Menu

KinderPhone – Android v dětských rukách

Nastanou chvíle, kdy bychom chtěli svěřit své mobilní přístroje našim dětem, aby si na nich mohly zahrát, zavolat nám nebo o sobě dát vědět. To by v zásadě nebyl problém, horší už je to s ovládáním samotného přístroje, neboť vysvětlit dětem, že z nepřeberného množství funkcí mají používat jen ty, které jim rozkážeme, je takřka nemožné. Jak tedy připravit telefon, aby bylo možné provádět pouze operace, které povolíme? Odpovědí je program KinderPhone, díky kterému přesně určíme, co půjde s mobilním telefonem provádět, navíc se dá přístroj i na dálku monitorovat, a tak se nám můžou dítka ohlásit, že jsou vpořádku, což si potvrdíme také určenou polohou přístroje na mapě.

Rozcestík

  1. Jak to funguje?
  2. První spuštění
  3. Prostředí aplikace
  4. Sledování přístroje
  5. Nastavení
  6. Závěr

KinderPhone

Jak to vlastně funguje?

Aplikace KinderPhone není nic jiného než Launcher, který tak nahradí prostředí domácí obrazovky a menu. To zajistí, že se dítka nedostanou do aplikace, kterou sami nepovolíte a nebudou mít tedy přístup do míst, kde by mohla nadělat nějakou paseku. KinderPhone je navíc zamknut heslem a opustit jej tedy může jen ten, kdo jej zná. Navíc ještě přidává funkci sledování, kdy jsou na Váš profil na serveru nahrávány údaje o tom, co se právě na telefonu děje a dítko se Vám může také pomocí předvolených zpráv ohlásit s tím, že díky GPS vidíte polohu telefonu (a tedy pravděpodobně i dítěte). S tím souvisí také fakt, že pro tuto funkci musí být zařízení stále připojeno k internetu.

První spuštění

Pro použití aplikace je potřeba vytvořit internetový účet, díky kterému poté můžeme sledovat přístroj. Pro registraci použijme volbu Register for free, vyplňme potřebné údaje a tlačítkem Register se již vytvoří náš účet. Samozřejmostí je internetové připojení, jinak se proces nezdaří.

Po vytvoření účtu jsme ihned přesunuti do průvodce, kterým nastavíme Launcher podle našich představ. Na druhé obrazovce po nás aplikace žádá, abychom zadali jméno dítěte, které bude přístroj používat. Máme možnost přidat také fotografii, kterou vybereme z Galerie.

Na další obrazovce můžeme specifikovat kontakty, kterým půjde zavolat. V pravém horním rohu máme možnost ikonkou plusu přidat kontakt ručně, pomocí druhé ikonky zprava pak vybrat nějaký kontakt z našeho adresáře. Klikneme-li na přidaný kontakt, můžeme jej volbou Delete smazat nebo volbou Edit přejít do dalšího nastavení, kde můžeme upravit jméno, číslo nebo volbou Send child´s check-in SMS to this phone number zajistit, aby se v případě ohlášení dítěte zaslala SMS o poloze na toto telefonní číslo.

Na obrazovce s názvem Apps jistě tušíme, že budeme volit aplikace, které bude možné z Launcheru spouštět. Jednoduše tedy aplikace, které si přejeme přidat, zaškrtneme.

Na další obrazovce s nadpisem Check-in messages se dostáváme k zajímavé funkci, kdy si přednastavíme v aplikaci vybrané zprávy a když na ně naše dítko klikne, zašle se na internetový profil (nebo SMS) údaje o tom, že se tato zpráva potvrdila a přijdou také GPS souřadnice přístroje. A k čemu je to dobré? Napíšeme zprávu například “Dorazil jsem k babičce.”, kterou dočasný vlastník přístroje zmáčkne po tom, kdy opravdu dorazí k babičce, což si můžeme ověřit právě zaslanými GPS souřadnicemi, respektive přesnou polohou v mapě, která je na webovém profilu (viz níže).

Na další obrazovce se dostáváme k zabezpečení proti vypnutí Launcheru, které spočívá ve znalosti čtyřmístného PINu. Zadáme tedy dvakrát stejný číselný PIN a tlačítkem Done dokončíme průvodce.

Na další obrazovce už máme veliké tlačítko Activate KinderPhone, kterým aktivujeme Launcher a menší tlačítko s nastavením. Aktivujeme-li KinderPhone, jsme upozorněni, že je potřeba zvolit tuto aplikaci jako výchozí Launcher.

Prostředí aplikace

Základní obrazovka je velice jednoduchá, takže se v ní není naprosto žádný problém vyznat. Největší část tvoří ikonky aplikací, které můžeme dotykem prstu ihned spouštět. Notifikační lišta se také změnila – jiný vzhled a není ji již možné vysunout.

Důležitá jsou dvě tlačítka ve spodní části obrazovky. To první, s telefonem v ikoně, nás teleportuje na obrazovku s kontakty, které jsme nastavili v úvodním průvodci. Pouhým stiskem již můžeme vytáčet.

Tlačítko napravo, které připomíná mapku, zobrazí zprávy, které jsme si předem vytvořili. Klikne-li naše ratolest na některou ze zpráv, dozvíme se to pomocí internetové účtu nebo SMS. Dozvíme se také polohu telefonu v době stisku této zprávy.

Aby se zabránilo přístupu do jiné aplikace pomocí zamykací obrazovky, i ta se dočkala změn. Nově nabízí pouze velké a čitelné informace o čase a datu. Odemknutí pak probíhá pomocí přetažení zamčeného zámku na odemčený.

Chceme-li prostředí aplikace ukončit, zvolíme tlačítko pro nabídku a volbu Exit. Následně je na nás požadován čtyřmístný kód, který jsme rovněž nastavili pomocí průvodce a díky kterému se z aplikace dostaneme.

Sledování přístroje

Aplikace nabízí kromě jiného také sledování, co se s přístrojem děje. Nečekejte však žádné detailní sledování přístroje, jedná se pouze o záznam hovorů, které byly z přístroje vykonány, a ohlašovací zprávy, díky kterým se dozvíme polohu přístroje. Přihlásit se můžeme na stránkách zde.

Na záložce Dashboards vidíme mapu, kde je zobrazena poslední známá pozice přístroje. Pod mapou se časově řadí události, které KinderPhone eviduje. Jedná se o zapnutí/vypnutí aplikace, hovory a ohlašovací zprávy.

V záložce Contacts vidíme telefonní čísla, která jsou přidána do KinderPhonu, záložka Apps nám pak zobrazí seznam povolených aplikací, které můžeme v KinderPhonu spouštět.

Na poslední záložce s názvem Settings vidíme propojené přístroje s tímto účtem, u kterých je vypsáno jméno dítěte, stav baterie, PIN, označení telefonu a možnost přístroj smazat. V tomto nastavení máme též možnost změnit heslo a časovou zónu.

Nastavení

Těsně před aktivováním KnderPhonu máme možnost přístupu do nastavení pomocí ikonky s ozubenými koly ve spodní části obrazovky. Zde však nehledejte jiná nastavení než ta, která jsme provedli při prvním spuštění aplikace. Jedná se tedy o nastavení dítěte, kontaktů, aplikací, PINu a ohlašovacích zpráv.

Závěr

Aplikace nenabízí žádné rozsáhlé možnost a funkce, to však není potřeba. Hlavním účelem je, aby mohli přístroj ovládat i výrazně mladší uživatelé, kteří se teprve s logikou ovládání složitějších systémů sžívají. Díky aplikaci KinderPhone totiž dovolíte telefonu pouze základní volby, které si navíc sami definujete. Nemusíte se tedy bát, že by se na Vašem přístroji děly věci, které by Vás mohly stát peníze nebo nějaké nepříjemnosti. Stále je však logické, že aplikace nedokáže zabránit nevhodnému zacházení s celým přístrojem, a tak si nejdříve musíme rozmyslet, zda věříme dítěti natolik, aby si z telefonního přístroje neudělalo například placáčku.

KinderPhone
BPS International
Verze1.0 (21. 8. 2012)
Velikost1,3 MB
2.2+

Zdarma

 

 

Komentáře

Spook

Spook

1.10.2012 9:05

Tak tohle je uplná paráda. A ještě zadarmo. Díky za tip a recenzi

rejpal

rejpal

1.10.2012 10:48

Zní to luxusně, ale má to jednu dost podstatnou vadu na kráse. Mobil s trvale připojeným internetem po pár hodinách vycucne i plně nabitou baterku totálně nažmak…. Takže nejen že už nemám dítě pod plnou kontrolou, což jde přežít, ale mám dítě úplně bez telefonu, a to už mi trochu vadí….

G

G

1.10.2012 11:12

rejpal: No mám neomezený internet v mobilu, tudíž sem připojený pořád a baterka vydrží tak den a půl, ale to hraji, wifi a volám. Takže ten den ve škole jim to vydrží, pokud nebudou 6 hodin hrát hry :)

Tommu

Tommu

1.10.2012 11:37

Asi dobrá aplikace, která může pomoci. A člověk pak nemusí kupovat speciální hardwarový kinderphone.
A moc se mi líbila ta check-in message “Jdu koupit cigarety.” :-)
https://www.svetandroida.cz/media/2012/09/20120919_223646-180×300.jpg

Mira

Mira

1.10.2012 15:58

rejpal: To je mi zas nejaka novinka, ja mam wifi v tabletu/telefonu zapnute doma nonstop a bere si to 3% baterky za 5 hodin.

laja

laja

2.10.2012 20:06

Ahoj. Potřebuji aby mi nenakupoval malej na Google play a podobně.
Zabrání to přístupu aplikacím k miniplatbám?
Děkuji za odpověď.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 13

2.10.2012 21:36

laja
V této aplikaci můžete určit, které aplikace půjdou spustit, takže stačí jen vynechat aplikaci Google Play a nakupovat nebude.

Mira

Mira

2.10.2012 23:32

Aplikace jdou normalne zamknout a spustis je jen po zadani hesla. Na JB.

Bob

Bob

3.10.2012 17:17

Mira: Tohle umí JB nativně? Poradíš jak na to? Na zamykání jsem používal ZDbox, ale někdy se choval divně (zamykal aplikace i v průběhu práce), tak jsem se ho zbavil. Ale potomkovi na mobilu zůstal – do obchodu se nedostane, zavolá jen pomocí ikonek na ploše, apod.

motyq

motyq

3.10.2012 23:02

umi to i silent hours? ze bych nastavil, ze v dobe vyucovani s tim mobilem nic neudela? pripadne v dobe prestavek by mohl? Nebo jina appka, ktera by toto umela?
Pripadne jeste jako dalsi + by bylo nejakou varovnou sms, pokud by opustil mobil stanovenou lokalitu = skola+okoli+cesta domu? Sledovat dite nechci na kazdem kroku, ale tohle bych bral jako dalsi plus.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 13

3.10.2012 23:05

motyq
Na tyto úkoly by hravě postačily programy jako Tasker, MakroDroid, AutomateIt, LLama atp. Myslím si, že by to mohlo jít kombinovat s tímto programem.

barney

barney

5.10.2012 14:23

mam nieco podobne KIDS ZONE je to nieco podobne ktore z toho je lepsie? dik

Rudolf2016

rudolf201676 0

4.11.2016 13:30

Rudo
postupoval som podľa návodu ,vytvoril som si účet ,len keď som si chcel stiahnuť aplikáciu tak mi to dalo: Je nám ľúto, ale tento obsah zatiaľ nie je vo vašej krajine dostupný. /Slovensko/Je nejaké riešenie ?

RSS (komentáře k článku)