TOPlist

Znáte klávesové zkratky pro Google Chrome? Šetří čas a zvyšují efektivitu

klávesové zkratky google chrome

Klávesové zkratky obecně jsou velice užitečným nástrojem pro zefektivnění práce v nejrůznějším počítačovém softwaru. Jejich používání nejen usnadní práci, ale také ušetří čas a tím zvýší efektivitu. Co je to klávesová zkratka? Jedná se o kombinaci kláves, po jejíž stisknutí program vykoná předem definovanou činnost. Pro vykonání určité akce tak nemusíte vstupovat do menu, nebo nastavení programu. Mezi nejslavnější zkratky lze bezpochyby zahrnout nesmrtelnou kombinaci CTRL+C a CTRL+V využívanou při práci s textem. Klávesové zkratky však nejsou dominantou pouze textových a grafických editorů, jejich použití je možné v široké škále programů, mezi které patří i webové prohlížeče, jako je například Google Chrome.

Klávesové zkratky jednodušší práci s Google Chrome

Okna a karty jsou základními prvky každého webového prohlížeče. Vývojáři se proto snaží o to, aby byla práce s nimi co možná uživatelsky nejpřívětivější, jinak tomu není ani v případě prohlížeče Google Chrome. Mezi ty základní zkratky, známé i z jiných programů, jako například Microsoft Word, je zkratka pro otevření nového okna CTRL+N. Tato zkratka je užitečná zejména v případě, kdy je zpracováváno více druhů informací, například při rešerši. Jednotlivá okna pak mohou sloužit pro různé dotazy, kartami rozdělené na nejrůznější zdroje. S tím se pojí klávesová zkratka pro otevření nové karty CTRL+T, po jejím stisknutí se prohlížeč automaticky do nové karty přepne.

Google Chrome zkratka nové okno nová záložka

Obnovení zavřené karty v Google Chrome

Mezi nejpoužívanější zkratky pak bezpochyby patří F5 sloužící pro obnovení neboli znovunačtení stránky. Velice užitečná je pak možnost znovuotevření zavřené karty. Stisknutím klávesové zkratky CTRL+SHIFT+T se znovu načte nechtěně zavřená záložka, což usnadňuje práci s případným dohledáváním v historii. Klávesové zkratky v Google Chrome také usnadňují prochází mezi kartami. Pro přejití na následující kartu v pořadí slouží CTRL+TAB, pro opačný směr pak CTRL+SHIFT+TAB. Zobrazit lze také konkrétní kartu v pořadí, a to pomocí kombinace CTRL+1 až CTRL+8.

Jak vrátit zavřenou kartu Google Chrome

Při práci s více otevřenými kartami najednou jistě oceníte možnost zavření aktuální karty pomocí klávesové zkratky CTRL+W a aktuálního okna CTRL+SHIFT+W. Nemůže se tak stát, že byste omylem zavřeli stránky, které ještě budete potřebovat. Užitečnou funkcí je pak dozajista anonymní okno, které umožňuje prohlížení webu bez zanechání záznamu v historii. Anonymní okno lze také použít v případě, že se chcete přihlásit na cizím počítači bez uložení hesla a zanechání stop, případně být přihlášeni na dvou účtech jedné platformy zároveň. Toho lze využít například při přihlášení ke dvou Facebook účtům na jedné aplikaci. K otevření nového anonymního okna stačí stisknout CTRL+SHIFT+N.

Záložky a okna Google Chrome

Při práci s webovým prohlížečem uživatelé často pracují také s historií prohlížených stránek, která se vyvolává pomocí CTRL+H, o krok zpět se můžete dostat také přímo z aktuální stránky stisknutím klávesy ALT a šipky vlevo, dopředu pak ALT + šipka vpravo. Zmíněné klávesové zkratky jsou určené pro užití Google Chrome v operačním systému Windows. Na stránce nápovědy Google lze pak najít zkratky určené také pro Mac a Linux, lze zde také nalézt jejich kompletní seznam.

Klávesové zkratky historie Google Chrome

Používáte zkratky při práci s Google Chrome?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)