Jak zakázat automatické aktualizace aplikací? [návod]

aktualizace_ico

Ve výchozím nastavení Android aktualizuje systémové i nainstalované aplikace automaticky, což je nesporně dobrý tah. Uživatel se tak nemusí o nic starat a vždy má k dispozici nejnovější verze svých oblíbených programů s opravenými chybami a posledními funkcemi. Automatická aktualizace má také výhodu v tom, že po uživateli vyžaduje nějakou interakci jedině v případech, kdy některý z aktualizovaných programů požaduje změnu (rozšíření) oprávnění. Za normálních podmínek tak proběhne, aniž by si jí uživatel musel všímat.

Jistě se ale najdou i uživatelé, rekrutující se především z řad těch, jenž mají rádi kontrolu nad děním v systému, kteří by aktualizace raději aktivovali manuálně. Důvodů k takovému přístupu může být celá řada – někdy nové verze odebírají oblíbené funkce či mění uživatelské rozhraní, čemuž lze odmítnutím instalace updatu zabránit. Aktualizační proces také (byť relativně málo) spotřebovává systémové prostředky – obsazuje operační paměť a zatěžuje procesor. Těm, kdož se rozhodnou tuto systémovou funkci nevyužívat, Android nehází klacky pod nohy a dovoluje její vypnutí. Pro ty z vás, kteří chtějí mít lepší kontrolu nad svým zařízením, jsme připravili jednoduchý návod, jak jednoduše zakázat automatické aktualizace aplikací.

 1. Otevřete aplikaci Obchod Play (její ikonu byste mohli najít ve složce na domovské obrazovce, určitě ji také naleznete v seznamu nainstalovaných programů).
 2. Vyvolejte postranní nabídku. To můžete učinit buď klepnutím na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu, nebo tažením od levé hrany obrazovky.
 3. Přejděte do sekce Nastavení.
 4. Klepněte na položku Automatické aktualizace.
 5. K dispozici jsou tři možnosti:
 • Neaktualizovat aplikace automaticky – to je volba, kterou hledáme. Systém pak nebude provádět automatickou aktualizaci aplikací, ale každou aktualizaci bude muset spustit uživatel.
 • Aktualizovat aplikace automaticky kdykoliv – tato možnost stahuje aktualizace bez ohledu na aktuální způsob připojení k Internetu, tedy i přes mobilní data.
 • Aktualizovat aplikace automaticky jen prostřednictvím Wi-Fi – aktualizace budou stahovány pouze tehdy, je-li zařízení k Internetu připojeno přes bezdrátovou síť.

Jestliže tedy chcete automatické aktualizace zakázat, vyberte možnost Neaktualizovat aplikace automaticky.

Jak aktualizovat aplikace manuálně?

Manuální instalaci aktualizací pak budete provádět následujícím způsobem:

 1. Otevřete aplikaci Obchod Play.
 2. Vyvolejte postranní nabídku.
 3. Přejděte do sekce Moje aplikace.
 4. Chcete-li schválit všechny dostupné aktualizace, použijte tlačítko Aktualizovat vše.

 5. Pokud budete schvalovat jednotlivě, klepněte na aplikaci a pak na tlačítko Aktualizovat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)