Kablam: ochrana obrazovky telefonu, která vydrží i přejetí autem

kablam_ico

Obrazovka je jedním z nejslabších míst prakticky jakéhokoli mobilního telefonu. Pád na beton či asfalt se podepíše i na vlajkových lodích velkých výrobců, jejichž displej je chráněn nejnovější generací odolného skla Gorilla Glass, což potvrzuje i řada “crash testů”, které najdete na webu. Dalším řešením, posilujícím ochranu obrazovky, jsou nejrůznější obaly, jež ale často narušují či dokonce kazí vzhled telefonu, případně komplikují manipulaci. Se zajímavým řešením přichází americký startup Kablam – má jít o “nejlepší ochranu vašeho mobilního telefonu nebo tabletu”.

Výzkumníci vyvinuli vícevrstvý polymer tenký pouhých 0,26 (srovnatelný tloušťkou s ochranným filmem), který se nainstaluje na krycí sklo displeje telefonu a chrání ho prakticky proti jakémukoli fyzickému poškození, zejména pak před nárazem. Kablam prezentuje odolnost takto vylepšeného skla na videu, kde je iPhone 4S zasažen kladivem na beton a dokonce přejet osobním autem.

Jako hlavní vlastnosti svého produktu autoři prezentují:

  • Víceúčelové protinárazové absorpční vrstvy.
  • Omezuje zachytávání otisků prstů.
  • Krystalicky čistá průhlednost.
  • Odolnost proti poškrábání (až do tvrdosti 9, tj. teoreticky lze poškrábat jen diamantem)
  • Citlivost na doteky.

Kablam nabízí ochranné fólie na displej pro všechna zařízení s rovnou/plochou obrazovkou, přičemž verze pro chytré hodinky stojí při investici přes Kickstarter 5 dolarů (cca 101 Kč), pro MP3 přehrávač či digitální fotoaparát 11 dolarů (asi 222 Kč), chytrý telefon 12 dolarů (cca 242 korun) a pro tablet 20 dolarů (přibližně 404 korun).

Autoři deklarují, že jejich způsob ochrany žádným způsobem neovlivní vzhled, funkci ani citlivost ovládání telefonu nebo tabletu, protože fólie je zcela průhledná. Projekt zatím shání finanční prostředky na sériovou výrobu skrze Kickstarter, kde se za pouhé čtyři dny podařilo získat 4 921 dolarů (asi 99 000 Kč), přičemž potenciální investoři se mohou zapojit ještě bezmála dva měsíce do 17. srpna 2014.

Zdroje: Hi-Tech, Kickstarter, Phone Cruncher.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)