Které chatovací aplikace o vás sbírají nejvíce uživatelských dat? Máme seznam nejoblíbenějších messengerů

sběr uživatelských dat v chatovacích aplikacích

Apple nedávno spustil ve svém obchodě velice užitečnou funkci související s ochranou soukromí. U každé aplikace přibyly v obchodu jednoduché a srozumitelné informace ohledně zpracování uživatelských dat. Každý se tak může podívat na to, co každá aplikace shromažďuje za data. My jsme se podívali na chatovací aplikace, u kterých většina lidí o sobě prozrazuje nejvíce informací. Pro vývojářské týmy se tak jedná o jednu z nejlepších možností, jak sbírat data. Které chatovací aplikace tedy o vás sbírají nejvíce uživatelských dat?

Sběr uživatelských dat napříč chatovacími aplikacemi

Signal a Telegram

Absolutně nejlépe na tom z těch populárních chatovacích aplikací je Signal, který nesbírá žádná uživatelská data, která by se následně dala použít k propojení s vaší identitou. Aplikace pouze požaduje telefonní číslo, které je potřeba k samotnému fungování. Telegram je na tom v porovnání s ostatními chatovacími aplikacemi také výborně. Kvůli funkčnosti aplikace sbírá tři různé typy údajů, které můžou být následně propojeny s vaší identitou.

Signal Private Messenger
Signal Private Messenger
Telegram
Telegram

Discord

Discord nabírá poslední roky na popularitě hlavně u hráčů her. Co se týče samotného soukromí uživatelů a sběru uživatelských dat, tak na tom není vůbec špatně pokud jej neporovnáváme se Signalem nebo Telegramem. Celkově sbírá 17 typů údajů, které může propojit s vaší identitou. Využívá je pro marketing, analytiku a funkčnost aplikace.

Discord - Talk, Video Chat & Hang Out with Friends
Discord - Talk, Video Chat & Hang Out with Friends

WhatsApp

Aplikace WhatsApp začala na začátku roku 2020 sdílet data s mateřským Facebookem, což vyvolalo velkou kritiku. Celkem sbírá 22 různých typů údajů, které jsou spojeny s vámi. Jedná se o údaje, které se používají pro reklamy, analytiku, personalizaci produktu, funkčnost aplikace a jiné účely.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

WeChat

Aplikace WeChat je oblíbená hlavně v asijských zemích, nicméně řadu uživatelů nalezneme i v Evropě. WeChat sbírá 17 různých typů údajů, které se dají propojit s vaší identitou. Využít se dají pro reklamu třetích stran, analytiku a funkčnost aplikace. Oproti ostatním chatovacím aplikacím je specifická v tom, že využívá údaje ke sledování napříč aplikacemi a weby. A to konkrétně ID zařízení.

Viber

Viber patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější chatovací aplikace. Celkově sbírá 16 typů údajů, které se následně dají spojit s vaší osobou. Využívá je pro reklamu třetích stran, vlastní marketing, analytiku, personalizaci produktu a funkčnost aplikace. Dále sbírá tři typy údajů, které se nedají propojit s vaší identitou. Tato data využívá k reklamě a funkčnosti aplikace. Podobně jako WeChat však může využít údaje ke sledování napříč aplikacemi a weby. Přesněji jde o ID zařízení a přibližnou polohu.

Viber Messenger - Free Video Calls & Group Chats
Viber Messenger - Free Video Calls & Group Chats

Facebook Messenger

Nyní se dostáváme k aplikaci, kvůli které jsme v podstatě celý článek o sběru uživatelských dat připravili. Messenger od Facebooku hraje oproti ostatním chatovacím aplikacím úplně jinou ligu. Celkem sbírá neuvěřitelných 77 typů údajů, které můžou být propojeny s vaší identitou. Velké množství stejných údajů se využívá v různých kategoriích, proto je výsledné číslo tak obrovské. Údaje jsou využívány pro reklamy třetích stran, vlastní marketing, analytiku, personalizaci produktu, funkčnost aplikace a jiné účely.

Messenger – Text, audio and video calls
Messenger – Text, audio and video calls

Skype a Google Meet

Do seznamu jsme chtěli zařadit i chatovací aplikace od Googlu a Microsoftu. Bohužel v době psaní článku ani u jedné z těchto aplikací nejsou data o ochraně soukromí uživatelů dostupná. Důvodem je to, že informace nebyly dodány, respektive Google a Microsoft je nedodal. Změnit by se to ale mělo při další aktualizaci těchto aplikací. Bude rozhodně zajímavé sledovat porovnání sběru uživatelských dat mezi IT giganty.

Skype - free IM & video calls
Skype - free IM & video calls
Google Meet
Google Meet

Překvapilo vás, kolik uživatelských dat chatovací aplikace sbírají?

Zdroj obrázku: Freepik

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)