Jak na dálku zapnout počítač z mobilního telefonu?

zapnout-pocitac

Máte počítač na opačné straně pokoje a nechcete se zvedat z křesla či gauče jen proto, abyste ho zapnuli? Ukážeme vám jednoduchý trik, jak zapnout počítač na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Obsah článku

Trocha teorie

K zapnutí počítače využijeme technologii Wake on LAN (zkratka WOL, WoL), která umožňuje zapnutí vypnutého PC přes počítačovou síť. Nejedná se přitom o žádnou novinku – první návrh vydala společnost IBM už před 21 lety.

Nezbytným předpokladem k tomu, aby zapínání přes síť fungovalo, je podpora ze strany základní desky. Dle Wikipedie musí být základní deska „vybavena konektorem WAKEUP-LINK, kterým je propojena pomocí 3pinového kabelu se síťovou kartou. Síťové karty a základní desky podporující WOL a standard PCI 2.2 už takový kabel nepotřebují, neboť oživovací signál i nezbytné napájení se šíří přímo po sběrnici PCI. Většina moderních základních desek s integrovanou síťovou kartou standard WOL podporuje.“

Fyzický konektor WOL na síťové kartěFyzický konektor WOL na síťové kartě

Funkce Wake on LAN musí být také povolena v BIOSu a samozřejmou nutností je, aby byl počítač připojen ke zdroji elektrické energie. Díky tomu síťová karta zůstane aktivní i ve chvílích, kdy je zařízení vypnuté, a dokáže tak reagovat na případný požadavek k probuzení v podobě takzvaného „magického paketu“.

Příprava na akci

Prvním předpokladem je zjištění takzvané MAC adresy síťové karty. Jedná se o jedinečný identifikátor síťového zařízení, na jehož základě karta pozná, že přicházející „magický paket“ patří jí.

MAC adresu lze zjistit několika způsoby, patrně nejrychlejší je zadání příkazu ipconfig /all do příkazového řádku. V prostředí Windows je MAC adresa označena jako Fyzická adresa a jde o sekvenci hexadecimálních čísel oddělených pomlčkami (např. 01-23-45-AB-CD-EF). Tuto informaci si poznamenejte, protože ji budete potřebovat v aplikaci.

Abyste mohli zapnout počítač, potřebujete znát MAC adresu kartyAbyste mohli zapnout počítač, potřebujete znát MAC adresu karty

Dalším úkolem je instalace aplikace na mobilní telefon. V Obchodě Play najdete mnoho nástrojů, slibujících vzdálené zapínání PC pomocí WOL. Princip jejich fungování je velmi podobný a nabízejí víceméně i stejné funkce. Jedno z nejvyšších hodnocení však má aplikace WolOn – Wake on LAN, která má po více než 50 tisících instalací známku 4,7.

WolOn - Wake on LAN
WolOn - Wake on LAN

Jdeme na dálku zapnout počítač

Aplikaci nainstalujte a spusťte. Po prvním spuštění nejsou na seznamu žádné počítače, které byste mohli zapínat. Přidávat je můžete přes plovoucí tlačítko plus. Následně v jednoduchém formuláři počítač nějak pojmenujete a zadáte jeho MAC adresu. K vyplnění adresy pro broadcast použijte kouzelnou hůlku a tlačítkem Save počítač uložte.

Tímto způsobem si můžete do seznamu přidat více počítačů. Pro jejich zapnutí stačí klepnout na příslušný řádek a vyčkat na odeslání „magického paketu“, které je indikováno ikonou sluníčka. Pokud je vše v pořádku, měl by se během krátkého okamžiku počítač zapnout.

Program také v postranní nabídce nabízí možnost skenování a snadného přidání nalezených počítačů na seznam. Stačí použít volbu Network Scan a pak klepnout na tlačítko Start network scan. Ze zjištěných zařízení vyberete počítač a přidáte ho na seznam Save to WAN list.

Co když to nejde?

Pokud se počítač nezapne, může být příčina v několika faktorech. Tím nejpravděpodobnějším bývá vypnutá funkce Wake on LAN v BIOSu. V manuálu k základní desce byste měli najít instrukce, kde tuto položku najít a jak ji aktivovat.

Zkontrolujte si také, zda jste správně opsali MAC adresu té správné síťové karty. Na některých zařízeních může být karet více, ať už fyzických, nebo virtuálních, vytvořených různými ovladači či aplikacemi.

Další problém může tkvět v tom, že telefon a počítač nejsou ve stejné síti. Nejčastěji jde o situaci, kdy je mobil připojený přes mobilní data, zatímco počítač je připojen k LAN. To samozřejmě nemůže fungovat, protože jinak by počítače mohl probouzet prakticky kdokoli, kdo zná nebo uhodne MAC adresu karty. Ostatně asi jste si všimli, že tuto operaci lze provádět bez jakékoli autorizace.

Pokud stále nelze zapnout počítač, budete se muset podívat, zda vaše základní deska, respektive síťová karta funkci WOL podporuje, případně je-li správně zapojená a nastavená. Informace byste opět měli najít v manuálech, které bývají dostupné i online.

Věděli jste o možnosti zapnout počítač na dálku?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)