Jak v Androidu 4.4 zapnout ukazatel stavu baterie v procentech [Návod]

stav_bateroe_ico

Nevyhovuje vám pouze orientační ukazatel stavu baterie a chtěli byste v notifikační liště vidět přesnější údaj v procentech? S Androidem 4.4 již nemusíte instalovat aplikace třetích stran – stačí použít malý trik.

V Obchodě Play je pěkná řádka aplikací, jejichž úkolem je zobrazování stavu akumulátoru. Existuje několik řešení této problematiky – některé programy přidávají do stavového řádku další indikátor, který lze dále konfigurovat. Typicky může zobrazovat číselný údaj, doplněný případně o další grafické prvky. Jiné nástroje nabízejí různě pojaté widgety, jež vás seznámí se stavem baterie na domovské nebo odemykací obrazovce. Pokročilejší uživatelé alternativních ROMek mohou už poměrně dlouho přepnout výchozí indikátor do číselného zobrazení, což později zavedli do svých grafických nadstaveb jako volitelnou možnost také někteří výrobci (například Samsung).

Ukazatel stavu baterie v procentech na Samsungu Galaxy S III Ukazatel stavu baterie v procentech na Samsungu Galaxy S III

Je otázkou, zda by tuto možnost neměl Android podporovat nativně. Vypadá to, že Google na této funkci pracuje, a dokonce je obsažena v poslední verzi Androidu 4.4 KitKat, nicméně její aktivace není právě triviální záležitostí. Je ale možné ji zapnout použitím jediného ADB příkazu, nebo o něco jednodušeji s pomocí k tomu určené aplikace. Ani jedna z metod přitom nevyžaduje rootnutí telefonu.

Aktivace pomocí ADB příkazu

Jestliže máte nainstalovaný Android SDK, můžete aktivovat ukazatel stavu baterie v procentech následujícími příkazy:

  • adb shell content insert –uri content://settings/system –bind name:s:status_bar_show_battery_percent –bind value:i:1
  • adb reboot

Aktivace pomocí programu

Uživatelé, kteří si netykají s příkazovým řádkem, mohou změnit ukazatel stavu baterie s pomocí programu Battery Percent for KitKat, který lze stáhnout z Obchodu Play. S tímto jednoduchým nástrojem lze přepínat mezi klasickým a procentuálním zobrazením snadno a rychle. Jak tedy na to?

Battery Percent Enabler
Battery Percent Enabler
  1. Aplikace má jednu jedinou položku – zatržítko, kterým můžete aktivovat a deaktivovat zobrazení stavu baterie v procentech.
  2. Aby se změna projevila, je nutné zařízení restartovat.

Aktivní je výchozí zobrazení stavu baterie Aktivní je výchozí zobrazení stavu baterie

Aktivní je zobrazení stavu baterie v procentech Aktivní je zobrazení stavu baterie v procentech

Pokud aplikaci později odinstalujete, zůstane aktivní poslední zvolené nastavení.

Otázky a odpovědi

Potřebuji rootnuté zařízení?

Ne, aplikace by měla fungovat na libovolném zařízení s Androidem 4.4.

Mohu změnit barvu textu?

To bohužel s tímto programem není možné, protože barva je pevně daná v SystemUI.apk. V případě zájmu byste museli uvedený APK soubor dekompilovat, upravit příslušný řádek zdrojového kódu a znovu ho zkompilovat. K tomu už jsou potřeba práva roota.

Po odstranění aplikace se mi pořád zobrazuje ukazatel v procentech.

To proto, že aplikace mění nastavení systému. Sama o sobě se na zobrazení stavu baterie nijak nepodílí.

Odinstaloval jsem program a teď chci zakázat zobrazení stavu v procentech.

Stačí nainstalovat aplikaci znovu, zrušit nastavení a odinstalovat.

Zbývá podotknout, že ukazatel zatím není úplně vyladěný a při stavu baterie nad 50 % není pořádně vidět, neboť je proveden bílým písmem na bílém pozadí. Důvodem je téměř jistě skutečnost, že se jedná o funkci, která ještě není zcela připravená – ostatně proto ji patrně nejde zapnout jednodušším způsobem.

Ukazatel stavu baterie v procentech ještě není dokonalý Ukazatel stavu baterie v procentech ještě není dokonalý

Jistě bude zajímavé sledovat, jak bude ukazatel stavu baterie fungovat v příštích verzích Androidu a jaké vzhledy pro něj Google nakonec připraví. Například v alternativní ROMce CyanogenMod je nabídka typů indikátoru stavu baterie několikanásobně širší.

Zdroj: CNET.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)