Menu

Jak zakázat automatické aktualizace aplikací? [návod]

aktualizace_ico

Ve výchozím nastavení Android aktualizuje systémové i nainstalované aplikace automaticky, což je nesporně dobrý tah. Uživatel se tak nemusí o nic starat a vždy má k dispozici nejnovější verze svých oblíbených programů s opravenými chybami a posledními funkcemi. Automatická aktualizace má také výhodu v tom, že po uživateli vyžaduje nějakou interakci jedině v případech, kdy některý z aktualizovaných programů požaduje změnu (rozšíření) oprávnění. Za normálních podmínek tak proběhne, aniž by si jí uživatel musel všímat.

Jistě se ale najdou i uživatelé, rekrutující se především z řad těch, jenž mají rádi kontrolu nad děním v systému, kteří by aktualizace raději aktivovali manuálně. Důvodů k takovému přístupu může být celá řada – někdy nové verze odebírají oblíbené funkce či mění uživatelské rozhraní, čemuž lze odmítnutím instalace updatu zabránit. Aktualizační proces také (byť relativně málo) spotřebovává systémové prostředky – obsazuje operační paměť a zatěžuje procesor. Těm, kdož se rozhodnou tuto systémovou funkci nevyužívat, Android nehází klacky pod nohy a dovoluje její vypnutí. Pro ty z vás, kteří chtějí mít lepší kontrolu nad svým zařízením, jsme připravili jednoduchý návod, jak jednoduše zakázat automatické aktualizace aplikací.

 1. Otevřete aplikaci Obchod Play (její ikonu byste mohli najít ve složce na domovské obrazovce, určitě ji také naleznete v seznamu nainstalovaných programů).
 2. Vyvolejte postranní nabídku. To můžete učinit buď klepnutím na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu, nebo tažením od levé hrany obrazovky.
 3. Přejděte do sekce Nastavení.
 4. Klepněte na položku Automatické aktualizace.
 5. K dispozici jsou tři možnosti:
 • Neaktualizovat aplikace automaticky – to je volba, kterou hledáme. Systém pak nebude provádět automatickou aktualizaci aplikací, ale každou aktualizaci bude muset spustit uživatel.
 • Aktualizovat aplikace automaticky kdykoliv – tato možnost stahuje aktualizace bez ohledu na aktuální způsob připojení k Internetu, tedy i přes mobilní data.
 • Aktualizovat aplikace automaticky jen prostřednictvím Wi-Fi – aktualizace budou stahovány pouze tehdy, je-li zařízení k Internetu připojeno přes bezdrátovou síť.

Jestliže tedy chcete automatické aktualizace zakázat, vyberte možnost Neaktualizovat aplikace automaticky.

Jak aktualizovat aplikace manuálně?

Manuální instalaci aktualizací pak budete provádět následujícím způsobem:

 1. Otevřete aplikaci Obchod Play.
 2. Vyvolejte postranní nabídku.
 3. Přejděte do sekce Moje aplikace.
 4. Chcete-li schválit všechny dostupné aktualizace, použijte tlačítko Aktualizovat vše.

  tlačítko Aktualizovat vše

  tlačítko Aktualizovat vše

 5. Pokud budete schvalovat jednotlivě, klepněte na aplikaci a pak na tlačítko Aktualizovat.
 

Komentáře

Radek

Radek

18.4.2015 12:11

Rád bych také věděl, jak zakázat aktualizace Google Play, který se aktualizuje na pozadí i když je vybrána volba neaktualizovat automaticky. Stačí se připojit např. na wi-fi a data se jenom hrnou…

dusan70

z aplikace
18.4.2015 12:39

dělám to tak již nějaký čas a funguje to i na google aplikace.žádná aktualizace se sama nepustí. třeba hned po prvním spuštění nastavim mobilní data,pak pridam účet u google,pak zrusim tu automatickou akt. a az pak zapnu wifi

k7

k7

18.4.2015 13:06

Koukám, že článek se dá udělat opravdu ze všeho :-)

ipkis

z aplikace
18.4.2015 13:10

K7: By ses divil,je mraky tech, co to neví… Pro tebe kravina, pro jiny maturita. Tak jako spousta lidí neumí zazalohovat kontakty do google, nebo treba si neumi udelal ani gmail, a mají android. :-D Takže já děkuju redaktorům za takovéto návody pro méně znalé a neznalé….

k7

k7

18.4.2015 13:20

Ipkis: V tom případě by si neměli kupovat smartphone a měli by si koupit obyčejnej mobil, ze kterýho si zavolalí o odešlou SMS. Články podobnýho typu jsou k ničemu.

teofilix

teofilix

18.4.2015 13:53

Možná zajímavý nápad psát o těchto banalitách, ale problém, je, že sem většinou chodí lidé co androidu plus mínus dobře rozumí a ne naprostí začátečníci a staří lidé. Když už se najde někdo kdo tomu vůbec nerozumí, tak takovému člověku to hned ukážu než abych ho odkazoval na internet se kterým pak má nejspíš také potíže. Spíš se snažím o reálný pohled než bezduché kritizování, ale myslím, že taková je realita.

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
18.4.2015 14:01

k7:
nebud trapný synku. Tenhle web není jen pro zkušenější uživatele.
Automat se vyplatí vypnout vždy. mnohe aktualizace nepřináší jen pozitiva. osobne se raději podivam na reakce uživatelů a pak aktualizuji sam.

TLanda

TLanda 0

z aplikace
18.4.2015 14:11

k7: přesně ;-)
Opravdu to jde ;-) ještě prosím jak nabít a zapnout telefon ;-)

Dano

Dano

18.4.2015 14:12

Sám mám autoaktualizácie vypnuté ale niekedy (hlavne pre ľudí čo telefón moc neriešia) je asi lepšie keď to majú zapnuté. Kolegyni takto raz blba tuším Whatsapp aplikácia,hlavne obrázky,no a po aktualizácii išlo zasa všetko OK (nebola aktualizovaná minimálne rok). Jednoducho sú niekedy staršie verzie problémové po čase (aj najnovšie robia niekedy problémy ale to je zasa iná vec…),takže buď sa o to staráte alebo to je lepšie nechať asi zapnuté…

Petr

Petr

z aplikace
18.4.2015 14:27

@dusan70:
Radek se ptá na aktualizaci samotného obchodu Google Play a to automaticky aktualizovat nezakážeš nijak.

dusan70

z aplikace
18.4.2015 14:32

Petr: tak to jo to jsem přehlédl.V tom mas pravdu

Invoker

z aplikace
18.4.2015 14:36

Supr clanek..melo by jich byt vice i o takovych zakladnich vecech..ja se teprv az nedavno dozvedel o nouzovem rezimu v androidu a to ho pouzivam nekolik let..clovek se porad uci a zadny uceny z nebe nespadl..lidi kolem se treba ptaji jak na vypnuti otravne hlasky o aktualizaci androidu na novou verzi a jeji zasiraci otravna ikonka v liste..a takovych blbustek pro nekoho zrejmych je v systemu spousta,takze clanky tohoto typu bych nehanil a naopak si myslim ze maji pro hodne uzivatelu vetsi vyznam nez clanky pro skalni.

sinco

sinco

18.4.2015 15:17

Jo ruzne vychytavky, treba nouzovy rezim, to je jina. Ale tady to pojednani o zruseni aut. aktualizace aplikaci, to uz je asi moc. A nebooo, bych pritvdil a napsal clanek jak zapneme a vypneme telefon, k cemu se nam hodi pametova karta,…

Jiří

Jiří

18.4.2015 15:24

To Dano
No, já ti nevím. Aplikaci, která se aktualizací znehodnotila jsem už párkrát viděl. A nefunkční aplikaci si na mobilu snad člověk nenechá, aby čekal, jestli ji třeba za rok někdo opraví tak, že bude zas fungovat. Navíc aplikace si často při aktualizaci zvyšujou přístupový práva a kdo to aspoň trochu řeší, do čeho si je pustí, nemělo by mu to být jedno.
Navíc nový aktualizace ti nemusí dobře fungovat, prostě i proto, že jsou třeba určený pro novou verzi androidu, která ale pro tvý zařízení nemusí být vůbec k mání …
Zapnutý automatický aktualizace se mi zdají jako špatná volba pro kohokoliv.

Vladimr_sladk

Vladimír Sladký 0

18.4.2015 16:15

Mně by spíš zajímalo, jak u některých aplikací úplně zrušit i upozorňování na nové verze, protože třeba to, co provedli s GO Launcherem EX už mne donutilo zůstat u verze 5.15 asi definitivně a to upozornění na novou verzi jen obtěžuje.
Zkoušel jsem odpojit od Google Play jak Titanium Backupem, tak vytvořit Lucky Patcherem modifikovaný apk a přeinstalovat a obě možnosti vydrží odpojené asi tak jeden den a potom se zase připojí :-(.
Je zajímavé, že u jiných programů (třeba u kalkulačky nová verze padala) to odpojení oběma metodami funguje a už se to nepřipojí, ale ten GO Launcher EX pokoj nedá – nemá prosím ještě někdo nějaký nápad jak na to ???
Děkuju …

pocket

z aplikace
18.4.2015 16:21

návod pro trouby :-D

KubaGruber

z aplikace
18.4.2015 16:48

Většina z těch, kteří kritizují, si neuvědomuje, že články nejsou jen zde v aplikaci, ale i na internetu. Takže stačí do vyhledávače zadat “Jak zákazat automatické aktualizace’ a dostanou se k tomuto článku. Nikdo z vás tu není vševědoucí. O telefonu možná nic nehledáte, ale v jiném oboru určitě..

Substance242

Substance242

18.4.2015 17:54

Ja som mal iný ale trošku súvisiaci problém. V Androide v2 som mal na hornej lište okrem iných tlačítko “synchronizácia off/on”, takže keď som potreboval, mobil ostal online ale prestali chodiť maily atď (áno mám pre tento režim využitie). Android v4 mám dva a pol roka a AŽ VČERA som zistil, že aj v ňom táto funkcia je, ale zákerne skrytá v kontextovom menu sekcie settings – data usage. Juchú! :-) (extra appku som kvôli tomu nechcel inštalovať, čím menej tým lepšie)

JItka

JItka

18.4.2015 21:16

Na nižší verzi Android jsem měla nastavené kontrolky oznámení zmeškaného hovoru, sms zprávy či upozornění aplikace messenger vždy blikající barvou led diody. Prosím, máte někdo zkušenost, jak toto u nové verze 5.0 nastavit?

Jiří

Jiří

18.4.2015 22:47

To Vladimír Sladký
Zakázal jsi přímo v nastaveních google play to upozorňování? A další jednoduchá věc – v přehledu instalovaných programů si zruš zprávy aplikace.
A protože ta apka se to musí sama nějak dovědět, hodilo by se jí zakázat přístup do sítě. Jen nevím, je to launcher, jestli to nebude něčemu vadit, když to uděláš.

To Jitka
Neporadím ti, bohužel. Akorát tvůj problém dokazuje, že člověk nemá upgradovat ukvapeně a bez domyšlení co to udělá. Já osobně zatím plánuju androidu 5.x se vyhnout.

Petr

Petr

z aplikace
19.4.2015 7:57

@Jiří, Jitka:
Otázka taky zní, jestli je to pořád stejný mobil/výrobce.
Volba barvy notifikační diody může být taky záležitost nástavby OS.

Jitka

Jitka

19.4.2015 9:44

To Jiří: Ano, bohužel, já jsem si sama od sebe aktualizaci nestáhla, telefon se mi vypl v kabelce, zaktualizoval, týden předtím jsem měla obnovu továrního nastavení z důvodu sekání se OS v SONY Z3. Aktualizace jsem do té doby měla zakázané, bohužel, po továrním obnovení jsem jej asi zapomněla vypnout, vím, že je to má chyba, ale už se stalo.

Jitka

Jitka

19.4.2015 9:45

to Petr: Jedná se o Sony Z3 a zda je to nástavbou OS nedokáži posoudit z důvodu toho, že do doby nové aktualizace telefon “vcelku” šlapal dobře. Neumím si s tím poradit.

LukaS

z aplikace
19.4.2015 10:10

další článek bude jak si zavázat tkaničky do bot :D

kkarlos31

kkarlos31

19.4.2015 10:58

To je sice všechno pěkně popsáno. Používá to většina uživatelů, kterou štvou neustále nove aktualizace s nemožným grafickým vylepšením. Ale po volbě možnosti nastavení do továrního nastavení jsme všichni v p….i!!! Toto nastavení je v Google play vymazané a ať chci nebo ne do telefonu se vám natáhnou ty aktualizované .s.r.a.č.k.y.!!! s rádoby moderní grafikou, mnohdy dosti nepřehlednou. Co v tomto případu????

Jiří

Jiří

19.4.2015 11:17

To Kkarlos31
Prosím upřesni to trochu. Já to mám asi jinak. Po resetu do továrního nastavení získám nějakou starší verzi google play, která se mi, jakmile tu svi.i pustím k síti aktualizuje. Bohužel, ta google play se aktualizuje, ale nevidím, jak mi to zabrání blokovat aktualizace jiných věcí. Přinejhorším zakážu ty aktualizace potom, co se google play aktualizuje sama a pak holt musím odinstalovat aktualizace systémových aplikací, které mezitím google play stihne udělat. Vopruz, ale řešitelný. Buď jeden z nás něco přehlédl, nebo mám nějaký velmi blbě vyhoršený mobil či systém.
Mě z toho celýho akorát ještě plyne poučení, že si musím starší verze aspoň důležitějších aplikací trvale zálohovat, jinak mi můžou později chybět.

To Jitka
Jitko, možná co by ti pomohlo, je reklamace – tvrdit, že se tvůj mobil znehodnotil chybou, že jsi měla aktualizace zakázaný a přesto proběhl upgrade na verzi systému, se kterou je tvůj mobil nefunkční. Prostě to nějak vokecat tak, aby ti udělali downgrade firmwaru, protože tu normálně asi ochotní udělat nebudou a tvůj problém nemusí mít v novým androidu vůbec řešení, mám opakovaně dojem, že android 5 je velmi vyhoršený.
Ani nevím, jestli je downgrade systému možný si udělat sám na rootnutých mobilech, ale určitě by to nebylo moc jednoduchý. Už jen sehnat ten firmware, kterej ti fungoval.

Petr

Petr

z aplikace
19.4.2015 15:18

@Jiří:
kkarlos31 to myslel tak, že klidně může zakázat automatické aktualizace a vybrané aplikace neaktualizovat a používat je tak ve zvolené “staré”, pro něj po všech stránkách vyhovující verzi, ale dále brečí nad tím, že pokud je někdy donucen k továrnímu resetu, tak ony vybrané aplikace musí znova instalovat z GP, ale to už v jejích nejnovějších verzích.

@kkarlos31:
O záloze aplikací (instalaček) jsi už slyšel/četl?
Krom “speciálních” aplikací to umí každý dobrý souborový manager.

Vladimr_sladk

Vladimír Sladký 0

19.4.2015 15:57

To Jiří:

Díky, ale zakázat to upozorňování v Google Play nemůžu, protože na nové verze u ostatních aplikací chi aby mne to upozorňovalo normálně a momentálně mi jde jen o ten launcher…

Ty “zprávy aplikace” v Androidu 4.2.2. nikde nevidím, ale netýká se to spíš jenom (jakýchkoliv) notifikací ???

Já mám obavy, že zakázat tomu launcheru přístup do sítě nepomůže, protože tu novou verzi si zjišťuje přímo Google Play, no ale mám DroidWall, tak jsem to schválně zkusil, protože ten launcer si stejně ze sítě stahuje asi také tak nanejvýš “informace o novinkách” a o ty jsem nestál ani dřív a natož po tom, co ty poslední verze právě takto “domršili” …

Schválně jsem napřed odpojil od marketu Titanium Backupem a ještě jednou přeinstaloval tím modifikovaným apk (co hned po instalaci opravdu odpojený od marketu je), ale mám obavy, že se to za pár hodin (i s tím zákazem přístupu launcheru na net) stejně zase připojí … :-(

Jestli by nechtěl ten launcher i odinstalovat a potom přes market “odebrat z mých aplikací”, ale do toho se i nechce, protože už jednou mi šel ten launcher dost špatně nainstalovat zpátky (právě po tom, co jsem až bohužel po instalaci té nejnovější verze zjistil, co s ní provedli) a takto (když je nainstalovaný) to tam odebrat nejde …
No ale zvláštní je, že třeba Classic kalkulačka (u nejnovější verze se zobrazovala jen polovina displaye) po té co jsem také jen Lucky Patcherem vytvořil modifikovaný apk také mezi aplikacemi v marketu je vidět jako nainstalovaná, ale i přesto už naštěstí s upozorňováním na nové verze neotravuje, takže netuším co je zrovna v tom launcheru jinak …

Jiří

Jiří

20.4.2015 21:52

Mě by spíš zajímalo, jak odstranit ze seznamu app které nechci a nikdy neaktualizuji.když mi to zahlásí nějakou aktualizaci, tak se musím prodírat tím seznamem.poradíte?

Petr

Petr

z aplikace
21.4.2015 9:28

@Jiří:
Nejjednodušší způsob je deaktivovat ve srávci aplikací.
Pak složitější jako jejich odinstalace, ale to už chce víc znalosti.

tomcat

tomcat

21.4.2015 10:56

Vladimír Sladký: Mám s ex přesně ten samý problém a také jsem provedl přesně to samé, co ty :-) S tím rozdílem, že mám android 4.3 a navíc jsem zkusil i tu odinstalaci a odstranění z aplikací. Nic nepomohlo. Přesně jak píšeš, den klid, ale zítra je to zpět spojené s google play a vnucuje mi to tu novou verzi, bestie :-( Autorům aplikace jsem napsal tři maily, tweetnul, okomentoval app na GP, reagoval v aplikaci na “contact us”, napsal jim na zeď na FB i do PM a do jejich fóra na G+, ale ani tak kromě automatické odpovědi nereagovali. Takže jsem to zatím vzdal a snažím se omylem nekliknout na “aktualizovat vše”, ale potvrzovat všechny aktualizace kromě té jedné ručně.

Na GP by měla být možnost si i vybrat, které app chci aktualizovat automaticky a které ručně či vůbec. Ne jenom všechno nebo nic :(

tomcat

tomcat

21.4.2015 11:04

Btw pro chytráky – nepruďte. Každý jednou začínal. Vy jste s androidem možná začali před lety a teď už se považujete za zběhlé, jenže kvůli vám se svět nezastaví, objevují se pořád noví uživatelé. článek je napsán dobře a srozumitelně a pro “bažanty” je i takováto banalitka užitečná. Prostě se nad tím jen ušklíbněte, nebo si jděte masírovat ego na novinky.cz :-)

Vladimr_sladk

Vladimír Sladký 0

22.4.2015 21:07

Tomcat: No přesně – schválně jsem ten Go Launcher odpojil ještě tím Droid Wallem od toho netu (i když od toho jsem si moc nesliboval) a od Google Play to zůstalo také opět odpojené přesně “celý jeden den”, tak už taky nevím co s tím, když u jiných aplikací to odpojení funguje v pohodě… :-( ;-)
Jinak naštěstí aktualizuju ostatní aplikace ručně po jedné a ještě si hned do PC ukládám jejich apk kdybych se přece jen potřeboval vrátit ke starší verzi a ta jediná záloha v mobilu Titanium Bakupem (zálohuju od každého jen 1 zálohu) mi náhodou nestačila.

To by mne zajímalo, co je k tomu vedlo, že ten GO Launcher tak domršili a jestli museli začít “od začátku” třeba kvůli Lollipopu, anebo už je také postihla ta mánie “zjednodušování” (jako třeba Firefox a další programy, že potom člověk musí řešit jak vše vrátit do stavu, který mu vyhovoval víc), protože to už s tím původním hezkým GO 5.15 nemá nic společného a nechápu, jak to mohou někteří stále chválit a dávat 5 hvězdiček, takže jestli to na jejich telefonu vypadá jinak, než na tom mém, anebo spíš jestli ty starší verze vůbec nepoznali …

Tohle je ještě ta stará hezká verze – u té nové “Z” mi to hned nahodilo jinou tapetu, jiné ikony, zmizely složky a plno dalšího, takže to šlo hned pryč, vrátil jsem se znovu k této verzi a ty novější už od té doby raději ani nezkoušel…
http://web.quick.cz/vs165/TMP/GSmart_01.jpg

Lardon

Lardon

14.7.2015 8:36

Mam to sice zakazane, ovsem dnes rano se mi naprosto u vsech aplikaci spustila aktualizace. Jakmile jsem se pripojil na wifi tak to frcelo a nepomohlo nic

fantomas

fantomas

14.9.2015 19:43

jsem senior programator, al ene zadny trilobit :) (34 let vystudovan FIT na VUT) a clanek se mi hodil, proste co nevim, vygooglim a mam to za 15 sekund (v tomto pripade). Intuitivne jsem to hledal ve sprave aplikaci. Tedy pro me byl clanek jednoznacne prinosem. Ne kazdy ma cas sledovat kazdy kout kazdeho systemu, co se mu dostane pod ruku a jeste ke vsemu si to vse pamatovat :) Je to take o casu. Mozna pochopite az budete pracovat na nejake manazerske pozici a mit deti a ne ze ted s necim takovym delate machry pod lavici v osme tride ;) Autorovi dekuji za clanek, podobnych clanku neni nikdy dost :)

karel99962

8.11.2016 19:18

Dobry den, rad bych se zeptal na jednu vec, pri zapnuti internetu v mobilu nebo pripojeni na wifi mi vyskakuji ruzne hry, reklamy, a hazi me to rovnou do tech her ktere mi vybehnou. kdyz jsem pripojen delsi dobu k internetu mam jich tam treba 20. Nevim co stim, mohl by mi nekdo poradit prosim? dekuji predem

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

9.11.2016 8:33

To: karel99962
Takhle to zní jako byste měl v systému malware. Zkuste odinstalovat všechny aplikace, případně proveďte reset do systémového nastavení.

Sue

Sue Thomas 0

1.4.2018 8:12

Tento článek, jak zakázat aktualizace, je podle mého názoru velmi užitečný ; zažila jsem mnoho případů, že po aktualizaci se situace zhoršila (třeba tím, že se porušila vazba s jinými aplikacemi, apod.) ; náprava buď časem přišla nebo bylo třeba hledat jiné řešení. Já i všichni moji přátelé a známí požíváme mobily s Androidem jako nástroj -ne jako předmět zkoumání- a proto nás takové události jen zdržují, zvláště když se musí resetovat až do továrního nastavení.
Pro můj Lenovo A6020a40 (Android 5.1.1) jsou hinty v článku bohužel nepoužitelné ; kontaktovala jsem výrobce a čekám odpověď.
V našem klanu používáme chytré mobily různých výrobců, a zdá se nám, že výrobci mezi sebou příliš nesoutěží v poměru výkon/cena, ale předhánějí se v tom, aby se navzájem co nejvíc odlišili přídavnými možnostmi a hlavně způsobem obsluhy.
Na zdejší fórum chodíme od nepaměti, už několikrát jsme zde našli pomoc ; taky jsme položili pár otázek, dostali jsme použitelnou odpověď. Ale zdá se mně, že zde v poslední době přibývá diskutujících, kteří zde ani nehledají pomoc, ani se nesnaží pomoci druhým, ale předvádějí své opovržení nad “primitivními” tématy článků a položenými dotazy. Pány, kteří zde tohle předvádějí, bych si dovolila (jménem svých i těch dalších s podobnou úrovní znalostí) požádat, aby se buď snažili pomoci nebo se věnovali některým aktuálním tématům (např. “jak si z desítek nabízených správců souborů najít takový, který umožňuje soubory aktivně ovládat [spouštět, přejmenovávat, mazat, atd.”), nebo si našli jiný píseček, kde mohou předvádět své ego. Snad jim k takové změně pomůže, když si uvědomí, že většina lidí si opatřuje nástroje, aby je mohli “jen” používat – nikoliv proto, aby je pitvali.

RSS (komentáře k článku)