Jak efektivně a rychle vyhledávat kontakty v Androidu?

Kontakty T9 Android

Mobilní telefony toho dnes umí tolik, že se skoro zapomíná na prvotní účel – telefonování. V chytrém přístroji dnes máme uloženo spoustu telefonních kontaktů a vyhledávání někdy zabere zbytečně moc času. Pojďme si dnes ukázat jednoduchý způsob, jak rychle a efektivně vyhledávat kontakty v Androidu.

T9 Dialer – kontakty rychle a snadno

Psaní pomocí slovníku T9 již uměly prastaré “hloupé” Nokie a T9 vyhledávání rozhodně není žádnou novinkou ani na Androidu. Přesto jsme v redakci zjistili, že velká část uživatelů o této možnosti ani neví. Pojďme si dnes tedy v krátkosti ukázat, oč jde a jak to efektivně využívat v praxi. Pod T9 Dialerem se skrývá vyhledávání kontaktů pomocí číselníku. K tomu ale není nutné znát telefonní číslo hledaného kontaktu, ale pouze název, pod kterým je v telefonu uložen. Sami se můžete přesvědčit, že pod každým číslem v číselníku se skrývá trojice nebo čtveřice písmen, stejně jako tomu bylo u tlačítkových telefonů.

T9 Vyhledávání kontakty (2)

A jak tedy daný kontakt vyhledat? Stačí stisknout po sobě taková čísla, pod kterými se skrývají daná písmena v názvu kontaktu. Samozřejmě je třeba dodržet správné pořadí písmen ve jméně.

Jak to funguje v praxi?

Pojďme si ukázat, jak vyhledat kontakty v praxi. Víme, že v mobilním telefonu je uloženo číslo s názvem “Petr Mišák”. Jelikož je velmi pravděpodobné, že se v telefonním seznamu nachází několik Petrů, budeme raději zkoušet hledat příjmení “Mišák”. Při pohledu na číselník zjistíme, že písmeno M se skrývá pod číslem 6, písmeno I pod číslem 4, písmeno S pod číslem 7, písmeno A pod číslem 2 a poslední písmeno K pod číslem 5. Vyťukáme tedy kombinaci 64725 a telefon nám ihned zobrazí kontakt Petr Mišák.

T9 Vyhledávání kontakty (3)

V případě, že zadáme pouze část sekvence, zobrazí se všechny kontakty, které daným písmenům odpovídají. Pokud tedy zadáme pouze 647, zobrazí se mimo jiné také kontakty “Mishigen”, “Dolejsova Misa” a další. Mezi těmito je ale také zobrazen kontakt “Petr Mišák”, který lze ťuknutím prstu ihned vytočit. Zde vždy záleží jen a pouze na vašem seznamu kontaktů, která jména se zobrazí. Po chvilce cviku budete přesně vědět, jaké sekvence zadávat, a sami zjistíte, že je to mnohem rychlejší než vyhledávat přesně daný kontakt psaním písmen na QWERTY klávesnici.

T9 Vyhledávání kontakty (1)

Některé telefony doplácí na problémy s diakritikou

Bohužel u některých telefonů je s vyhledáváním problém – po namačkání správných cifer se kontakt v hledání neobjeví. Jednou z nejčastějších příčin je špatná podpora diakritiky, která sužuje spoustu telefonů na trhu. Některé nezvládají diakritiku vůbec, větší část má ale problémy se znaky typu “ě”, “š” apod. V tomto případě pomůže pouze přejmenování kontaktů, což je ale samozřejmě otravné řešení.

Znali jste T9 vyhledávání? Vyhledáváte tak své kontakty?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)