovky a menu s aplikacemi v Androidu stará nezávislá aplikace, kterou je možné snadno uživatelsky nahradit. Tato aplikace se nazývá v originále launcher (česky nejčastěji spouštěč) a protože mluvíme o Androidu, je jasné, že těchto alternativních launcherů existuje spousta a uživatel tak má obrovský prostor přizpůsobit si své zařízení k obrazu svému. Všechny telefony a tablety s Androidem mají nějaký launcher předinstalovaný, ať už od výrobce jako součást grafické nástavby, nebo v podobě nainstalované aplikace. V telefonu jich můžete mít nainstalovaných několik zároveň a volitelně mezi nimi přepínat.

Launcher 7

Tento launcher neobsahuje více pracovních ploch, jak jsme na to většinou zvyklí, ale vše se děje na dvou obrazovkách – jedna hlavní, ve které můžeme scrollovat, a druhá představující menu s aplikacemi. Všechny prvky plochy jsou pak umisťovány do obdélníkových, respektive čtvercových dlaždic. Dlaždice mohou obsahovat přístup k SMS, volání, e-mailu (s funkcí zobrazení zameškaných událostí), k aplikaci, ke složce nebo třeba k webové stránce. U dlaždic lze zvolit velikost (1×1, 2×1, 1×2), barvu, ikonu a popisek. Launcher 7 podporuje také přidání libovolných Widgetů, které máme nainstalované. Zkušenost je ovšem taková, že jen zlomek Widgetů bude do tohoto prostředí sedět. Bílá šipka v horním rohu naznačuje, že se pohybem vpravo dostaneme na druhou obrazovku, která standardně připomíná abecední seznam aplikací z WP7. Komu tento koncept nevyhovuje, může použít “androidí” styl menu.

Přidání dlaždice

Aplikace

Přidání zástupce aplikace na plochu zajistíme podržením prstu na příslušné aplikaci v menu a zvolením Pin to home screen. Na další obrazovce upravíme parametry dlaždice, tj. Title (popisek), Tile size (velikost dlaždice), Icon (vzhled ikony), Tile color (barva ikony) a Extra options (zde se dají nastavit počítadla zmeškaných událostí, obarvení ikony vlastní bitmapou atp.). Chceme-li tedy dlaždici obarvit vlastní ikonou, či texturou, volíme Custom icon v nabídce Icon. Zpřístupní se nám volba Custom icon options, ve které si zvolíme vlastní vzhled ikony. Nyní by se nám vlastní ikona zobrazila uvnitř dlaždice ve zvolené barvě (Tile color). Chceme-li však obarvit dlaždici celou, nesmíme zapomenout na volbu Full-tile bitmap (platí jen pro dlaždice 1×1, u 2×1 není nutné). Přidání dlaždice potvrdíme Click to add tile.

Složka

Zde postupujeme trochu odlišně – stisknutím tlačítka pro vyvolání nabídky na hlavní ploše a použitím volby Add special tile a Folder tile.

Nastavení má dvě záložky, mezi kterými se přesouváme tahem prstu do stran. První, folder, slouží k nastavení složky a prohlížení. Ve Folder theme zvolíme vzhled prohlížení složky (doporučuji zdarma nainstalovat tento doplněk a poté zvolit List view theme). V položce Display folder nastavíme složku, kterou chceme použít. Složky spravujeme pomocí Manage folders, kde můžeme složky jednoduše vytvářet, mazat a měnit. Zaškrtávátka Display folder contents as icons a Enable animation způsobí, že na dlaždici budou zobrazeny miniatury icon aplikací uvnitř, respektive jejich animace.

 

Záložka visuals se, jak už název napovídá, stará o vzhled dlaždice. Opět zde můžeme měnit popisek, barvu textu, barvu dlaždice a texturu. Chceme-li dlaždici obarvit celou, nezapomeňme na zaškrtnutí Use background image. Dlaždici přidáme pomocí Create folder tile.

Mail

Postupujeme stejně jako při přidání složky, jen použijeme volbu Mail tile. Ani nyní nás nepřekvapí dvě záložky. V mailbox nastavíme aplikaci, která se bude o správu emailů starat (Launch application), typ emailového účtu (Mailbox type) a příslušné parametry účtu.
Záložka visuals je shodná s tou v předchozím odstavci.

Odkaz na webovou stránku

Zvolíme Webpage tile, kde na nás čeká jen stručné nastavení velikosti dlaždice, adresy a velikosti stránky. Bohužel zde chybí detailnější nastavení vzhledu ikony.

Widget

Jak jsem zmínil již v úvodu, Launcher 7 dovoluje přidat libovolný nainstalovaný Widget. Jistě však uznáte, že kvůli netradiční velikosti a vzhledu plochy nebude snadné najít Widget, který by zapadal. Přesto to však není nemožné a některé Widgety pro zobrazení času a počasí se dají skvěle použít (například Beautiful Widgets, Digital Clock Widget a další).

Přes volbu Add special tile a Widget tile se dostáváme do výběru Widgetu ze seznamu nainstalovaných. Po výběru můžeme nastavit parametry samotného Widgetu (umožňuje-li to) a poté se dostáváme do nabídky Widgets options. Pomocí Tile size nastavíme velikost, Tile background nastaví pozadí widgetu (buď pevná barva podle barvy celkového schéma launcheru, nebo průhledné pozadí). Dalšími dvěma položkami si nejsem zcela jist, nicméně nejlepšího výsledku jsem dosáhl aktivováním obou. Přidáme pomocí Create tile.

Kontakt (a další možnosti)

Tuto možnost Launcher 7 standardně nenabízí, ovšem nebyl by to Android, kdyby neexistoval způsob, jak na to vyzrát. Poslouží nám k tomu aplikace Desktop VisualizeR.
Přes volbu Add special tile a Widget tile přejděme k výběru Widgetu DesktopVisualizeR (1×1 nebo 2×1). Na další obrazovce doporučuji kromě velikosti nastavit také transparentní pozadí a zaškrtnout obě volby. Dlaždici přidáme pomocí Create folder tile.
Jistě jste si všimli, že nám na obrazovce přibyla podivná dlaždice. Kliknutím na ni se dostáváme do nastavení funkce a vzhledu dlaždice. Možností Select Icon obarvíme naši dlaždici libovolným obrázkem. Pomocí Select Action přiřadíme dlaždici funkci. Kontakt a další jiné možnosti nalezneme pod Other. Ve zbývajících nastavení měníme popisek, podbarvení při stisknutí a vibrace. Dlaždici přidáme volbou OK ve spodní části.

Nastavení

Do nastavení se dostaneme volbou Launcher 7 settings, ve které na nás čeká opět několik záložek, mezi kterými se přesouváme tahem prstu. Hlavní záložka, settings, je věnována samotnému nastavení launcheru. První volbou Lock tile layout znemožníme úpravy a změny launcheru na hlavní ploše, což se hodí jako zamezení omylů a překlepů (přesunutí dlaždice, nechtěné vymazání atp.). Background color slouží pro nastavení pozadí. Můžeme volit mezi bílou, černou a vlastní tapetou, kterou nastavíme výběrem System wallpaper a pozdější možností Change wallpaper. Volba Tile color nám určuje, jakou standardní barvu budou mít dlaždice.

V podkategorii Animation options si můžeme pohrát s pohyby a animacemi dlaždic. Za zmínku stojí volba Follow orientation a Bouncy scrolling. První možnost nám dokáže otáčet dlaždice 1×1 podle orientace telefonu, ta druhá pak odrazí obrazovku s dlaždicemi při dojezdech do okrajů.
Status bar options již podle názvu prozrazuje, že zde nastavíme chování a vzhled notifikační lišty. Lištu můžeme schovat, případně napodobit její originál z WP7 volbou Use WP7 style status bar a dalšími nastaveními.
V nabídce Application drawer lze zvolit, zda-li chceme použít menu s aplikacemi ve stylu WP7, nebo klasického “androidího” uspořádání. V případě stylu WP7 můžeme ještě nastavit pár dalších drobností.

Tahem prstu se dostáváme na další záložku s názvem filtered apps, ve které najdeme seznam vyřazených aplikací z menu. Položky z menu vyřadíme jednoduše podržením prstu a výběrem Remove from this list na obrazovce s aplikacemi. V seznamu filtered apps je pro změnu můžeme vrátit zpátky do menu.

Záložka folders je shodná s tou, do které jsme se dostali při přidávání složky jako dlaždice. Poslední záložka, credits, informuje o autorech a nalezneme zde také seznam změn v jednotlivých verzích Launcheru 7.

Tipy z redakce

Nové dlaždice a ikony

Launcher 7 umožňuje uživateli používat takřka libovolný vzhled dlaždic. Při tvorbě vlastních dlaždic je však vhodné dodržet rozměry a formát obrázku. Vhodným formátem je PNG kvůli případné průhlednosti a dobré kvalitě. Rozměr u dlaždice 1×1 volíme 186×186 a u větší dlaždice 2×1 doporučuji rozměr 385×186.

Nechcete-li sami vytvářet vlastní vzhled ikon, můžete sáhnout po některých vytvořených:

Widgety

Velice dobře zapadají hodiny Digital Clock a Simi Clock. První zmíněné jsou opravdu jednoduché, přesto však dobře sednou a vypadají. Simi Clock nabízí nastavení hodin opravdu do detailů.

Populární balíček Beautiful Widgets poslouží k zobrazení data nebo počasí. Počasí je možno umístit na dlaždici 1×1 a vypadá velice dobře.

Desktop VisualizeR nám dokáže do dlaždice přidat položky, které standardně Launcher 7 neumožňuje. Oceníme přidání kontaktu, nebo například volbu určité sekce nastavení.

Závěr

Launcher 7 je jiný, je netradiční, je stylový. Na první pohled zmatené uspořádání začnete postupem času vnímat jako přehledné a efektivní řešení přístupu k vašim aplikacím. Metro UI dodá vašemu telefonu nový nádech. Základní verze launcheru je přitom k dispozici zdarma, takže se zkouškou nemusíte váhat.  Po zaplacení malé částky zmizí reklama v menu s aplikacemi a přibyde pár nových funkcí (přidávání složek například…).

Launcher 7
Timo Kujala
Verze1.0.1.20 (6. 11. 2011)
Velikost1,3 MB
2.1+

Zdarma

Launcher 7 – Donate
Timo Kujala
Verze1.0.1.21.2 (20. 11. 2011)
Velikost1,7 MB
2.1+

38,41 Kč
 

Komentáře

Bass.Boi

Bass.Boi

5.12.2011 6:09

Hnusnejsi vec sem nevidel.

Misiak22

Misiak22

5.12.2011 6:48

To sa mi na Androide paci. Mozes z neho urobit vizualne aj pekny system :)

oxy

oxy

5.12.2011 6:52

Zajimavy clanek,ale tohle uz neni vec pro me,kdyz jsem se mesic piplal s dokonale minimalistyckym vzhledem u launcherpro…
mimochodem-> Moc me rozesmala ta Máma s brokovnicí :D

HanCC

HanCC

5.12.2011 6:52

Řekl bych, že je to takový ošklivý, možná i zlý nepěkná věc! :)

s.s.rock

s.s.rock

5.12.2011 7:17

Jenom par kosticek, v jednoduchosti je velka sila.
Jenom par kosticek nevime jesli je to vira. ;-)
Jinak se mi libi jak tohle prostredi deli lidi na 2 skupiny. Na ty ktery si na ten svuj barevnej cirkus nenechaji sahnout a mysli ze prave ten jejich cirkus je ten nej, nej. A pak na ty (jako jsem treba ja), co davaji pred cirkusem radsi prednost prakticnosti. ;-)
Ja mam ale jinej problem naistaloval jsem ten folder doplnek ale zadnou moznost udelat slozku podle navodu tam nemam, co s tim? :-(
Jinak s tema widgetama nemate, pravdu na marketu se necha najit vse podstatne. ;-)

william.riker

william.riker

5.12.2011 7:34

Je fajn ze je moznost zkusit UI jineho OS, pokud se to chova stejne na WP7 pak je to idelani spojeni dvou veci. Za sebe musim rict ze se mi to dle obrazku a videa zda az prilis zmatene, ale nevyzkousel jsem a proto nemuzu hodnotit. Jinak toto jenom utvrzuje otevrenost a moznosti androidu a na druhou stranu jsem rad ze je tu vice OS a UI a mohu si vybrat dle gusta. (pro rejpali… co jsem nezkusil nemohu kvalifikovane hodnotit)

adamek

adamek

5.12.2011 7:45

me osobne toto UI prijde nejhnusnejsi ze vsech a jako plytvanim mista

rulda

rulda

5.12.2011 8:27

je to trapne ! WP7 se to proste tak ci tak nevyrovna….kdo nemel wp7 tak nevi….

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

5.12.2011 8:49

s.s.rock: Jestliže nemáte vůbec aktivní volbu Folder tile v Add special tile, tak budete muset zaplatit Donate verzi. Tuším, že ta zdarma toto neumožňuje.

ISG

ISG

5.12.2011 8:52

Proč si dělat z Androida Windows??? Navíc zaplácnout si takhle plochu hnusnýma dlaždicema… No proti gustu…

xsarahdi

xsarahdi

5.12.2011 9:37

používal som tento launcher na mojom predchadzajucom SE NEO v červenej farbe a je to fakt pekné-iné.
A pre toho típka čo tu vypisova.že sa to WP nevyrovná tak odkazujem kiež by WP vedelo aspoň polovicu toho čo tento launcher tak predaje WP telefónov rastie raketovým tempom!

s.s.rock

s.s.rock

5.12.2011 9:59

Jan Dolejs: Diky, me to pak doslo, ze to asi tak bude. :-( Skoda ze nemuzu nakupovat z marketu, nebere mi to ani jednu kreditku. :-(
A je pravda ze tohle je funkcnejsi jak cele wp7. Ja tam mam widget hodin, pocasi, poznamek, svatku, stavu baterky, datum co me po kliku hned hodi do kalendare co clovek vic potrebuje. Ostatni veci stejne je dubluju aplkace z menu. ;-)

bkf1

bkf1

5.12.2011 10:06

TO Misiak22: A stejne jak muzes vizuelne (i funkcne) Android zlepsit, tak stejne tak z neho muzes udelat i srajdu :D viz tento launcher, ktery ukazuje, ze vhled WP7 se da udelat i JESTE HUR :D Tvujci by si meli vymyslet nejaky slogan typu “MÁME I NA MÍŇ!” :D

Mishack

Mishack

5.12.2011 10:55

Myslim, ze Metro UI je presny priklad “design over usability”. Metro jako takove je pekne, je to zase neco jineho a prvnich par obrazovek je hezky vymyslenych. Ale opakuje se to same co u WM6.5. Nahore huj, dole fuj :-/

A co se tyce toho launcheru, tak zde je to videt jeste vice. Tvurci s nadsenim vytvorili homescreen a seznam aplikaci a cim se dostanete hloubeji, tim vice to vypada jako nacarane za odpoledne, aby uz to bylo…

Manek49

Manek49

5.12.2011 12:32

Od nedávné verze je možno přidat kontact tile, takže se nemusíte patlat s desktop visualizerem.

Havris

Havris

5.12.2011 14:42

Mě se to osobně líbí…
Jelikož měním vzhled svého telefonu každé 3 týdny tak se to u mě stejně moc dlouho neohžeje :) ale je to zas dobrá změna…

Mirek

Mirek

5.12.2011 20:49

To je hnus velebnosti… Pro me naprosto k nicemu, jen by me to omezovalo…

stm01

stm01

6.12.2011 0:28

Používám skoro měsíc a přestože jsem na svém Desire Z vyzkoušel většinu známých launcherů,tak vždy jsem se vrátil k tomuto. Pro někoho prý plítvání místa,ale mít 5,6 či 8 ploch není plítvání místa? V jednoduchosti je síla a toto rčení se nezmění. Řešit jestli to je pro někoho hnusný,ošklivý a kdoví co, je o ničem .Komu se to líbí,tak to zkusí a bude používat.Komu se to nelíbí,zůstane u svých víceplochových launcherů a bude mít radost z toho kolik různých věcí má na těch plochách. Třeba se časem také vrátím do starých časů,ale momentálně kombinace Launcher7 a MUI je jasnou jedničkou.

n0

n0

6.12.2011 0:29

Používám, už mě s prominutím sralo, že i na telefonu jako je Desire Z musím trpět lagy. Vyzkoušel jsem plno launcherů – Zeam byl dobrej, ale měl nepěknej bug, že občas zobrazil prázdnej app list, LauncherPro je asi tak nejlepší, ale hlavní věc proč používat tento je zobrazení “Index letters” v App draweru -> http://smartphoneblogging.com/wp-content/gallery/windows-phone-7-5-mango-beta/windows_phone_7_5_mango_beta_app_index.jpg To je pro mě momentálně must-have.

Některé launchery umožňují nějakou kategorizaci do složek, dokonce na to existujou samostatné aplikace, ale tohle je prostě simple clever, protože si hlavně pamatuju název a pak je to otázka vteřiny. Škoda že autor tento app drawer neprodává samostatně (a ne aplikace jako Fast Drawer/Appicker nejsou doboru náhradou).

Tisíc chutí, tisíc názorů a každý to nemusí zkousnost, dokážu si však představit v budoucnu nějakou kombinaci Laucher7 a Simple Home laucheru tj. ne zas tak primitivní ale ani přeplácané.

s.s.rock

s.s.rock

6.12.2011 4:51

Mirek: muzu vedet v cem by te to omezovalo? Resp. co je pro tebe tak dulezite ze to musis mit na hlavni plose?

sydar

sydar

6.12.2011 8:37

Nic proti,ale GO je best.A tohle oničem.

blck

blck

6.12.2011 10:03

Prosel jsem na Desire postupne Sense>LauncherPro>Launcher 7 + kratce jsem vyzkousel asi vetsinu bezne dostupnych a nejvic mi vyhovuje L7 – na home screen jsem dostal vsechno co potrebuju videt na prvni pohled + spousteni nejcastejsich aplikaci pres slozky s ikonama. Ty velke kostky jsou prima do auta, kde clovek nemusi lovit na screenu nejake pidi-ikonky.

Ale at si kazdej pouziva co chce, ze… :)

s.s.rock

s.s.rock

6.12.2011 10:08

Miluju tenhle launcher, zrovna tak miluju android ale tohle prostredi je proste krasne, ciste a praticke. Je to presny priklad da z minima vytezit maximum. ;-) Mam HTC desire S a miloval jsem sense ale tohle jsem si fakt zamiloval. ;-)

Flashmani!ac

Flashmani!ac

6.12.2011 13:42

Můj příští telefon poběží na WP

Pascal

Pascal

6.12.2011 16:50

Mal som ten launcher, ale strasny bordel v aplikaciach som mal.
To je ta vyhoda androidu, spraviz ztoho hocico.

Pascal

Pascal

6.12.2011 18:56

Tak som tomu predsa len dal zase sancu, co som mal verziu nepodporovala znozky,so zlozkami je to uz ine, len na videu som vide, ze kontakti vyzerali ako WP7, mne sa ale stale pustaju tiez miui

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

6.12.2011 18:58

Pascal: Kontakty neovládá Launcher, ale můžete se podívat po tomto http://goo.gl/gHMEo

URNA93

URNA93

6.12.2011 20:22

Zkoušel jsem ho a jedinej problem co jsem s nim měl byl ten že mi žral šíleně moc baterky

Jano

Jano

6.12.2011 23:29

ďakujem pekne za tip, po inštalácií mi zamrzol fon …

locomachine

locomachine

7.12.2011 1:10

Nacpat tohle do androida je totéž jako zařvat v mešitě shalom. :D

Dresin

Dresin

7.12.2011 7:28

Pro mě o ničem. Asi jsem nepochopil tuhle filozofii. nainstaloval, vyzkoušel, za 15 minut smazal. Asi je to o zvyku. Každopádně jestli takhle funguje WP7, tak pro mně osobně není.

Jirka

Jirka

7.12.2011 9:56

Pánové, vyjádřím se k diskuzi. Nechť si každý má, co chce. Já zkusil nedávno GO launcher. Říkal jsem si, jaká je to paráda, když si můžu změnit tolik věcí (oproti Sense). Za čtyři dny už jsem měl opět Sense. Zvyk je železná košile a já mám rád jednoduchost. Jak jsem viděl tento launcher, okamžitě jsem si ho zamilovat. Je jednoduchý, má velké ikony, Microsoft jde s dobou a vsadil na minimalismus, což se mu perfektně podařilo. Můžu si udělat složky, menu mám nastaveno jako list (všechny aplikace pod sebou). Po kliknutí na písmeno se objeví abeceda, takže můžu vyhledávat i podle písmena. Na plochu jsem si naházel všechny používané aplikace. I když je jakkoli zpřeházím, vždy rychle najdu tu svou. A to mám rád. Efektní launchery a widgety jako Beautiful Widgets atd. jsou pro puberťáky, co se nemohou nasytit těch “khůl” efektů. My, co nemáme telefon jen na hraní her, určitě oceníme Launcher 7.

Ale žij a nech žít! Ať si má každý na ploše, co chce.

Kerala

Kerala

7.12.2011 10:54

Příchod Windows Phone 7 od Microsoftu znamenal nejen zbrusu nový operační systém ….. . Ježíši Kryste, co to píšete za nesmysly. WP7 má základ v OS Windows CE, jehož počátky jsou datované do roku 1996. Pokud MS udělá diskontinuitu v kompatibilitě, tak to okamžitě znamená ZBRUSU NOVÝ OPERAČNÍ SYSTÉM?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

7.12.2011 12:29

Kerala: Opraveno. Díky za připomínku.

Mem

Roman Nepšinský 0

7.12.2011 20:31

Jan Dolejš: a já jsem to opravil zase zpátky, protože podle mě Kerala nemá pravdu ;), a to píšu jako uživatel a dlouholetý vývojář pro Windows CE a PPC 2002 až WM 6.5. Backward ani forward kompatibilita mezi WP a WM/WCE prakticky neexistuje, jak nativní kód tak .NET CF nelze jednoduše využít (ale pokud už někdo psal v C#, tak pro něj bude vývoj pro Silverlight snazší), ale hlavně se zcela změnil návrh UI, a to nejenom graficky, ale zejména z pohledu logiky. Je to skutečně zbrusu nový systém postavený od začátku, který vývojáře nutí stavět aplikace jinak (ignorovat to s částečným úspěchem můžou možná některé fullscreen hry a navigace), a z dnešního pohledu udělal MS dobře, ta zátěž z minula už byla neúnosná.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

7.12.2011 20:51

Roman Nepšinský: Tak díky za uvedení na pravou míru, šéfe. :)

Oli

Oli

24.12.2011 21:53

Windows Phone 7 je budnoucnost. Nebrečte robůtci.

franta

franta

24.12.2011 22:23

2Oli:
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD potřeboval jsem se na štědrý den od srdce zasmát :DDD
Děkuji

RSS (komentáře k článku)