Jak uvolnit místo na Disku Google? Stačí hromadně snížit kvalitu fotek

jak-uvolnit-misto-na-disku-google_ico

Známé “ajťácké” pravidlo říká: “každé úložiště začne být, bez ohledu na jeho kapacitu, jednoho dne malé.” Je jedno, zda mluvíme o discích s kapacitou 850 MB, které před dvaceti lety prodejci výpočetní techniky prodávali s komentářem, že “to vám stačí do konce života”, nebo jestli jde o úložiště s kapacitou 2, 3 či 4 TB. Podobné je to i s cloudovými disky. Například vyhledávací gigant Google nabízí v základu zdarma prostor velký 15 GB. Další místo je pak možné přikoupit za poměrně příznivé ceny – například 100 GB za dva dolary, tedy v přepočtu asi 50 Kč. Co ale dělat v případě, že vás Google začne upozorňovat na docházející prostor, a vám se nechce připlácet? V tomto článku vám ukážeme jednoduchý postup, jak uvolnit místo na Disku Google.

Původní a vysoká kvalita

Podle oficiální nápovědy můžete zkusit převést zálohované fotografie a videa do vysoké kvality. Tím dojde ke zmenšení jejich velikosti. Proč byste něco takového měli dělat? Google při ukládání fotek rozlišuje původní a vysokou kvalitu snímků. Uložené obrázky v původní kvalitě se započítávají do kapacity úložiště. Pokud tedy nahrajete deset 10MB fotek v původní kvalitě, ubyde vám 100 MB z vaší kapacity Disku Google. Snímky ve vysoké kvalitě se do kapacity obsazeného úložiště nepočítají. Deset obrázků o velikosti 10 MB se tedy na volném místě vůbec nijak neprojeví.

Ukládání v původní kvalitě

 • Soubory se započítávají do obsazeného prostoru.
 • Hodí se pro ukládání fotek z digitální zrcadlovky či v případě, že chcete snímky uchovat v původní kvalitě.
 • Obrázky se dají použít pro velkoformátový tisk – například plakáty, billboardy apod.
 • Fotografie a videa se ukládají přesně tak, jak jste je zachytili.

Ukládání ve vysoké kvalitě

 • Neomezený úložný prostor – soubory se nezapočítávají do obsazeného prostoru.
 • Hodí se pro běžné fotoaparáty a telefony s rozlišením do 16 Mpx.
 • Obrázky se dají použít pro běžný tisk a sdílení. Kvalitních fotek dosáhnete při tisku do rozměrů 60 x 40 centimetrů, což je více než obvyklá velikost tisku.
 • Fotografie a videa jsou ukládána ve vysoké kvalitě při menší velikosti souboru.

Pokud převedete snímky do vysoké kvality, budou v případě rozlišení do 16 Mpx vypadat prakticky stejně. V případě obrázků ve vyšším rozlišení dojde k jejich zmenšení právě na 16 Mpx. U videí dojde k redukci jejich rozlišení na 1080p.

Jak uvolnit místo na Disku Google?

Obsazený prostor zjistíte například na stránce Úložiště na Disku.

Obsazený prostor zjistíte například na stránce Úložiště na Disku Obsazený prostor zjistíte například na stránce Úložiště na Disku

Postup, jak uvolnit místo na Disku Google, je poměrně jednoduchý – dle nápovědy byste následující kroky měli provádět v prohlížeči na počítači.

 1. Otevřete stránku nastavení Fotek Google.
 2. V úvodní sekci Velikost fotek a videí nahrávaných pouze na webu zvolte Ve vysoké kvalitě a klepněte na tlačítko Obnovit úložný prostor.

  Jednoduchý způsob, jak uvolnit místo na Disku Google Jednoduchý způsob, jak uvolnit místo na Disku Google

 3. V následujícím dialogu se dozvíte, kolik místa získáte provedením komprese. Pokud souhlasíte, stiskněte tlačítko Komprimovat.

  Pokud souhlasíte, stiskněte tlačítko Komprimovat Pokud souhlasíte, stiskněte tlačítko Komprimovat

 4. Zobrazí se ještě jeden dialog, ve kterém potvrdíte svůj záměr.

  Potvrďte svůj záměr Potvrďte svůj záměr

Převedeny nebudou fotky a videa nahrané přímo pomocí Disku Google. Převedeny budou soubory nahrané do služeb Blogger, Mapy Google, Fotky Google, Google+, Hangouts, Panoramio, webová alba Picasa a grafika webového kanálu YouTube.

Využijete tento tip, jak uvolnit místo na Disku Google? Znáte ještě nějaké další možnosti, jak odhalit a odstranit soubory, zabírající kapacitu tohoto cloudového úložiště? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Zdroj: support.google.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)