Report ČTÚ: České firmy nabízejí 5G připojení, které vůbec 5G není

klamavé označování 5G ČTÚ

Český telekomunikační úřad zveřejnil svou další každoměsíční monitorovací zprávu, ve které informuje mimo jiné o zjištěných nedostatcích na poli nabídky konektivity. V lednu bylo například velkým tématem nedodržování nových pravidel pro zajištění rychlosti internetu. Hlavním tématem únorového vydání je zase klamavé označování 5G technologií a připojení. ČTÚ upozorňuje, že někteří poskytovatelé přístupu k internetu patrně používají obchodní označení „5G“ potenciálně zavádějícím způsobem, protože pro poskytování svých služeb ve skutečnosti využívají mobilní sítě, které sítěmi 5G nejsou.

aukce 5g frekvencí čr

“Reklamy lákající na 5G bohužel nemusí automaticky znamenat, že se spotřebitel může těšit na plnohodnotně nasazenou pátou generaci mobilních sítí. Zájmem Úřadu je, aby nemohlo docházet k mylným domněnkám a očekáváním spotřebitele. Zejména ta, které by se mohly týkat rychlosti stahování a vkládání dat a doby odezvy. Proto pokud ČTÚ v konkrétních případech dojde ke zjištění, že podnikatel poskytuje v plném rozsahu služby v sítích, které neodpovídají standardům sítí páté generace („5G“), ale přitom službu nabízí tak, jako kdyby o sítě 5G šlo, prověří případné podezření na nekalé obchodní praktiky. Případně postoupí podněty dalším příslušným orgánům, například vzhledem k možnému porušení zákona o regulaci reklamy,” informuje ČTÚ ve svém periodiku.

klamavé označování 5G

Klamavé označování 5G připojení bude v následujících měsících a letech zřejmě velké téma. Zákazníci budou očekávat vysoké rychlosti za zajímavé ceny, takže je potřeba mít se na pozoru před klamavou reklamou. Zavedení vysokorychlostních mobilních sítí 5G podle ČTÚ přinese tuzemskému průmyslu do roku 2025 příjmy více než 59 miliard korun. Náklady na zavádění technologie přitom budou činit cca 18 miliard Kč. Celé české ekonomice má zavedení přinést 130 miliard korun.

Jak je to s propagací 5G ve vašem okolí?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)