Menu

Jak zkalibrovat kompas v Android telefonu?

jak zkalibrovat kompas android telefon

Stalo se to téměř každému, snažíte se najít správnou cestou pomocí map na telefonu, ale šipka ve vaši navigační aplikaci neukazuje správným směrem, pohybuje se libovolně, nebo se nehýbe vůbec. Pokud se vám to tak děje, tak je pravděpodobně problém s kompasem v telefonu. V dnešním článku vám poradíme, jak zkalibrovat kompas v Android telefonu.

Jak zkalibrovat kompas? Stačí minuta času a jedná známá aplikace

Kalibrace kompasu v telefonu je naštěstí hodně jednoduchá, funguje na všech telefonech, ať už je to Xiaomi, Huawei, Samsung nebo třeba Doogee. Stačí pouze spustit aplikaci Google Mapy a postupovat podle jednoduchých kroků. Pokud Google Mapy v telefonu nemáte, tak je můžete stáhnout zdarma z Google Play.

To, že je něco špatně s kompasem můžete vidět přímo v aplikaci Google Maps. Pokud je paprsek modrého bodu široký nebo ukazuje špatným směrem, je třeba zkalibrovat kompas. A to uděláte tak, že ve vzduchu opisujete osmičku, dokud se kompas v telefonu nezkalibruje. Po několika opakováních by se měl paprsek zúžit a ukazovat správným směrem. Vidět to jde krásně na GIF obrázku níže.

jak kalibrovat kompas android telefon

Maps - Navigate & Explore
Maps - Navigate & Explore

Toto řešení je obecně známé, ukazuje se v některých případech i rovnou v aplikaci Google Mapy. Pokud vám nepomůže, tak můžete provést opět v Google Mapách důkladnější kalibraci. A to tak, že postupně několikrát po sobě otočíte telefon kolem osy X Y Z, jak můžete vidět na obrázku. Takže několikrát provedete otočení směrem dopředu (od vás) a zpět (směrem k vám). Poté několikrát do levé či pravé strany a jako poslední krok otáčejte horní část telefonu z jedné strany na druhou (jak kdybyste chtěli přepnout displej telefonu na šířku).

kalibrace kompasu telefon android osa

Pokud vám nevyhovují Google Mapy, tak si samozřejmě můžete nainstalovat aplikaci, a to například GPS Essentials, která vám ukáže, jak je na tom váš kompas v telefonu a stejně tak i další senzory. Kalibrace pak nicméně probíhá stejně, jako jsme popisovali výše.

GPS Essentials
GPS Essentials
Developer: mictale.com
Price: Free

Máte často problémy s kompasem v telefonu?

Zdroj: support.google.com

 

Komentáře

Policak

Ladislav Polický 10

19.4.2018 20:56

Ke kalibraci můžete použít jakoukoliv aplikaci, která zapne GPS přijímač. S Google mapami to nijak nesouvisí, jen vám graficky napoví, že se kalibrace zdařila.

Libb

Libb 77

20.4.2018 10:58

Díky, člověk by řekl, že po tolika letech s Androidem už umí všechno, ale tohle mně nějak unikalo. Zkalibrováno, přesnost vysoká :)

Bkf1

Ondřej Vavroušek 3

20.4.2018 13:03

V článku NEBYLA ŘEČENA ZCELA ZÁSADNÍ VĚC!!! A to ta, že jestli máte pouzdro na MAGNETICKÉ zapínání, tak s nějakou extra přesností kompasu moc nepočítejte!!! NECHÁPU, proč se o tomhle nikde nemluví, ten rozdíl je totiž často až propastný a většina lidí si to ani neuvědomí, že na každý kompas má magnetické pole v bližší vzdálenosti ZÁSADNÍ vliv.
Já to nakonec vyřešil tak, že jsem si koupil pouzdro s přeskou, tu jsem ustřihnul, přední díl opatrně rozpáral, vyndal ten magnet a pak slepil (nejlépe lepidlem na boty). Bohužel jsem nenašel na S7 flipové pouzdro bez magnetu a když ano, tak stálo za prd…

Nosac

8

25.4.2018 7:27

A teď si představte, že máte v mobilu elektronický kompas a dáváte mobil do magnetického držáku. Co to asi udělá z kompasem a zmagnetizovanim součástek???
Ještě bych doplnil do článku, že po restartu telefonu je potřeba kalibraci opakovat.

Zerthe

Zerthe 5

29.4.2018 23:00

Ladislav Polický: no já zkoušela kalibrovat v jiných aplikacích (Locus) a kalibrace úspěšně neproběhla…
anonoym: magnetický držák, pouzdra aj. mají jinou magnetickou polaritu, takže telefonu neublíží.

Nosac

8

5.8.2018 11:22

Zerthe, to je jasný při opačné polarite se mag. předměty přitahují a při zhodné- odpuzují. Pro příklad: približte se s kompasem k magnetu, co se stane? No přece ručička už nebude ukazovat na skutečný sever. Doporučuji se seznámit ze zakony fyziky.

RSS (komentáře k článku)