Kyber-čočky do oka? Google patentuje technologii

kyber-čočky místo očí – náhleďák

Jsme tak trochu zvyklí, že Google si čas od času nechává patentovat bláznivé technologie, které mají blíže sci-fi filmům, než reálné produkci. Jednou z takových nově patentovaných technologií je aplikace počítačového objektivu, kyber-čočky (celá patentová přihláška), na místo lidského oka.

Google již řadu let vyvíjí inteligentní kontaktní čočky. Současný patent jde ale ještě dále. Google ve své patentové přihlášce k vynálezu uvádí, že technologie by mohla odstranit nevidomou oční čočku a na její místo dosadit čočku elektronickou.

kyber-čočky místo očí - ilustrace patentu

Kyber-čočky a jejich možnosti

Co by taková technologie v praxi mohla znamenat? V první řadě, člověk používající kyber-čočky, by už nikdy nemusel používat brýle nebo klasické kontaktní čočky. Také je teoreticky možné, že by takový člověk nepotřeboval používat ani klasický dalekohled, pokud by chtěl pozorovat dění ve větší vzdálenosti. A samozřejmě je tu i možnost opačná, i když o poznání méně pravděpodobná, přesto teoreticky možná – nepotřebnost mikroskopu. A co kdybyste chtěli udělat fotku? Nepotřebovali byste ani fotoaparát. Jen na selfíčka raději zapomeňte.

Google říká, že patentované kyber-čočky by mohly být použity například k léčbě presbyopsie. To je choroba spojená s vyšším věkem, kdy oční tekutina houstne a oko hůře zaostřuje nebo schopnost ostření dokonce úplně ztratí. Běžné oční vady a jejich léčba jsou pak samozřejmostí. V současné době se všechny zmíněné oční vady léčí brýlemi nebo kontaktními čočkami, ale ne vždy se dá oku ještě takto pomoci. Zdá se, že mít mechanické kyborgské oči má své výhody.

cyberpunk-eye-gif

Google ale přes všechny své argumenty pro vhodnost využití technologie poznamenal, že problémem by mohlo být soukromí. Pokud by vaše oko bylo řízené počítačem a přenášela se do něj a z něj nějaká data, docela jistě existuje možnost zneužití přenosového signálu například hackery. Ti by mohli například jednoduše získat přístupy k vašim účtům nebo sledovat vaše pohyby či cesty. Google již ale údajně má jistý nápad, jak vaše soukromé a identifikační údaje zanechat v bezpečí.

Je ovšem důležité si uvědomit, že nejen Google, ale i další spousta technologických firem si nechává patentovat mraky technologií po celou dobu své existence. A obrovské množství všemožných patentových přihlášek skončí právě na patentovém úřadě. Do výroby se nakonec třeba vůbec nedostanou, protože tomu brání vysoké výrobní náklady, nezájem o technologii či existuje nějaká jiná překážka. Takže Google možná opravdu bude jednou implantovat místo očí kyber-čočky, ale v současné době není nic jistějšího, než právě slovíčko možná. Možná to bude brzy, možná za dlouho a možná také nikdy.

Zdroj: cnn.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)