Je váš mobil bezpečný? Nechte si ho zkontrolovat aplikací SAFE

Je váš mobil bezpečný aplikace safe

Na téma bezpečnosti chytrých telefonů byly napsány dost možná miliardy písmenek. Řadu faktorů má ale ve svých dlaních uživatel. Je váš mobil bezpečný? A co můžete udělat pro to, aby byl ještě bezpečnější? V orientaci vám může pomoci aplikace SAFE od bezpečnostní firmy Lucideus Inc.

Obsah článku

Co aplikace SAFE slibuje?

SAFE (zkratka „Security Assessment Framework for Everyone“) je bezpečnostní aplikace, která monitoruje stav zabezpečení zařízení s operačním systémem Android. Jejím výstupem je skóre na stupnici od 0,01 do 5,00, které pomáhá vizualizovat, sledovat a zvyšovat úroveň bezpečnosti zařízení.

Aplikace se řídí standardy poskytovanými společnostmi Mitre Corporation, US, CIS (Center for Internet Security) a využívá zdroje dat jako jsou NVD (National Vulnerability Database) od NIST (National Institute of Standards and Technology) či bezpečnostní bulletiny vydané společností Google.

Pro výsledné skóre platí, že čím je vyšší, tím lepší je stav zabezpečení zařízení. Celkový výsledek vychází ze čtyř sledovaných faktorů: nastavení zařízení, aktivních připojení, instalovaných aplikací a operačního systému.

Je váš mobil bezpečný?

Po prvním spuštění se vás ujme průvodce, který postupně představí všechny čtyři složky, ze kterých se skládá výsledek. Konkrétně to jsou:

  • Configuration Score (Konfigurační skóre) – zohledňuje nastavení konfigurace zařízení, jako je šifrování úložiště, typ zámku obrazovky, doba spánku atd.
  • Connection Score (Skóre připojení) – výsledek určuje stav a konfigurace síťového připojení, jako jsou Wi-Fi, NFC, Bluetooth atd.
  • Application Score (Skóre aplikací) – vyhodnocuje zabezpečení nainstalovaných aplikací.
  • OS Score (Skóre operačního systému) – výsledek identifikace bezpečnostních problémů v operačním systému.

Po ukončení průvodce dojde automaticky k zahájení analýzy, která může trvat až několik desítek sekund. Výsledkem je, jak již zaznělo, číslo mezi 0 a 5, zaokrouhlené na setiny. Potažením obsahu obrazovky směrem vzhůru se můžete podívat, jak je váš mobil bezpečný v jednotlivých kategoriích.

Jednotlivé kategorie lze po klepnutí prohlížet detailněji – snadno tak například zjistíte, že telefon dostal špatnou známku kvůli povolenému ladění USB či instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Klepnutím na konkrétní položku se dozvíte nejen to, jakým způsobem ovlivňuje bezpečnost, ale také jak sjednat nápravu.

V některých směrech jsou však doporučení poněkud polemická – za nebezpečí je považován například zapnutý Bluetooth nebo NFC. Jenže první zmíněné je nutné pro doručování notifikací z chytrých náramků či hodinek, druhé pro bezkontaktní platby.

Za poměrně praktickou považujeme možnost zobrazení aplikací podle oprávnění. Snadno tak zjistíte, které programy mají právo používat kalendář, foťák, kontakty, polohu, mikrofon, telefon, SMS či úložiště. Jedná se ale jen o výpis – zakazovat zde oprávnění nelze. Na toto téma doporučujeme náš starší článek Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací?

V případě systémové bezpečnosti se můžete podívat na přehled známých bezpečnostních chyb, kterými vaše verze Androidu trpí. Možná budete překvapeni, že jich není úplně málo. Na druhou stranu ty skutečně nebezpečné by měly být průběžně záplatovány aktualizacemi.

Resumé

Aplikace je jednoduchá a funguje v podstatě samostatně. V pochopitelné formě vás seznámí s tím, nakolik je váš mobil bezpečný a jak můžete jeho bezpečnost zvýšit. Přispěje také k uvědomění si, jaké faktory mají vliv na celkové zabezpečení zařízení.

K dokonalosti bohužel chybí lokalizace do češtiny, takže pokud budete chtít studovat zjištění programu do hloubky, neobejdete se bez znalosti angličtiny či bez slovníku.

Program SAFE je v Obchodě Play od konce října a za tu dobu zaznamenal více než deset tisíc stažení. Spokojenost uživatelů dokládá průměrná známka 4,3. Instalační balíček velký necelých 9 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

Je váš mobil bezpečný? Jakého skóre jste dosáhli?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (2)