Jaké výhody přináší konektor USB-C proti microUSB?

konektor USB-C

Spolu s novými telefony a tablety mohou zákazníci narazit na relativně nový konektor USB-C. Jaké má výhody proti stávajícímu a léty prověřenému průmyslovému standardu microUSB? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Konektor USB-C versus USB-A a USB-B

Pokud vezmete nabíjecí/datový kabel ke staršímu telefonu, najdete na straně, kde se připojuje k počítači nebo k nabíječce, konektor USB-A. Má dobře známý obdélníkový tvar a stejný konektor se používá například k připojení tiskáren, flashdisků či externích disků. Na straně, kterou se kabel připojuje k telefonu, najdete konektor USB-B, přesněji řečeno micro B M. Podotkněme, že zatímco písmena A, B a C definují tvar a zapojení konektoru, čísla (1.0, 2.0, 3.0) specifikují funkce, vlastnosti a schopnosti, jak uvidíte níže.

Specifikace pro rozhraní USB-C byly poprvé publikovány v roce 2014, v následujícím roce se tato technologie začala pomalu prosazovat na trhu. V segmentu mobilních telefonů však o nějakém masivnějším rozšiřování můžeme mluvit až v loňském a tomto roce. Základní myšlenkou je „pouze jeden kabel pro všechno“ bez ohledu na to, zda právě potřebujete připojit externí pevný disk k notebooku nebo nabít svůj smartphone. Konektor je dostatečně malý na to, aby se vešel i do velmi tenkého mobilního zařízení, ale je také dostatečně výkonný, aby připojil všechny periferie, které potřebujete. Podrobněji jsme se tomuto standardu věnovali ve článku USB-C: oboustranný konektor v otázkách a odpovědích.

Jednodušší zapojení

Starší konektor microUSB je možné do zařízení zapojit jediným správným způsobem. Ve spodní části má dva háčky, aby kabel po zapojení lépe držel na svém místě. Servisní technici jistě potvrdí, že pokusy o násilné zasunutí konektoru do telefonu či tabletu zpravidla nekončí dobře. USB-C v podstatě popisuje tvar konektoru, který je poměrně podobný proprietárnímu řešení Lightning od Applu, nicméně s kompatibilitou bohužel počítat nemůžeme.

U konektoru USB-C nebudete řešit, kde je nahoře, a kde dole U konektoru USB-C nebudete řešit, kde je nahoře, a kde dole

Jednou ze zmiňovaných výhod USB-C je možnost připojit ho k telefonu dvěma způsoby – tedy není nutné řešit, kde je u konektoru „nahoře“ a „dole“. To oceníte, například když potřebujete připojit nabíječku ve tmě nebo jiným způsobem omezených podmínkách. V tomto směru však nelze nevzpomenout na staré Nokie s kulatým konektorem, kde uživatel nemusel vůbec řešit směr zapojení. Na druhou stranu se však jednalo jen o nabíjecí konektory a pro komunikaci s počítačem bylo nutné používat jiný port a zpravidla specifický kabel.

Univerzálnost

V tuto chvíli berte ještě tento argument s rezervou. Světu ještě vládnou nabíječky s konektorem microUSB, takže pokud si koupíte první telefon s USB-C, patrně vás čeká pořizování nové nabíječky či kabelu do auta, zaměstnání, na chatu, …. Nicméně USB-C je určeno pro široké spektrum elektroniky, například notebooky, tablety, tablet PC a mnohé další. Ze současných zařízení používají USB-C například Apple MacBook či Chromebook Pixel. Specifikace USB PD podporuje nabíjení výkonem až 100 W, což je dostačující k nabíjení notebooku a podobných zařízení. Pro srovnání USB 2.0 může nabídnout maximálně 2,5 W, tedy 40krát méně. Pokud se záměr naplní, budete moci k nabíjení telefonu použít třeba kabel od notebooku a naopak.

Každopádně v tomto přechodném období je nutné počítat s tím,  že z fyzického hlediska není konektor USB-C zpětně kompatibilní. To znamená, že ho nemůžete zapojit do telefonu se zdířkou microUSB, stejně jako nelze připojit nabíječku s koncovkou microUSB do portu USB-C.

Konvertibilní notebook HP x2 210 G2 má konektor USB-C Konvertibilní notebook HP x2 210 G2 má konektor USB-C

Více možností

Z hlediska datových přenosů mají konektory USB-C podporovat standard USB 3.1, což je další argument ve prospěch nové technologie. Těšit se tak můžete na rychlejší přenosy dat mezi zařízením a počítačem. Kromě toho je tímto způsobem možné z telefonu dobíjet jiné zařízení – třeba handsfree. Problém je v tom, že konektor USB-C zatím automaticky neznamená podporu funkcí USB 3.1. Výrobci telefonů totiž často implementují tvar a zapojení zdířky, ale ne vždy nabízejí všechny ostatní výhody.

Kromě podpory na straně hardwaru je také nutné, aby rozšířené možnosti USB 3.1 podporoval software. Na systémové úrovni to není problém – Android je připraven od verze 6.0 Marshmallow. Stále ale závisí na výrobci zařízení, do jaké míry podporu nových standardů implementuje. Jako příklad uveďme tablet Nokia N1 s Androidem, který sice používá konektor USB-C, ale z hlediska specifikací podporuje jen USB 2.0, takže nabídne stejné parametry, jako běžná zařízení s microUSB.

Pro lepší orientaci v této otázce si povězme něco o standardu USB. Univerzální sériová sběrnice (USB) byla vyvinuta skupinou firem v roce 1994 jako způsob, jak sjednotit propojovací kabely mezi zařízeními, které budou schopné přenášet data i zajistit jejich nabíjení. Během let jsme se dočkali několika generací USB od verze 1.0 (a novější 1.1), přes USB 2.0 (dnes stále nejrozšířenější), až po USB 3.0 a současné USB 3.1 (které obvykle poznáte podle jasně modrého konektoru). USB 3.1 zpracovává data rychlostí až 10 Gb/s ve srovnání s USB 3.0 s rychlostí 5 Gb/s. Populární USB 2.0 nabídne „jen“ 480 Mb/s, což je ale pořád zásadně více než 12 Mb/s, nabízených první generací USB.

Nejen napájení a data

USB-C má časem nahradit další standardy kabelů – například pro přenos obrazu a zvuku. Již dnes najdete na trhu několik telefonů bez tradičního 3,5mm audio konektoru pro připojení sluchátek. Nově se sluchátka připojují do USB-C, což má své výhody v podobě odpadnutí jednoho z konektorů, ale i nevýhody, ze kterých nejvíce vyčnívá nemožnost nabíjení baterie během poslechu hudby. Negativní přijetí potvrdila i naše Hlasovačka, ve které jsme se ptali, zda by si čtenáři koupili mobil bez konektoru pro sluchátka. Ve více než polovině případů byla odpověď záporná.

LeEco prezentuje audio přes USB-C jako výhodu LeEco prezentuje audio přes USB-C jako výhodu

Porty USB typu C mohou podporovat celou řadu různých protokolů pomocí „alternativních režimů“. Jediný typ konektoru tak může zajistit USB výstup, HDMI, VGA, DisplayPort nebo jiný typ připojení. Opět se tedy budeme opakovat, když konstatujeme, že díky sjednocení nebudete potřebovat různé kabely pro různé účely, ale na všechno vystačíte s jedním.

Pro zajímavost dodejme, že jsme se před rokem ptali našich čtenářů, kterému konektoru by dali přednost na svém příštím telefonu. V 63 % se naše čtenářská obec přiklonila k novému standardu.

Znáte nějaké další výhody či nevýhody konektoru USB-C? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)